PREČO MOJA POKOŽKA STRÁCA PRUŽNOSŤ A OBJAVUJÚ SA PRVÉ HLBOKÉ VRÁSKY?

PREČO MOJA POKOŽKA STRÁCA PRUŽNOSŤ A OBJAVUJÚ SA PRVÉ HLBOKÉ VRÁSKY? >

Otázka, ktorá jedného dňa začne trápiť každú ženu. Odpoveď je pomerne jednoduchá - Vaše telo má málo kolagénu. Prvé otázky, ktoré Vám prebehnú hlavou, budú asi nasledovné: Ak si doplniť kolagén? Čo obsahuje najviac kolagénu? Odpoveď síce väčšina z nás pozná, no konzumácia šliach, chrupaviek a koží asi nie je práve to, čím by sme si chceli spestriť náš jedálny lístok. Našťastie existuje aj kvalitný kolagén v prášku, ktorý je hydrolyzovaný a enzymaticky upravený tak, aby sa dobre vstrebával a telo z neho využilo maximum. Trh ponúka veľa druhov a tak si kladieme otázku: Aký kolagén je najlepší? Ženy sa väčšinou pýtajú, ktorý kolagén je najlepší na pleť a mužov či starších ľudí skôr zaujíma, ktorý kolagén je dobrý na kĺby.

Ako si teda vybrať kolagén? Pre ľahšie rozhodovanie je potrebné pochopiť čo kolagén je, akú má úlohu v našom tele a ako z neho môžeme vyťažiť maximum.

Kolagén je jeden z hlavných stavebných kameňov kostí, kože, svalov, šliach a väzív. Okrem toho sa nachádza aj v mnohých ďalších častiach tela, vrátane krvných ciev, očnej rohovky a zubov. Je najviac zastúpeným proteínom v tele, celkovo tvorí asi tretinu všetkých bielkovín organizmu. Možno ho považovať za akési lepidlo, ktoré drží všetky ostatné štruktúry pohromade ( z gréckeho slova „kólla“ – lepidlo). Jeho hlavnou funkciou je zabezpečovať odolnosť tkanív pri ich napínaní. Pokiaľ jeho kvalita či množstvo v tele klesá, trpia všetky orgány, ktorých je súčasťou.

 S pribúdajúcim vekom telo produkuje čoraz menej kolagénu a zároveň sa znižuje aj jeho kvalita. Po 30-tom roku života sa prirodzene znižuje produkcia kolagénu o 1-2% ročne, okolo 40-teho roku to môže byť už o 10-20% menej. Prvé z viditeľných znakov tohto javu možno pozorovať práve na pokožke, ktorá sa stáva menej pevnou a pružnou, objavujú sa prvé hlboké vrásky a väčšie póry.

 Ale nie sú to len estetické nedostatky, vekom slabnú aj chrupavky a dochádza k postupnému obmedzovaniu pohybu v kĺboch, rannej stuhnutosti, prípadne aj miernym opuchom. V šľachách sa zase môžu objavovať mikroskopické trhliny, ktoré narúšajú ich pevnosť a odolnosť a môžu sa manifestovať bolestivosťou. Ochabujú tiež steny ciev, čo môže viesť ku zhoršeniu problémov s kŕčovými žilami či hemoroidmi.

V momente, keď sa objavia takéto príznaky, ale ideálne ešte predtým, odborníci odporúčajú začať dlhodobo užívať kolagénové výživové doplnky spolu s potrebnou dávkou vitamínov a minerálov a umožniť nášmu telu bezproblémové fungovanie aj s rastúcim vekom. Využitie kolagénu je teda naozaj širokospektrálne.

Máte aj vy málo kolagénu a chcete tento proces zvrátiť?

Chcete vedieť aký kolagén je pre Vás najvhodnejší? Vyberajte uvedomelo na základe zloženia a cielených účinkov. 

 

                                                                                                       Váš team lekárov BENEDICTUS