Ako schudnúť bez cvičenia? Nebude to za týždeň, ale ide to aj tak

Ako schudnúť bez cvičenia? Nebude to za týždeň, ale ide to aj tak>

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorí sa potrebou zhodiť pár kilogramov zaoberajú pri každom pohľade do zrkadla? Ak máte pevnú vôľu, máte vyhrané - rýchle chudnutie a udržanie si postavy bude pre vás hračkou.  Pravidelné cvičenie či striktné stravovanie dokážete poľahky zaradiť do svojho života.

Čo však robiť vtedy, ak potrebujete schudnúť, ale pevná vôľa nepatrí k vašim silným stránkam?

 

Úspešné chudnutie začína vo vašej hlave

štíhla postavaAch, tie kilogramy.... Nekonečná téma, ktorá zamestnáva milióny ľudí po celom svete. Chcete schudnúť- hýbte sa! Že to nie je úplne pre vás? Chápeme, nabehnite teda na diétu. Výživový poradcovia či mediálne hviezdy prinášajú vždy nové a nové trendy v chudnutí- stačí si len vybrať. Keto diéta, krabičková diéta, prerušovaný pôst.... Priznajte sa- koľko z nich ste už vyskúšali? A pri ktorej ste dlhodobo vydržali? Ak hľadáte odpoveď na otázku ako efektívne schudnúť, pravdepodobne všade natrafíte na kľúčové slovo, ktoré vedie k vytúženému úspechu: vytrvalosť.

 

Najlepší spôsob chudnutia je taký, ktorý si dokážete dlhodobo udržať

A nehrozí pri ňom jojo efekt, alebo definitívne zbláznenie sa pri doživotnom počítaní kalórií na tanieri.

Akýkoľvek skvelý plán na zníženie hmotnosti väčšinou zlyháva na tom, že ho nedodržíme. Prečo je tomu tak, prečo nevydržíme plniť plán, ktorý nás má doviesť k vytúženému cieľu? Veď predsa po tom tak veľmi túžime? Pravda je taká, že tieto skvelé (a často drahé) plány na chudnutie sú síce účinné, v lepšom prípade dokonca zabezpečia zdravé chudnutie,  ale často nerátajú s dôležitým údajom. S našou nevôľou meniť rokmi zabehnuté zvyky.

Môže vôbec úspešne schudnúť niekto, ktorý roky nešportoval, nemá vzťah k pohybu, má nadváhu a chce s tým niečo urobiť? Samozrejme, dá.

Spoločne sa pozrieme na lacné rady a triky ako znížiť svoju hmotnosť bez toho, aby ste nemuseli hneď od zajtra začať skoro ráno vstávať a cvičiť v posilňovni plnej dokonalých postáv. Že to by ste brali? Nech sa páči, urobte si pohodlie, ideme na to.

 

„Potrebujem rýchlo schudnúť!“

Poznáte to. Zimné mesiace a chladné dni nám doprajú luxus v podobe hrubého a voľného oblečenia vo viacerých vrstvách, ktoré zakryje všetko, čo nechceme ukazovať okoliu (hlavne sebe, priznajme si to). Varíme ťažšie a kalorickejšie jedlá, viac siahame po sladkostiach, menej sa hýbeme a máme menej príležitostí vidieť sa nahí či v tenkom oblečení. Do toho ešte vianočné a silvestrovské hody, a kilo alebo dve či tri sa nám potichučky usadia na bruchu či zadku a škodoradostne čakajú na príchod jari. Zrazu sa prudko oteplí, vytiahneme jarné oblečenie a katastrofa pred zrkadlom je na svete.

úzke rifle a tuk na bruchuRifle na bruchu nezapneme, jarný kabát ťahá a keď sa prinútime dlhšie sa na seba dívať do zrkadla zbadáme, že pod bradou narástlo čosi, čo tam ešte nedávno nebolo. Prvotný pocit zúfalstva a hnevu vystrieda panika. Musím s tým niečo robiť a hneď! Od zajtra začnem behať.

