Rastové bolesti nepodceňujte, signalizujú problém

Rastové bolesti nepodceňujte, signalizujú problém>

BOLESTI NôH TRÁPIA UŽ KAŽDÉ DRUHÉ DIEŤA

mala gymnastka s kruhomTakzvané „rastové bolesti nôh“. Trpí nimi aj vaše dieťa? Podľa literárnych údajov trpí nimi 25-50% detí. Definované sú tým, že sú viazané na obdobie rastu a lekár nezistí žiadnu patológiu.  Vyskytujú sa väčšinou večer alebo v noci, nečakane. Najčastejšie sú lokalizované na prednej strane oboch predkolení, v oblasti lýtok, členkov a podkolenných jamiek. Bolesť vychádza z hĺbky, akoby z kostí, svalov, či svalových úponov. Môže byť mierna, ale často aj veľmi intenzívna, spôsobuje krívanie a výrazne narušuje spánok a celkovú pohodu dieťaťa. Bolesti sa vyskytujú aj pri pohybe, aj v kľude a tiež počas spánku.

Môžu trvať niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín a žiadna poloha tela sa nejaví ako úľavová. Na okamžité zmiernenie bolesti pomáhajú teplé zábaly, ktoré v daný moment poskytnú úľavu, neriešia však príčinu bolesti.

Rastové bolesti sa vyskytujú typicky vo veku od 3 do 12 rokov, ale často sú postihnuté aj staršie deti. Horná veková hranica pre rastové bolesti je 19 rokov, a v rovnakom pomere postihuje dievčatá aj chlapcov. 

 

POZOR NA NADMERNÚ ZÁŤAŽ

Západná medicína nevie presvedčivo vysvetliť príčinu týchto bolestí. Jedna teória vysvetľuje bolesti ako dôsledok nepomeru medzi rastom kostí, svalov a šliach, prípadne v kombinácii s nadmerným zaťažovaním pohybového aparátu. To posledné vysvetlenie podporuje aj pozorovanie, že častokrát trpia na tieto bolesti športujúce deti, ktoré neprimerane zaťažujú pohybový aparát. 

Z bežných ochorení vyskytujúcich sa v detskom veku treba spomenúť tiež napr. Osgood-Schlatterovu chorobu, ktorá sa prejavuje u aktívne športujúcich detí v období puberty a postihuje väčšinou len jednu končatinu. Typické príznaky sú bolesť, opuch a zvýšená citlivosť v oblasti holennej kosti pod kolenom. Býva častejšia pri pohybovo náročných športoch, ako je futbal, basketbal a tenis.

zdravý chlapec

Práve na úľavu od týchto bolestí vyvinuli naši lekári pre malých šampiónov unikátny produkt CHAMPION JUNIOR. Vďaka jedinečnej kombinácii vitamínov, minerálov a kolagénu dokáže s týmito bolesťami deťom účinne pomôcť. Je to aktuálne jediný produkt na trhu, ktorý je zameraný na tieto problémy mladej generácie.

Ďalšou chorobou nadmerne športovo aktívnych detí je Severova choroba. Tiež je typická pre obdobie puberty a je spôsobená zápalom v oblasti úponu Achilovej šľachy.

Prejavuje sa bolesťou po obvode päty, prípadne opuchom na jej vnútornej strane. Dieťa pri chôdzi kríva a bolestivá je hlavne chôdza po pätách. Bolesť sa zhoršuje záťažou. Podľa našich skúseností za bolesťami päty často stojí intolerancia mlieka.

  

POTRAVINOVÉ INTOLERANCIE 

Rastové bolesti  bývajú často spojené aj s bolesťami brucha, hlavy, poruchami spánku, či správania a učenia. Toto všetko môže poukazovať na súvis s potravinovými intoleranciami (lepok, vajcia, mlieko).

Intolerancia lepku, resp. ukladanie jeho nedostatočne natrávených metabolitov v tkanivách stojí totiž za rôznymi zdravotnými ťažkosťami u dospelých. Patria sem bolesti úponov šliach (tenisový lakeť), bolesti veľkých kĺbov, tráviace ťažkosti, ale aj rôzne psychické poruchy (úzkostné stavy, depresie). Pravdepodobnosť tejto etiologie (príčiny) by mohla zvýšiť anamnéza kožných ekzémov v rannom detstve, či bolesti bruška po kojení. Nakoľko neexistuje žiadna špecifická liečba týchto bolestí,  počas ich výskytu je tiež odporúčané skúsiť dodržiavať bezlepkovú diétu a v prípade bolestí päty je potrebné vyradiť zo stravy aj mlieko. 


imunita a bylinkyPOZOR! : Akékoľvek potravinové intolerancie sú spojené so zápalom sliznice čreva, ktorý vedie k narušeniu sliznice tenkého čreva.

