Čo pomáha na herpes a kedy je herpes infekčný? Pýtali sme sa MUDr.Gustáva Kalauza

Čo pomáha na herpes a kedy je herpes infekčný? Pýtali sme sa MUDr.Gustáva Kalauza>

Čo pomáha na herpes a kedy je infekčný?

Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorý herpes nikdy nemali, alebo, naopak, ste jedným z tých, ktorým sa bolestivé pľuzgieriky vyhodia na perách pri strese či oslabení imunity? Herpes, ľudovo nazývaný opar, je nielen estetický problém. Častokrát je veľmi bolestivý, a hojí sa dlhú dobu. Nie je to život ohrozujúci stav, ale ak existuje spôsob ako sa ho rýchlo zbaviť či dokonca zabrániť jeho prepuknutiu, každý kto sa s ním trápi zbystrí pozornosť. Spolu s MUDr. Gustávom Kalauzom sme sa na herpes pozreli zblízka. 

   

bolestivy herpes na pereČo je herpes?

Pojem herpes je vo všeobecnosti zaužívaný pre označenie oparu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje na perách, resp. v ústach a celej oblasti okolo úst a nosných dierok. Je spôsobený vírusom Herpes simplex (typ 1) a odborne sa označuje ako herpes simplex labialis. Vírus Herpes simplex typ 2 spôsobuje podobné prejavy v oblasti genitálií (herpes simplex genitalis).

 

Kedy sa nakazíme?

Väčšina ľudí sa infikuje už v rannom detstve, pričom primoinfekcia môže byť asymptomatická, alebo pod obrazom zápalu ďasien, prípadne bolestivých vriedkov v ústnej dutine. Súčasne môžu byť zväčšené regionálne lymfatické uzliny a tiež bývajú prítomné rôzne nešpecifické príznaky ako zvýšená únavnosť, bolestivosť svalov, hlavy, prípadne obraz virózy, či ľahkej chrípky so zvýšenou teplotou – v závislosti od funkčnosti imunitného systému pacienta. K primoinfekcii však môže dôjsť v ktoromkoľvek veku.

 

Ako sa herpes prenáša?

Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, slinami, napr. bozkom, kontaktom s kontaminovaným pohárom a pod.

Ochorenie je vysoko nákazlivé, infekčný je hlavne obsah pľuzgierikov, po zaschnutí chrasty by už pacient nemal byť infekčný.

Organizmus reaguje na herpetický vírus vytvorením protilátok, no vírus už ostáva definitívne v organizme a k jeho aktivácii dochádza pri oslabení organizmu vplyvom rôznych vyvolávajúcich faktorov.

Častokrát je to stres existenčný, emočný, časový alebo vplyvom extrémnych záťaží – nadmerné slnenie, podchladenie, nedostatok spánku, vyčerpanie bez adekvátneho odpočinku a pod. U ľudí s oslabenou imunitou dochádza k opakovaným výsevom aj pri miernejšej záťaži. U žien môže byť vyvolávajúcim faktorom aj menštruácia. 

  

Aké sú prejavy herpesu?

Samotná reaktivácia vírusu začína svrbením, pálením, pnutím kože až bolestivosťou v mieste budúceho výsevu herpetických pľuzgierikov. Následne sa v tomto mieste objavuje začervenanie a mierny opuch. V ďalšej fáze vzniknú drobné pľuzgieriky, ktoré sa postupne rozširujú, zväčšujú, praskajú a menia sa na chrasty. Dĺžka trvania do ich vymiznutia je rôzna, bežne 7-10 dní, môžu však pretrvávať aj niekoľko týždňov. Typickou lokalitou je horná alebo dolná pera s priľahlou časťou kože, menej časté je postihnutá koža sliznica v oblasti nosných dierok, či iná časť tváre.

Genitálny herpes patrí medzi pohlavne prenosné ochorenia, prejavuje sa bolestivými pľuzgierikmi na vonkajších genitáliach, ale môžu sa vyskytovať aj na krčku maternice. Často bývajú zväčšené aj lymfatické uzliny v slabinách, prípadne sa pridruží aj zápal močovej trubice.