Príde zajtra, ráno rýchlo bežíte do práce, v práci je náročný deň (kedy nebol?), prídete unavená domov, všade kopy bielizne, neporiadok, hladné krky,  k tomu treba písať s deťmi úlohy či ešte niečo urobiť v domácnosti. Z obývačky počujete, že začínajú televízne noviny, no na vás sa ešte smejú kopy riadu. Keď po celodennom kolotoči padáte unavená na gauč je behanie to posledné, na čo máte chuť  a energiu. Poviete si- dnes bol ťažký deň, začnem behať od zajtra. A za odmenu si nalejete pohár vína, po dvoch hltoch máte k nemu chuť ešte aj na čipsy. S výčitkou svedomia, že to nie je úplne ten najlepší nápad, si ich predsa len otvoríte a zjete. Potichu, aby partner nevidel...Veď si zaslúžite, bol to ťažký deň. Ráno otvoríte skriňu a začína ten istý scenár. Hnev, sklamanie zo seba, stres, pocit zlyhania... nekonečný kolotoč, ktorý pozná snáď každá z nás. Dá sa z neho vystúpiť? Pravdaže.

 

Chudnutie a kalorický deficit- dvaja nerozluční priatelia

Najlepšie sa nám darí v tých oblastiach, ktorým rozumieme- súhlasíte? Určite áno. Takže na začiatku našej cesty si vysvetlíme základný mechanizmus chudnutia a pochopíme jeho podstatu. Chudnutie je proces, pri ktorom sa znižuje celková telesná hmotnosť jedinca. A to je presne náš prvotný cieľ.  Menej centimetrov v obvode pásu, menej tukových vankúšov na stehnách, v lícach, v ramenách. Zjednodušene povedané- zmenšujeme svoje telo. Okrem estetického efektu to má hlavne zdravotné benefity.

tuk na bruchuZnížením hmotnosti výrazne pomôžeme svojmu kardiovaskulárnemu systému, odľahčíme kĺby a naša psychická pohoda sa odrazí na celkom zdraví, vitalite a vyžarovaní. A to už za to stojí. 

Zníženie telesnej hmotnosti nastáva dvomi spôsobmi:

- úbytkom tukového tkaniva, teda uloženej energie (to je náš cieľ)

- úbytkom svalového tkaniva (toto nie je náš cieľ- naopak, keď sa zbavíme tuku, budeme chcieť svaly získať, aby sme pôsobili pevnejšie; to v tejto chvíli odložíme na neskôr)

K samotnému chudnutiu dochádza vtedy, keď telo prijme menej energie ako spotrebuje a je nútené siahnuť na svoje energetické zásoby (v tukovom tkanive). Nastáva takzvaný kalorická deficit a telo je vo fáze „chudnutia“. Pre viditeľné a citeľné chudnutie je potrebné zostať  v kalorickom deficite určitý čas - čím dlhšie, tým viac kilogramov ubudne.

Keď telo naberalo tukové zásoby bolo v  kalorickom nadbytku- viac energie prijalo ako spotrebovalo (áno, vtedy cez tie vianočné sviatky napríklad ...). Priberanie na váhe netrvalo jeden deň, rovnako aj chudnutie potrebuje svoj čas. Je to PROCES, ako sme si už povedali vyššie.

Dobrou správou je, že prvé výsledky ucítime už za krátky čas (a neskôr aj zreteľne uvidíme).

 

Na začiatku zbavte telo nadbytočnej vody a pite veľa vody 

opuchnuté nohyŽe je to nezmysel, a celé si to odporuje? Nie je to tak.

Dostatočný príjem vody je prevenciou zadržiavania tekutín v tele.  Ak prijímate málo vody, telo ukladá životne dôležitú vodu do buniek (na horšie časy), je v akejsi pohotovostnej fáze a robí si zásoby. Nízkym príjmom tekutín mu dávate informáciu, že vody je málo a má s ňou šetriť-ukladať ju do buniek. Dôsledkom toho je zbytočne zadržiavaná voda v tele. Naopak, ak budete prijímať dostatočné množstvo vody (8-10 pohárov denne), telo nebude v strese a bude s vodou hospodáriť „normálne“.

