CHRÁŇTE SI JU AKO OKO V HLAVE- IMUNITA NÁM ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

CHRÁŇTE SI JU AKO OKO V HLAVE- IMUNITA NÁM ZACHRAŇUJE ŽIVOTY>

Do akej miery sa môžete spoľahnúť na Vašu imunitu? Staráte sa o ňu? Viete kde vzniká, ako ju naštartovať a čím jej, naopak, škodíte? V článku MUDr. Kalauza si rozoberieme imunitu do hĺbky, doslova do hĺbky nášho tela, aby sme ju lepšie chápali a mohli ju chrániť ako oko v hlave.


Imunita. Čo to vlastne je?

Jednoducho môžeme povedať- odolnosť organizmu voči nákaze. Je to teda schopnosť, vlastnosť, ktorú môžeme a vieme ovplyvniť. Stačí len chcieť.

Oslabená imunita sa môže prejavovať:

  • zvýšenou únavou
  • častými prechladnutiami
  • opakovanými zápalmi prínosových dutín
  • opakovanými zápalmi močových ciest
  • opakovanými oparmi
  • zhoršeným hojením rán
  • pomalým zotavovaním po prekonaných virózach
  • plesňovým ochorením kože a nechtov

Hovoríme o Vašom prípade? Tak čítajte ďalej.

KDE IMUNITA VZNIKÁ?

Bunky imunitného systému sa tvoria v kostnej dreni (B-lymfocyty) a v tzv. dojčenskej žľaze (T-lymfocyty). Dôležitou súčasťou imunitného systému je lymfatický systém, do ktorého okrem lymfatických ciev patria lymfatické uzliny, slezina, červovitý prívesok (ľudovo označovaný ako slepé črevo) a Peyerské plaky (lymfatické tkanivo v črevách).

KDE IMUNITA SÍDLI?

Keby sa niekto spýtal: „Kde sídli imunita?" Odpoveď by mohla znieť: „V črevách!" Takmer 80% imunitného systému sa totiž nachádza v oblasti čriev. Posledné výskumy ukazujú, že správne zloženie črevnej flóry (mikrobiota) je mimoriadne dôležité pre silnú imunitu.

Podobne bolo preukázané spojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou. Intenzívny alebo dlhodobo pôsobiaci stres, či frustrácia dokážu meniť črevnú flóru v neprospech probiotických baktérií. Namiesto nich začnú prevládať patogénne baktérie a kvasinky, výsledkom čoho je potom oslabená imunita a náchylnosť k rôznym infekciám.

ČO IMUNITU NIČÍ?

Nezdravý spôsob života, to už je všeobecné klišé. Z tých menej známych vecí je to stres, a tiež antibiotiká, ktoré sú doslova postrachom imunitného systému. Je to paradox, že lieky, ktoré nás majú zbaviť jednej choroby, nám privedú druhú, najčastejšie kvasinkové infekcie. Likvidujú totiž aj prospešné baktérie v črevách, v dôsledku čoho nastáva premnoženie kvasiniek, plesní a voči antibiotikám odolných patogénnych baktérií, tzv. dysbióza. Spomínané patogény uvoľňujú do krvného obehu množstvo rôznych toxínov, ktoré zaťažujú a oslabujú imunitný systém a tiež pečeň.  

AKO JU POSILNIŤ?

imunita

1) V prvom rade tak, že odstránime všetky patogény z tela (z čriev), ktoré jej bránia v tom, aby fungovala na to, na čo bola stvorená. Práve na tomto princípe je postavená zmes olejov IMUNITA. 

Jej výhodou je aj to, že ju môžu užívať aj deti a úspešne tak zvládnuť nástup do materských škôl či iných detských kolektívov, či akékoľvek obdobia viróz a iných ochorení. To ocení každý rodič, a to aj bolo naším cieľom.

2) Na posilnenie imunity je tiež vhodné užívať probiotiká, ale aj prebiotiká. Kým probiotiká sú kultúry probiotických baktérií, prebiotiká sú nevyhnutnou potravou pre tieto baktérie.

3) Pitie  čerstvých ovocných alebo zeleninových štiav je tiež výborný prostriedok na posilnenie imunity. Je však rozdiel medzi čerstvo pripravenou šťavou bohatou na enzýmy a pasterizovanou šťavou, v ktorej boli zahriatím zničené všetky enzýmy. Čerstvo pripravená šťava organizmus alkalizuje, pasterizovaná skôr prekysľuje, čo je nežiadúce.

4) Tiež nesmieme zabúdať ani na dostatok kvalitného spánku. Počas spánku dochádza k regenerácii celého organizmu vrátane imunitného systému.

5) Keď chceme zvyšovať svoju imunitu, nesmieme vynechať vitamíny. Pre podporu imunity je okrem vitamínu C dôležitý aj vitamín D, konkrétne jeho prírodná forma D3, vitamín K a tiež skupina vitamínov B, zvlášť vitamín B12.

6) Detoxikácia organizmu je ďalší zo spôsobov ako posilniť oslabenú imunitu, rovnako ako

7) pravidelný pohyb, najlepšie niekde v prírode. Tým aj odbúrame stres, ktorý imunitu doslova ničí.

MEDICÍNA 3.TISÍCROČIA

Staronový spôsob ako si posilniť imunitný systém ponúkajú tiež esenciálne oleje, a nejde pritom o žiadne hókusy-pókusy. S úspechom ich používali už v starom Egypte a v súčasnosti znovu zažívajú oprávnený boom. Boli by sme veľmi nezodpovední, keby sme odmietali využívať to, čo príroda prirodzene vytvára a čo 100%funguje.

Esenciálne oleje z liečivých bylín majú laboratórne preukázané antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky, čím odbremeňujú imunitný systém od patogénov a umožňujú tak jeho rýchlejšiu regeneráciu a fungovanie v plnej sile. V novej štúdii z r. 2017 boli dokonca  potvrdené aj výrazné protizápalové a imunomodulačné vlastnosti zmesí esenciálnych olejov1.

Dnes je doslova život zachraňujúce mať svoju imunitu v 100%stave, aby nás mohla chrániť a aby sme sa na ňu vedeli 100% spoľahnúť. 

Dôverujme sebe, svojmu telu, svojej imunite a tiež prírode, ktorá stvorila zmes olejov liečivých rastlín, ktorá extrémne účinne posilňuje imunitu už od prvej dávky.

V duchu hesla BENEDICTUS- Medicina curat, natura sanat (medicína lieči, príroda uzdravuje).

 

MUDr. Gustáv Kalauz

 

  1. Han et al., Cogent Biology (2017), 3: 1340112, An essential oil blend significantly modulates immune responses and the cell cycle in human cell cultures.