Náš príbeh

logo benedictus 

„Svojich pacientov chcem vyliečiť, nie liečiť“

hovorí úspešná lekárka a spoluzakladateľka značky BENEDICTUS, MUDr. Renáta Téglássy. mudr.renata gorthova

 

        Život nám často zmení naše plány, a aj keď sa to na začiatku môže zdať ako nezmyselné či neférové, často je to v konečnom dôsledku pre nás to najlepšie čo sa nám mohlo stať.

 Tak to bolo aj v prípade doktorky Renáty Téglássy, ktorá spolu s MUDr. Gustávom Kalauzom stojí za zrodom slovenskej značky výživových doplnkov na prírodnej báze- BENEDICTUS.

KEĎ SA Z LEKÁRA STANE PACIENT 

„Ako čerstvá absolventka lekárskej fakulty som si na svoje prvé pracovisko- pľúcnu ambulanciu vedenú erudovanou primárkou- priniesla ideály o výsledkoch mojej lekárskej praxe.  Verila som, že je len otázka času, kedy budú vyvinuté vysoko účinné lieky na každú chorobu, s ktorou k nám prichádzali pacienti, a za samozrejmosť som považovala aj to, že budú bez nežiaducich účinkov. Každý deň som sa tešila do práce, za pacientmi, s jediným cieľom- pomôcť im v ich chorobe a uzdraviť ich“, začína svoj príbeh a zároveň jedným dychom dodáva, že to v skutočnosti nebolo tak, ako si to na začiatku vysnívala. Z práce sa vracala unavená a vyčerpaná. Každodenná konfrontácia s ľudským utrpením a limitovanými možnosťami pomoci zo strany lekára v nej vyvolávala pocity frustrácie, ktoré sa časom zhmotnili do závažného systémového ochorenia u nej samej.

 Keď mi moji kolegovia - lekári oznámili fatálnu diagnózu a jediné čo mi ponúkli bola síce život predlžujúca, no ťažko devastujúca liečba, oznámila som im, že navrhovanú liečbu  odmietam a keď už mám umrieť, tak chcem umrieť pekná“opisuje moment, ktorý zmenil jej život.  

ZÁPADNÁ MEDICÍNA, ALTERNATÍVNA MEDICÍNA AJ FARMAKOPRIEMYSEL

Až s odstupom času pochopila, že sa vtedy riadila biblickým princípom, že čo nedokážeme zmeniť, musíme jednoducho prijať. Našťastie, veľmi rýchlo po rozhodnutí odmietnuť lekármi navrhovanú liečbu ju s ponukou alternatívnej liečby kontaktoval dávny priateľ, tiež lekár. Nebol dôvod nesúhlasiť a po absolvovaní alternatívnej liečby boli pri kontrolných odberoch všetky výsledky v norme.

Z pacientky, ktorú už západná medicína pochovávala, sa stala žena v plnej sile a zdraví. 

„To bol prvý zlomový bod, kedy som začala na mnou milovanú medicínu pozerať aj z iného uhla", dodáva.

 „Plné zdravie mi dovolilo opäť sa vrátiť do práce, no na potenciálne infekčnom pľúcnom oddelení som musela skončiť a rozhodla som sa pre diametrálnu zmenu – začala som pracovať vo farmaceutickej firme." 

Tu mala možnosť spoznať farmakoterapiu z druhej strany – z pohľadu výrobcu a obchodníka. A mnohé veci, ktoré jej predtým neboli celkom jasné, zrazu začali dávať zmysel.

 

CELOSTNÁ MEDICÍNA VÍŤAZÍ

Napriek tomu, že sa z nej stala úspešná manažérka, stále ju to ťahalo späť ku pacientom a tak sa rozhodla po absolvovaní ďalšej atestácie otvoriť si ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých.

Práca ju bavila a každodenný kontakt s pacientmi ju spočiatku napĺňal, no znovu bola konfrontovaná s limitovanými možnosťami medicíny západného typu. 

„V čase, keď som ešte len študovala medicínu, sa za polypragmáziu považovalo, keď pacient denne užíval viac ako 3-4 lieky. S pribúdajúcimi špecializáciami a novými odbormi v medicíne však pribúdal aj počet liekov predpísaných jednému pacientovi. Zrazu bolo úplne bežné, že mal od rôznych odborníkov predpísaných dohromady aj 10-15 liekov. To je veľmi veľa. Mnohí pacienti za mnou prichádzali s  ťažkosťami, ktorých príčinu som vtedy nedokázala zistiť a pacient po absolvovaní celej škály odborných vyšetrení sa nakoniec dozvedel, že je vlastne zdravý, keďže všetky výsledky boli v norme, hoci on sám sa cítil skutočne zle“.

Čoraz viac si uvedomovala, že konvenčná medicína spolu s farmakoterapiou sa nikdy nezbaví svojich limitov, skôr naopak, čoraz viac sa dostáva do slepej uličky.

Jediné východisko videla v celostnom pohľade na pacienta, uvedomujúc si, že všetky choroby majú psychosomatický charakter a nestačí liečiť len hmotné telo pacienta, ale je dôležité venovať sa aj jeho duši. To koniec koncov opäť pocítila na vlastnej koži. 

„Zrejme opäť vplyv stresu a frustrácie sa podpísali na zhoršení môjho zdravotného stavu. V tom čase som už však poznala MUDr. Gustáva Kalauza, ktorý sa už vtedy venoval biorezonancii, a spoločne sme nielen našli príčinu mojich ťažkostí, ale sme ich aj úspešne odstránili“.

 

MEDICINA CURAT NATURA SANAT (MEDICÍNA LIEČI, PRÍRODA UZDRAVUJE)

„Uvažujúc, že to, čo pomohlo mne, predsa musí pomôcť aj mojím pacientom, som sa začala podrobnejšie zaoberať možnosťami využitia esenciálnych olejov pri liečbe bežných ochorení, s ktorými som sa stretávala vo svojej ambulancii." 

Vždy po otestovaní ich komplexných účinkov najskôr na sebe a na okruhu blízkych ľudí, prišli na rad aj pacienti, ktorí chceli vyskúšať inú ako chemickú liečbu, ktorú im ako ich všeobecná lekárka navrhla. 

„Výsledky našej práce nás utvrdzujú v tom, že prepojenie medicíny západného typu s prírodnou a celostnou medicínou je tou najkomplexnejšou cestou ku zdraviu, akú aktuálne vieme ponúknuť."

"Na tomto princípe tvoríme aj receptúry pre všetky výživové doplnky našej značky. Parafrázujúc Hippokrata a jeho výrok -Medicína lieči, príroda uzdravuje, môžeme povedať, že BENEDICTUS v sebe skrýva benefity oboch prístupov. Tak, aby sme nielen liečili, ale skutočne aj vyliečili", uzatvára  MUDr. Renáta Téglássy.