Najvhodnejšia tekutina na pitie je čistá voda, ktorú máme takmer vždy poruke.  Naviac, krásne hydratuje pokožku a podporuje normálne trávenie (tiež bonusový krok k tomu, aby sme ľahšie zapli nohavice 😊 ). Pozor hlavne na bublinkové vody, tie môžu spôsobovať nafukovanie a nechcený efekt balóna v brušku. 

Dobrú službu urobí aj kvalitná lymfatická masáž, ktorá zrýchli prúdenie lymfy a tým aj odstránenie odpadových látok z tela. Práve znížená fyzická aktivita spomaľuje prirodzený tok lymfy, čo spomaľuje proces detoxikácie v tele.

Ale pozor! Ak zbavíme telo zbytočne zadržiavanej vody- jedná sa výhradne o stratu hmotnosti v dôsledku straty nadbytočnej vody v tele. Nejedná sa v žiadnom prípade o chudnutie v pravom slova zmysle. Pomôže nám to však na začiatku nášho procesu v chudnutí- zabezpečí rýchlu zmenu, ktorú na sebe spozorujeme a pocítime hneď a tým podporíme našu motiváciu v chudnutí.

opuchnuté nohyMajte na pamäti aj fakt, že podiel zadržiavanej vody v tele sa mení v čase v dôsledku fyziologických procesov v tele, hlavne hormonálnych zmien.  V období pred menštruáciou je podiel vody v tele vysoký, telo vodu tzv. zadržiava a my sa cítime väčšie než obvykle.  

Ak ale máte pocit, že vaše telo je dlhodobo zavodnené, opuchnuté (hlavne dolné končatiny), zamerajte svoju pozornosť na stav obehovej sústavy a na hormonálne žľazy. Tento stav si obvykle vyžaduje odbornú konzultáciu s lekárom a presné zistenie príčiny.

 

Vytvorte telu kalorický deficit

Už sme pochopili, že na to aby naše telo začalo chudnúť, musí prijať menej energie ako spotrebuje.

To dosiahneme len týmito tromi spôsobmi:

  1. Príjem ostane rovnaký a vy sa začnete viac hýbať
  2. Znížite svoj príjem a budete mať fyzické aktivity také ako doteraz
  3. Znížite svoj príjem a začnete sa viac hýbať

Iná cesta nie je, výber je na vás. Každému vyhovuje niečo iné. Najideálnejšia kombinácia pre zdravie je vhodne upraviť jedálniček a zaradiť pravidelné športové aktivity do svojho života.  

Jedna aj druhá zmena sú samy o sebe veľké zmeny, vyžadujú disciplínu, sebazapretie a silnú vôľu. Svojím spôsobom sú to stresové faktory, človek musí naraz upraviť svoje zvyky a takáto záťaž pri nedostatočnej pevnej vôli končí o pár dní neúspechom a opätovnou frustráciou. Začnite postupne, po malých krokoch. Pre telo to bude menší šok a malé zmeny v životnom štýle si osvojíte oveľa lepšie. V tomto prípade platí, že pomaly ďalej zájdeš.

Zvyknite si na pohyb

Na to, aby ste zaradili šport, alebo jednoduchú pohybovú aktivitu do svojho života potrebujete jediné- musí vás baviť a robiť vám radosť.

Naše telo bolo stvorená na pohyb, všetky svaly a kosti sú stvorené na to, aby sa naše telo hýbalo všetkými rôznymi smermi.

Pohodlný spôsob života ktorý moderná spoločnosť posledné roky preferuje, urobila z našich tiel, tých úžasných nástrojov, len akési pasívne schránky, ktoré vedia chodiť, sedieť a ležať. Mnohé svaly máme poskracované, nedokážeme sa poriadne zohnúť či zabehnúť bez problémov kilometer alebo dva. V takomto stave je nenormálne ťažké začať cvičiť tak, aby ste hneď začali chudnúť.

