Často kladené otázky

V prípade, že v tejto sekcii nenájdete odpoveď na Vašu otázku, kontaktujte nás cez online poradňu, prípadne priamo emailom či telefonicky. 

ELIXÍR ŽIVOTA

Ako sa Elixír život používa?

Elixír života sa používa dvomi spôsobmi. Môžete ho užívať vnútorne a zároveň aj aplikovať na pokožku (na jazvy, rany, dekubity, vrásky, herpesy a podobne) a vlasovú časť hlavy (pri lupinách či vypadávaniu vlasov). 

Vnútorné užívanie je veľmi individuálne, odporúčame začínať s 1 kvapkou 3x denne a pri dobrej tolerancii prípravku postupne navyšovať. Podrobné dávkovanie je uvedené pri popise produktu v záložke "Dávkovanie". 

esenciálne oleje

Je vnútorné užívanie esenciálnych olejov bezpečné?

Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je bezpečné. Aby sa predišlo kontaktu sliznice s vyššou koncentráciou olejov, kvapkajú sa na lyžicu vody alebo čaju a zároveň sa zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny, ideálne teplej. Tým dochádza k ich zriedeniu. Ďalší spôsob použitia je nakvapkať si ich do šálky teplého čaju, čo je vhodné najmä u citlivých pacientov. Niektoré druhy je možné aplikovať aj cez pokožku, bez zníženie účinku.

Je možné esenciálne kvapky kombinovať s liekmi, ktoré sa užívajú už na danú indikáciu (antibiotiká, lieky na pečeň, kašeľ, a pod)?

Áno, v prípade antibiotík sú napríklad vhodné kvapky IMUNITA. Antibiotiká, na rozdiel od esenciálnych olejov, len likvidujú baktérie, nemajú vlastné protizápalové, ale ani protivírusové účinky.

Je možné esenciálne oleje vzájomne kombinovať?

Áno, len medzi nimi treba zachovať aspoň 10 min odstup.

Aké nežiadúce účinky majú esenciálne kvapky?

Pri nesprávnom použití (bez riedenia s tekutinou) u citlivých osôb môže dôjsť ku krátkodobému podráždeniu sliznice. K podobnej reakcii môže dôjsť aj pri precitlivení na niektoré zložky.

Ako sa esenciálne kvapky skladujú po otvorení?

Nie je potrebné ich skladovať v chladničke, ale ani nesmú byť vystavené priamemu slnku. Stačí ich držať v skrinke bez prístupu svetla. Záruka je 2 roky.

Ako dlho sa majú užívať?

Záleží od konkrétnej zmesi a indikácie. Pri prechladnutí sa VIRÓZA alebo KAŠEĽ užíva do vymiznutia príznakov, IMUNITA sa môže pridať počas užívania antibiotík alebo tiež samostatne počas trvania zvýšeného rizika nákazy. V prípade kvapiek PEČEŇ je potrebné využiť celý obsah fľaštičky, pri výrazne zhoršených pečeňových testoch až 3 mesiace, s následnou mesačnou prestávkou.

Je potrebné vyhýbať sa určitým potravinám pri užívaní esenciálnych kvapiek?

Je potrebné vyhýbať sa určitým potravinám pri užívaní esenciálnych kvapiek?

Nie, nie je to potrebné. Výnimku tvorí užívanie esenciálnych kvapiek PLESNE, kedy je kvôli efektu liečby potrebné eliminovať zo stravy kvasinky (pivo, víno, cukor, biele pečivo a sčasti aj mliečne výrobky z mlieka zvierat kŕmených silážou- najčastejšie kravské mlieko). Zároveň pri nich odporúčame piť zvýšené množstvo tekutín, prípadne užiť chlorellu alebo čierne uhlie, ktoré odvedú z tela toxíny vzniknuté rozpadom plesní.

Ako rýchlo sa dostaví účinok?

Nedá sa zovšeobecňovať. Napríklad pri nevoľnosti od žalúdka kvapky TRÁVENIE zaberajú do niekoľkých minút, pri prechladnutí kvapky VIRÓZA alebo KAŠEĽ väčšinou do 2 dní, prípadne aj skôr. Kvapky PEČEŇ určené na detoxikáciu pečene potrebujú dlhší čas. 

Kvapky veľmi štípu, je to tak správne? Neublížia mi?

