KTORÝ KOLAGÉN JE NAJLEPŠÍ? Objavte odpoveď na túto otázku raz a navždy

KTORÝ KOLAGÉN JE NAJLEPŠÍ? Objavte odpoveď na túto otázku raz a navždy>

Hľadáte recenzie na kolagén, chcete vybrať ten najlepší kolagén pre vaše vlasy či kĺby a stále neviete pre ktorý sa rozhodnúť?

Dôležité je vedieť, aké typy kolagénu vlastne existujú a ktorý na čo účinkuje. Na základe toho si už ľahko vyberiete taký, ktorý vám pomôže presne v tom čo potrebujete. Iný typ kolagénu pomáha pokožke, iný chrupavkám. Potrebujete hovädzí alebo rybí kolagén? Kolagén typu I, II alebo III? Zložité? Ale kdeže. Lekári z teamu BENEDICTUS vám pomôžu vybrať pre vás ten najvhodnejší. 

DOBRÝ TIP: Prečítajte si tiež článok "PREČO MOJA POKOŽKA STRÁCA PRUŽNOSŤ A OBJAVUJÚ SA PRVÉ HLBOKÉ VRÁSKY?" 

  

Svetom kolagénom vás prevedie MUDr. Gustáv Kalauz.

AKÉ KOLAGÉNY EXISTUJÚ?

V ľudskom tele existuje najmenej 16 druhov kolagénu, z ktorých najviac sú v organizme zastúpené typy I-IV. Preto je nevyhnutné pri kúpe výživových doplnkov s kolagénom pozerať na zloženie a vybrať si práve ten typ kolagénu, ktorý potrebujeme na odstránenie našich problémov.

Typ I predstavuje 90% kolagénu v tele a tvoria ho husto usporiadané vlákna. Zabezpečuje štruktúru pokožke, kostiam, šľachám, vláknitej chrupavke, spojivovým tkanivám a zubom. Kolagénové vlákna typu I majú enormnú pevnosť v ťahu; to znamená, že taký kolagén môže byť napnutý bez toho, aby sa pretrhol. Tieto vlákna sa nachádzajú napríklad v šľachách, kde spájajú svaly s kosťami a musia odolať obrovským silám. Kolagén typu I je v ťahu údajne pevnejší ako oceľ.

Typ II tvoria voľne usporiadané vlákna a nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá slúži ako výstelka kĺbov a zabezpečuje tlmenie nárazov pri pohybe.

Typ III sa podieľa na štruktúre svalov, orgánov a tepien.

Typ IV sa nachádza v bazálnej membráne pokožky.

  

TAK KTORÝ POTREBUJEM?

Na trhu je široký výber kolagénov, ktoré majú vzhľadom na pôvod kolagénu rozličný účinok. Základné delenie, ktoré berte do úvahy je to, či kupujete kolagén morský, alebo hovädzí. Ak výrobca neuvádza zdroj kolagénu, siahnite radšej po inom produkte.

A) Morský kolagén (z morských živočíchov)

Je takmer výlučne tvorený kolagénom typu I. Bioaktívne peptidy  vzniknuté jeho hydrolýzou sú menšie, vďaka čomu sú viac biologicky dostupné a ľahšie sa absorbujú. Tento kolagén je významne bohatý na aminokyselinu hydroxyprolín, ktorá je základným komponentom pokožky, ciev a ďalších spojivových tkanív.

B) Hovädzí kolagén

V ňom sú zastúpené predovšetkým typy I a III, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v raste a obnove kostí, šliach, väzov a kože. Používa sa na zlepšenie kondície a celkového zdravia tráviaceho traktu a pohybového aparátu. Hovädzí kolagén pomáha nielen pri bežných bolestiach kĺbov, ale aj pri osteoartróze či reumatickej artritíde stimuláciou rastu chrupavky, ktorá slúži na tlmenie nárazov v kĺboch. Ďalej pomáha zlepšiť funkciu tráviaceho traktu obnovením tesných spojov medzi črevnými bunkami - enterocytmi. Tento proces je veľmi dôležitý pre ľudí, ktorí trpia potravivovou alergiou či intoleranciou, zápalovými procesmi v tenkom čreve či syndrómom priepustnosti čreva. Zacelené črevo môže správne pracovať, neprepúšťa do krvi toxíny a odpadové látky z čreva a zároveň ozdraveným, zaceleným povrchom môže lepšie vstrebávať živiny z potravy. Tento proces pomôže pri odstránení mnohých zdravotných ťažkostí ako ekzém či prejavy nedostatku vitamínov a iných živín v tele.  Hovädzí kolagén tiež urýchľuje proces regenerácie športovcov po tréningu či fyzickom výkone a umožňuje im podávať stabilné výkony.

   

Ako vidíte, nie je jedno, pre aký typ kolagénu sa rozhodnete. Pri bolestiach kolien morský kolagén nepomôže, naopak- pri vráskach je jeho účinok fantastický.