Cvičenie je bolestivé, frustrujúce, lebo si nevieme chytiť ani len špičky na nohách a v tesnom športovom oblečení vynikne presne to, čo chceme zakrývať. S týmito faktami sa akýkoľvek počiatočný entuziazmus na cvičenie rýchlo vytratí, a zakúpená permanentka do vychýreného fitness centra skončí zapadnutá prachom na poličke. Sú vám takéto situácie známe? Určite nie ste jediný, takto končí väčšina pokusov o chudnutie.

Ak by bolo chudnutie také ľahké, netrpelo by na Slovensku až 60 % ľudí obezitou. Všetci by sme boli štíhli a usmiati, presne takí ako nám to sľubujú všetky tie motivačné články a knihy o tom ako rýchlo a ľahko schudnúť.

Nie, chudnutie nie je ľahký proces. Je potrebné ale prijať fakt, že jeho najťažšia časť je práve v našej hlave. Práve preto siahnite po takom pohybe, ktorý vám robí radosť a chcete ho robiť pre potešenie, nie preto, že „musíte“. V tejto počiatočnej fáze je dôležité len to, aby Vás bavil, nie pre to, aby ste pálili kalórie.

tancujúca plnoštíhla žena Zameňte niekedy auto za chôdzu či bicykel (ušetríte aj nemalé peniaze), vymeňte výťah za schody, tancujte (kľudne si urobte doma diskotéku sama pre seba,  prečo nie?), venujte sa sexu, venčite psa z útulku alebo cvičte v obývačke v štýle „cvičme v rytme“ na hity vašej mladosti. Je to úplne jedno, hlavne robte taký pohyb, ktorý vás bude baviť a ktorý vám do krvi dostane tie povestné endorfíny. Nebojte sa hýbať sa!

Všetky Tvoje limity sú len v Tvojej hlave.

 

Nezabúdajte- v tejto fáze si pripomíname aké to je hýbať sa, znovu preciťujeme svoje telo a tvoríme si k nemu pozitívny vzťah. Opäť zisťujeme, že intenzívny pohyb môže byť aj fajn, a nie je to trest.

S takým to prístupom si ľahšie a prirodzenejšie vytvoríte návyk na pohyb, z ktorého sa neskôr jednoduchšie prejde na cielené cvičenie. Postupné malé kroky sú oveľa viac ako žiadne.

 

Prijímajte menej kalórií, ale viac živín

Vysvetlili sme si, že na proces chudnutia je potrebný kalorický deficit.

Ak vychádzame z toho, že na pohybovú aktivitu si ešte len zvykáme a nezačali sme hneď s dvojfázovým tréningom určeným vrcholovým športovcom, ostáva nám jediné- zaostriť svoju pozornosť na to, čo denne skonzumujeme.

Vytvoriť si kalorický deficit rozhodne neznamená znížiť objem prijatej stravy.

 

kolko kalórii ma zelenina

 

Potrebujeme znížiť objem kalórií, nie objem živín či vlákniny. Zložité? Ale kdeže, rozmeníme si to spoločne na drobné a vytvoríme niekoľko jednoduchých princípov, ktoré hravo zvládnete dodržiavať. Výsledok? Už o týždeň ho ucítite na svojom tele. Sľubujeme.

 

Chcem schudnúť! Musím menej jesť ?

Nie. Chceme znížiť objem prijatých cukrov, teda prázdnych kalórií, ktoré telo využije jedine tak, že ich uloží do brucha či do zadku a zároveň chceme a musíme jesť. Ako to urobiť? Znížime objem kalórií, nie objem stravy. Hlad a tým pádom nervozita a zlá nálada nám teda nehrozia.

Naším cieľom je jesť kvalitnú stravu, ktorá dodá telu potrebné živiny, vlákninu a zasýti. Znie to neuveriteľne, ale hlad automaticky neznamená chudnutie. Pamätáte si ako telo zachádza s vodou, keď málo pijete? Myslíte, že s energiou robí niečo iné?