Vnímanie štípania kvapiek závisí od citlivosti každého jedinca. Sú ľudia, ktorí si ich kvapkajú priamo do úst (čo určite neodporúčame) a nemajú s tým problém. Pokiaľ Vám to prekáža, môžete si ich kvapkať do šálky teplého čaju, kedy dôjde k väčšiemu zriedeniu a tým aj zmierneniu pocitu štípania. Pri deťoch odporúčame podávať ich cez pokožku, konkrétne vmasírovaním do chodidla. Zmiešajte jednu-dve kvapky s neutrálnym olejom či krémom a votrite ich dieťatku do chodidla. Efekt sa dostaví v plnej miere ako by ich užilo perorálne.

Kolagénové komplexy

Pre aký vek sú určené kolagénové komplexy?

 

Je známe, že rovnováha v tvorbe a odbúravaní kolagénu sa začne meniť po 25. roku života a to v neprospech tvorby nového kolagénu. Proces postupného znižovania produkcie kolagénu môže urýchliť zlá životospráva, fajčenie, nadmerná a častá konzumácia alkoholu, nadmerné slnenie, najmä medzi 1100 a 1400 hod, nedostatok určitých živín v strave a pod. Dalo by sa teda povedať, že komplexné kolagény sú po 25. roku života vhodné pre každého. Tí, ktorých sa týkajú vyššie uvedené kontribučné faktory by ho však mali užívať už viac-menej pravidelne. Ponúkame 4 druhy komplexných kolagénov, z ktorých si môžu vybrať všetky vekové kategórie.

Je užívanie kolagénu v tehotenstve a pri dojčení bezpečné? 

Kolagénové peptidy sa získavajú enzymatickým štiepením kolagénu, ktorý je čiste živočíšneho pôvodu (morský kolagén alebo hovädzí kolagén). Nejedná sa teda o žiadne chemické látky. Napríklad Benedictus komplexný kolagén Beaty Care obsahuje tiež okrem kolagénu aj vitamíny a stopové prvky. Ďalšou účinnou látkou je ešte acetyl cysteín. Ten bol úspešne použitý ako liek na podporu udržania tehotenstva spolu s kyselinou listovou u žien, ktoré opakovane potratili z neobjasnených príčin. 

https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(10)60322-7/pdf

V existujúcich štúdiách, v ktorých bol použitý acetylcysteín nie je zmienka o jeho toxicite na plod. Z etických dôvodov však neboli robené štúdie so zameraním testovať jeho toxicitu na plod počas gravidity. Podobne je to aj s dojčením. 

Je možné užívať kolagénový komplex a esenciálne oleje súčasne?

Určite áno.

Existujú nežiadúce účinky užívania kolagénu?

Vyššie dávky kolagénu môžu spôsobiť pocit plnosti, nafukovanie, hnačku, prípadne zápchu. Pri tvorbe Benedictus kolagénov sme preto používali dávky, ktoré sú účinné, ale nešli sme do maximálnych dávok. Skôr sme vychádzali zo zásady synergie, teda vzájomného potenciovania jednotlivých zložiek.

Aký dlhý čas je potrebné užívať kolagénový komplex?

Záleží od indikácie. Mladé ženy po 25. roku života, ktoré žijú „zdravo“ si môžu urobiť 1-mesačnú kúru (1 balenie kolagénu Beauty Care) každý kvartál. Tým s menej zdravou životosprávou by som odporučil užívať kolagén napr. každý druhý mesiac.

Pre ženy, ktoré už riešia aj prvé vrásky by bola vhodná kombinácia Beauty Care a Young Look po dobu 2 mesiacov a následne mesiac pauza. Čím je vek vyšší,  tým viac je vhodnejšie kontinuálne užívanie. Tu je tiež možné miesto pauzy v užívaní, jeden mesiac užívať kolagén Beauty Care alebo Young Look a potom sa vrátiť zase k užívaniu Forever Young.

Pri komplexnom kolagéne Motion & Power odporúčam po 3 mesiacoch užívania zaradiť 1 mesiac pauzu.

Aké sú kontraindikácie pri užívaní?

Ako pri všetkých výživových doplnkoch – precitlivelosť na jednotlivé zložky. Rybí kolagén nie je vhodný pre tých, ktorí sú alergickí na ryby.