Všetky tieto súvislosti sme spolu s kolegami brali do úvahy pri zostavovaní kolagénových komplexov. Vytvorili sme celkom 4 unikátne zloženia, ktoré sa od seba líšia účinkom. Rešpektujeme tak individuálne potreby žien a mužov, mladších aj starších ročníkov. Každý potrebuje niečo iné. Naviac sme jednotlivé kolagény vylepšili pridaním vitamínov, minerálov a bioaktívnych látok, ktoré ešte viac potenciujú účinok kolagénu a stimulujú jeho tvorbu vaším telom. Presne tak, ako keď ste boli mladí. 

 

Omladzujúci kolagén na pleť

Komplex bioaktívnych kolagénových peptidov, obohatený o starostlivo vybrané a navzájom vyladené vitamíny a stopové prvky dôležité pre mladistvo vyzerajúcu pokožku. To je Young Look,.  Je zameraný práve na účel obsiahnutý v jeho názve – zlepšenie hydratácie a elasticity pokožky, redukcia vrások, zlepšenie kvality vlasov, nechtov, ochrana pred následkami UV žiarenia, redukcia celulitídy, posilnenie svalovej hmoty a zmiernenie až ústup bolestí  opotrebovaných kĺbov, šliach i väzov. Nezáleží, či k opotrebovaniu došlo vekom alebo nadmernou záťažou. Priaznivo pôsobí aj v prípade osteoporózy, osteoartrózy, osteoartritídy, či reumatoidnej artritídy.

 

Skrášľujúci  kolagén na vlasy, nechty  a pokožku

Obľúbený Beauty Care, obohatený o starostlivo vybrané a navzájom vyladené vitamíny a stopové prvky, dôležité pre zdravú pokožku, vlasy a nechty. Symboly ženskej krásy. Slúži celkovému zlepšeniu kvality pleti, vlasov, nechtov a poskytuje ochranu pred následkami slnečného žiarenia na pokožku. Medzi jeho ďalšie priaznivé účinky patrí redukcia celulitídy, strií, posilnenie svalstva, ochrana kĺbov a šliach pred predčasným opotrebovaním, zlepšenie kvality a hĺbky spánku. V kombinácii s fyzickým tréningom prispieva k rýchlejšiemu úbytku tukovej vrstvy pri súčasnom náraste svalovej hmoty.

 

Kolagén na kĺby a celkovú vitalitu

Forever Young je komplex bioaktívnych kolagénových peptidov určený pre ľudí s aktívnym prístupom k životu, ktorí si chcú zachovať svoj pohybový aparát dlhodobo v dobrej kondícii. Pre nich sme pripravili zmes bioaktívnych peptidov, obohatených o všetky dôležité živiny, vitamíny a minerály potrebné pre správne fungovanie svalov, šliach a kĺbov. Táto unikátna kombinácia účinných látok priaznivo pôsobí aj pri prevencii osteoporózy a zamedzuje degeneratívnym zmenám kĺbov súvisiacim s vekom. Pravidelné užívanie prináša úľavu nielen pri bežných bolestiach kĺbov, ale aj pri bolestiach na podklade osteoartrózy, osteoartritídy, či reumatoidnej artritídy. U ľudí so syndrómom priepustnosti čreva (tzv. leaky gut syndróm) pomáha obnoviť tesné spojenia medzi črevnými bunkami, čím zároveň zlepšuje funkčnosť črevnej steny.

 

Kolagén pre športovcov, ich pevný pohybový aparát a vyšší výkon

Motion & Power je komplex bioaktívnych kolagénových peptidov určený pre aktívnych mužov i ženy, ktorí sú pripravení prekračovať svoje limity. Spolu s nevyhnutnými minerálmi, vitamínmi a živinami poskytuje ochranu kĺbov, šliach a väzov pred opotrebovaním v dôsledku nadmernej fyzickej záťaže. Pravidelné užívanie prináša úľavu pri bolestiach chrbtice, kĺbov, šliach i väzov súvisiacich so športovou záťažou, ale i bolestiach pohybového ústrojenstva inej etiológie. Priaznivo pôsobí aj pri prevencii osteoporózy. U ľudí so syndrómom priepustnosti čreva (tzv. leaky gut syndróm) pomáha obnoviť tesné spojenia medzi črevnými bunkami, čím zároveň zlepšuje funkčnosť črevnej steny. Pri pravidelnom a dlhodobom užívaní zmierňuje aj potravinové alergie, tráviace a kožné problémy.

 

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý komplexný kolagén je pre vás najvhodnejší, obráťte sa na nás prostredníctvom našej poradne, prípadne si prečítajte FAQs. Samozrejme, je možné aj komplexné kolagény medzi sebou kombinovať a jednotlivé balenia vzájomne po čase striedať.

 

Váš team lekárov BENEDICTUS