Dôležité je rozumne rozložiť kvalitné potraviny v priebehu dňa. Viac konzumujte doobedu, vtedy je telo prirodzene pripravené prijímať a správne spracovať živiny. Ku večeru prijímajte menej potravy. Opak platí len v prípade, ak večer mávate fyzickú aktivitu, vtedy potrebujete mať správne rozloženú energiu na výkon, a po tréningu aj bielkoviny na regeneráciu svalov.

 

4 dôležité zásady v stravovaní

1) Znižujte príjem kalórií:

Biele pečivo nahraďte celozrnným, večer bielkovinovým pečivom. Prílohy ako ryža a zemiaky zmenšite, a pridajte ku nim objemné zeleninové prílohy- čerstvú alebo kvasenú zeleninu a strukoviny. Kus kus, batáty,  bulgur, hnedá ryža, červená šošovica či pšeno- to všetko sú chuťovo skvelé prílohy, ktoré si postupne nachádzajú miesto na našom stole aj popri našej tradičnej slovenskej kuchyni. Pri porovnávaní obsahu kalórií skvele pomáhajú kalorické tabuľky, ktoré ako aplikáciu v telefóne môžete mať so sebou neustále. 

 

2) Naplňte žalúdok vlákninou:

Prijímajte viac ovocia a zeleniny- ideálne doobedu ovocie, ku večeru už len zeleninu. Tu sa skonzumovaného množstva nemusíte obávať, môžete jesť do plnej sýtosti. Navyše, so zeleninou prijmete množstvo vlákniny, ktorá nielen zasýti váš žalúdok, ale aj uľahčí trávenie a vyprázdňovanie. Nezabúdajte, vaša imunita sídli v črevách a vysoký podiel vlákniny vo vašej strave prirodzene posilňuje imunitu.

 

3) Udržujte dlhodobý pocit sýtosti:

Doprajte si kvalitné bielkoviny- bielkoviny viac zasýtia žalúdok a tiež do istej miery zamedzia neovládateľným chutiam dať si po obede ešte niečo „sladké“. Nemusí to byť zákonite len mäso, siahnite aj po rastlinných bielkovinách- strukovinách, rastlinných „mliekach“ a výrobkov z fermentovanej sóje. Sú veľmi chutné, zdravé a bonus navyše- majú nižšiu ekologickú stopu ako mäso. Byť ekologicky zodpovedný nie je módny trend, v stave v akom je planéta dnes je to už povinnosť.

 

4) Prestaňte bezhlavo maškrtiť:

Asi tá najťažšia úloha v celom tomto procese. Viete o tom, že pocit slasti, ktorý máme pri konzumácii sladkého sa tvorí presne v tej istej časti mozgu ako pocit slasti pri užívaní drog? Cukor je droga, sme na nej závislí. Psychicky, ale aj fyzicky.  Vzdorovať neodolateľnej chuti na sladké je to isté, ako keď si fajčiar odopiera cigaretu či alkoholik poldeci. Vieme, že by sme nemali, že je to zlé, ale to nutkanie je na nevydržanie. Dokážeme vzdorovať pár hodín, či dokonca dní, vieme sa zaprieť, vieme, že by sme nemali a škodí nám to. Ale potom príde hádka s partnerom, vonku prší či máme svoje dni a sme opäť v tom. Celá tablička čokolády v nás zmizla za pár sekúnd. Zlyhali sme v našej hlave.

 

Závislosť na sladkom sa dá „vyliečiť“  

chocolateJednou z príčin neovládateľnej chuti na sladké sú aj premnožené kvasinky a plesne v tenkom čreve. Na svoj život a množenie potrebujú cukor (presne ako droždie). Doslova do mozgu vysielajú signály, že telo potrebuje dávku cukru (podľa British Journal of Biomedical Sience kvasinky rodu Candida vyvolávajú zvýšenú sekréciu inzulínu). Stávame sa ich rukojemníkmi, prijímame niečo, čo nepotrebuje naše telo, ale patogén, ktorý v ňom žije. Prijmeme cukor, kvasinky podrastú, a opäť si žiadajú svoju dávku cukru.  Z tohto začarovaného kruhu sa len samotnou silou vôle vystupuje veľmi ťažko.