 

herpes virus

Dá sa herpes vyliečiť?

Čo sa týka liečby, je potrebné vedieť, že vírus ostáva v organizme natrvalo. Podľa všetkého dokáže reagovať na stresové hormóny cirkulujúce v krvi, čo je pre neho signál k akcii. V prvom rade je potrebné eliminovať spúšťacie faktory, pokiaľ je to možné. Nakoľko každé vzplanutie oparu je známkou zníženej protivírusovej imunity, je potrebné urobiť opatrenia na jej posilnenie. Z prírodných prostriedkov môžeme na tento účel použiť omega-3 mastné kyseliny (DHA/EPA), ktoré sa nachádzajú v rybách, ale tiež v ľanových semiačkach alebo oleji. Protivírusovú imunitu tiež podporujú vitamíny C, A, E, cesnak, pšeno, palina pravá. Dôležité sú tiež stopové prvky zinok a selén. 

Vysoko účinný prostriedok, ktorý dokáže zastaviť vývoj oparu, je lokálne aplikovaná cédrová živica. Pokiaľ je aplikovaná včas, nemusí dokonca dôjsť ani k výsevu pľuzgierikov. Na lokálnu aplikáciu bol vyvinutý prípravok Herpestop s 20% obsahom živice v cédrovom oleji. Samozrejme súčasne je vhodné aj vnútorné užívanie Elixíru života s 12,5 % koncentráciou cédrovej živice.

 

Aký je rozdiel medzi oparom a pásovým oparom (herpes zoster)?

Okrem bežného oparu, vyvolaného vírusmi Herpes simplex typ 1 a 2, poznáme aj tzv. pásový opar (herpes zoster), ktorého pôvodcom je Varicella Zoster vírus. Tento v detskom veku vyvoláva ovčie kiahne a po odoznení príznakov, rovnako ako Herpes simplex, ostáva v organizme. Podobne ako on sa aktivuje pri výraznejšom oslabení imunity a najčastejšie sa prejavuje bolestivým výsevom herpetických pľuzgierikov na trupe pozdĺž nervu vo forme pásu – odtiaľ názov pásový opar.

Výsevu väčšinou predchádzajú chrípkové príznaky ako únava, malátnosť, horúčka s následným pocitom pálenia, bolestivého svrbenia, prípadne iných nepríjemných pocitov v postihnutej oblasti kože. Menej typické prejavy sú len neusporiadané zhluky herpetických pľuzgierikov na koži trupu, končatín, ale aj tváre, prípadne takých problémových miest ako sú uši alebo oči. Pásový opar má aj svoje zvláštnosti. Postihnutá býva buď pravá alebo ľavá polovica tela a v priebehu času sa môžu objavovať nové, čerstvé vyrážky, pričom zároveň sú prítomné aj už zaschnuté chrasty.  

Vyskytujú sa však aj prípady, kedy nedôjde k výsevu pľuzgierikov, pričom pacient môže pociťovať všetky bolestivé pocity typické pre pásový opar. Dĺžka trvania od objavenia výsevu po odpadnutie chrást býva 2 až 4 týždne. Ojedinele sa môže u takéhoto pacienta vyvinúť tzv. postherpetická neuralgia, špatne reagujúca na bežnú analgetickú liečbu.

 

Ako postupovať pri liečbe pásového oparu?

Terapia pri pásovom opare je obdobná ako pri bežnom opare, odporúča sa tiež aplikovať vysoké dávky vitamínu C, najlepšie vo forme infúzie. Lekár môže predpísať aj antivirotiká, či imunomodulancia. Na rozdiel od ústneho oparu, má postihnutý človek ostať doma na PN pre riziko nákazy ľudí, ktorí v detstve neprekonali ovčie kiahne. 

 

Trápi Vás herpes? Vyskúšajte teraz novinku v prírodnej medicíne: HERPESTOP.