To ma za následok prienik toxínov z tráviaceho traktu do krvného obehu, a zároveň narušuje správne vstrebávanie živín z potravy. Tento proces výrazne ovplyvňuje imunitný systém a dieťa sa ocitá v kolotoči ochorení a nešpecifických zdravotných ťažkostí (vac v článku). Pre problémy s imunitou dieťaťa odporúčame zmes esenciálnych olejov z liečivých byliniek IMUNITA, ktoré sú presne zamerané na pôsobenie v tenkom čreve, kde sídli až 80% imunity dieťaťa.

Nasadená diéta s vylúčením pre dieťa problémových zložiek potravy vedie k postupnej regenerácii tenkého čreva a náprave imunitného systému. V tomto procese sú veľmi prospešné špeciálne doplnky výživy, ktoré urýchľujú regeneráciu črevnej sliznice a priaznivo tak pôsobia na imunitný systém dieťaťa.

DOBRÝ TIP: Prečítajte si tiež článok MUDr.Kalauza o potrebe kvalitnej výžive pre dieťa vo vývoji a raste

DBAJTE NA KVALITNÚ VÝŽIVU

Kosti, chrupavky, väzy a svaly v čase rastu potrebujú dostatok surovín pre tvorbu kolagénu, ktorý tvorí podstatnú časť týchto štruktúr. Ideálnym zdrojom by bol vývar z hovädzích kostí, pokiaľ by sa jednalo o ekologický chov hovädzieho dobytka (stravu by tvorila v lete tráva, v zime seno, žiadna siláž, ani kostná múčka). V kostiach sa totiž ukladajú všetky environmentálne záťaže a tak vývar z kostí kráv chovaných silážou a kostnou múčkou môže obsahovať celé spektrum chemických záťaží, s ktorými sa po konzumácii musí vysporiadať naše telo.

Vhodnou a bezpečnou alternatívou sú dnes bioaktívne kolagénové peptidy získané enzymatickým štiepením kolagénu z hovädzích koží (v ktorých sa na rozdiel od kostí neukladajú škodliviny). Takto získané kolagénové peptidy jednak stimulujú príslušné bunky v našom tele k tvorbe nám vlastného kolagénu, a jednak slúžia ako surovina k jeho tvorbe.

Nesmieme tiež zabúdať na fakt, že dieťa v období rastu má zvýšené nároky nielen na stavebný materiál pre svoje telo, ale aj na vitamíny a minerály, čo by mala zabezpečiť pestrá a kvalitná strava s dostatočným zastúpením ovocia a zeleniny. Avšak, aj v prípade dostatočne pestrej stravy, z laboratórnych vzoriek dnes vieme, že zelenina a ovocie zo supermarketov neobsahujú to množstvo vitamínov a minerálov, ktoré by podľa tabuliek výživových hodnôt obsahovať mali. Preto je vhodné ich dopĺňať aj z dostupných zdrojov, ktoré vedia deklarovať potrebné množstvá vitamínov a minerálov.

Berúc do úvahy všetky vyššie zmienené fakty sme v našom tíme lekárov pristúpili k vývoju špeciálnej výživy pre obdobie rastu a dospievania, zohľadňujúc všetky potreby detí v dnešnom svete.

Aktívne športujúce deti, deti s psychickým vypätím, deti s potravinovými intoleranciami, deti so stravou chudobnou na vitamíny a nevyhnutné stavebné prvky ich tela- im všetkým je určená kĺbová výživa CHAMPION JUNIOR.

Pravidelné užívanie komplexu vitamínov, minerálov a kolagénových peptidov z kvalitných zdrojov vedie k zdravému vývoju ich pohybového aparátu, k mentálnej vitalite a buduje  silný imunitný systém.

Kĺbová výživa CHAMPION JUNIOR (určená deťom od 8 rokov) je namiešaná s láskou pre zdravý vývoj detí dnešnej generácie, aby si už dnes budovali ich zdravú budúcnosť. Veríme, že vy aj vaše deti si ju zamilujete a každý deň sa spolu s ňou priblížite k splneným snom vašich detí. 

MUDr. Gustáv Kalauz,

autor špeciálnej kĺbovej výživy BENEDICTUS CHAMPION JUNIOR

Vaše otázky k danej problematike mu môžete klásť protredníctvom ON LINE poradne