Prostredníctvo vhodných doplnkov výživy vieme ich prítomnosť v tele eliminovať. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že ak sa zbavíme plesní a kvasiniek v črevách, zbavíme sa aj neovládateľnej chuti na sladké (hovoríme o tej fyzickej závisloti). V procese chudnutia je tento efekt ten najdôležitejší, no z nášho pohľadu ako lekárov je tento efekt len bonusový. Oveľa väčší prínos vidíme v odstránení početných zdravotných problémov, za ktorými stáli práve premnožené plesne. 

 

Prípravky na chudnutie-áno či nie?

S cieľom čo najrýchlejšie schudnúť, a ideálne bez námahy, siahneme častokrát aj po výživových doplnkoch alebo po rôznych nápojoch na chudnutie. Obvykle sa jedná o finančne náročné produkty, často čudnej umelej chuti, ktoré majú nahradiť bežnú stravu a zasýtiť na dlhú dobu. Prípadne ide o produkty, ktoré urýchľujú metabolizmus a dávajú tak možnosť neobmedzovať sa v stravovacích návykoch. Ako sme už uviedli vyššie, ak by bolo chudnutie také ľahké, a dalo sa „kúpiť“  v lekárni, určite by sme tu teraz neriešili komplexný prístup k procesu chudnutia, ale odporučili by sme Vám kúpu produktu, ktorý by urobil zázrak na počkanie.

V každom prípade ale existujú aj užitočné prípravky, ktoré síce neschudnú za Vás, ale výrazne pomáhajú pri procese chudnutia.

chudnutieJedným z nich sú aj prírodné kvapky s príznačným názvom „Chudnutie", ktoré veľmi účinne utlmujú chuť na sladkosti, ale tiež aj na slané pochutiny či večerné vyjedanie chladničky. Práve táto pomoc je veľmi žiadaná a vhodná, pretože ako sme už spomenuli vyššie, cukor je ako droga a veľmi ťažko sa táto závislosť dá zvládnuť len silou vôle.

Jeho používanie je navyše veľmi jednoduché, môžete si vybrať čo je pre Vás vhodnejšie:

  1. Po každom jedle (pri ktorom si samozrejme dáte záležať na skladbe), si do pohára kvapnete dve tri kvapky oleja a vypijete.
  2. Alebo počas dňa popíjate čistú vodu, v ktorej je pár kvapiek tohto oleja. To priebežne utlmuje chuť na sladké, ale zároveň aj tlmí pocit hladu, čím zmenšujete porcie.

Tento prípravok má príjemnú bylinkovú chuť a pomôže aj v prípade ak máte problém so zápachom z úst. Pri týchto kvapkách si dávajte pozor na to, aby ste ich neužívali na prázdny žalúdok, ich efekt by bol opačný.

 

MUDr. Gustáv Kalauz vysvetľuje ako môžu esenciálne oleje z niektorých rastlín pomôcť pri chudnutí vďaka ich účinkom:

Esenciálny olej z grapefruitu zrýchľuje metabolizmu, zvyšuje spaľovanie tukov, hlavne z brucha. Kľúčový komponent  je D-limonén, ktorý stimuluje lipolýzu, čo je proces, pri ktorom sa v tele spaľujú tuky, a tiež priamo podporuje metabolizmus a znižuje craving (túžbu po jedle, neovládateľné chute), potláča chuť do jedla a tým pomáha redukcii telesnej hmotnosti. Pomáha tiež predchádza nadúvaniu a zadržiavaniu vody v tele. Ďalej obsahuje nootkatón, ktorý stimuluje enzýmy zahrnuté do metabolizmu.

Citrónový esenciálny olej zrýchľuje metabolizmus, spaľovanie tukov, potláča chuť na sladké, potrebu jesť a znižuje cholesterol. Taktiež obsahuje D-limonene, spolu s grapefruitovým esenciálnym olejom zvyšuje aktivitu sympatiku, ktorý podporuje lipolýzut bieleho tukového tkaniva. Má priaznivé účinky aj na úzkosť, stres, celkovo zlepšuje náladu.

Škoricový esenciálny olej zrýchľuje metabolizmu, spaľovanie tukov, reguluje hladinu cukru v krvi, čím prispieva k zamedzeniu prejedania sa, potláča chuť do jedla a znižuje craving. Zrýchľuje metabolické procesy pôsobením priamo na tukové bunky, aby začali spaľovať energiu prostredníctvom procesu nazývaného termogenéza.

Zázvorový esenciálny olej zrýchľuje metabolizmus, spaľovanie tuku, hlavne z brucha, reguluje hladinu cukru v krvi, potláča chuť do jedla, tiež minimalizuje množstvo absorbovaného tuku, pričom súčasne redukuje potravinový craving,

Mätový esenciálny olej potláča apetít, tlmí craving na cukor a iné potraviny.

 zľavový kupón SCHUDNEM

 

To najdôležitejšie na záver

Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. Aby sme žili, To je to najdôležitejšie, čo si z tejto vety zapamätajte.

Aj keď dnes vaša hmotnosť nie je ideálna, aj keď máte celulitídu a trasľavé ramená, to nie sú žiadne dôvody na to, aby ste si svoj život nemohli vychutnávať plnými dúškami už dnes. Nečakajte s krásnymi vecami až budete mať 60 kíl, plňte si svoje sny každý deň. Milujte svoje telo také aké je, iné už nikdy v živote nebudete mať.

Hýčkajte sa, starajte sa o seba, urobte si radosť peknými vecami a pozerajte sa  na seba s láskou do zrkadla každé ráno. Psychická pohoda, ktorá sa nám odrazí na celkovom vyžarovaní pôsobí na naše okolie miliónkrát viac ako to, či máme 85 kíl či 60. Poznáte ženy, ktoré majú nadváhu, ale sú vo vašich očiach nádherné? Samozrejme, že áno!  A nie je to ich hmotnosťou, je to ich vyžarovaním, ich nastavením mysle. Nenechajte si pretekať život pomedzi prsty a čakať na deň, kedy bude vaša postava ideálna (mimochodom, aká to je- ideálna postava?).

Simona Salátová

 Vaša hmotnosť je dôležitá pre Vaše fyzické zdravie, Váš jedálniček je dôležitý pre Vaše zdravie a imunitu, Vaša kondička je dôležitá pre vašu vitalitu. Pracujte na nich zmene a zaslúžené výsledky sa dostavia. Akceptovanie svojho tela a seba láska je dôležitá pre Vaše psychické zdravie. A psychické zdravie ide ruka v ruke s celkovým zdravím a vitalitou. Tieto veci sa od seba nedajú oddeliť.

Vaše telo je však s vami už dnes, práve teraz, naučte sa ho milovať pre to, že JE VAŠE. Teraz vstaňte, choďte k zrkadlu a usmejte sa na seba. A dajte sama sebe sľub, že sa budete o seba starať najlepšie ako viete. Pretože nikto druhý to za Vás nemôže urobiť.

A úplne na záver: Vypočujte si „slepačiu polievku pre dušu“ pre každú ženu (a nielen ženu): podcast Simony Salátovej 90-60-90. Neskutočne silné a veľmi intímne spovede Simony a jej hostí o zažitom bodyshamingu (verejné zosmiešňovanie ľudí pre ich výzor) , o vžitých ideáloch krásy v spoločnosti a o nakoniec aj tom, čo v živote je skutočne dôležité.

Prajeme príjemné počúvanie.❤️

Váš team lekárov BENEDICTUS