Alergia v jeseni? Môžu za ňu plesne, ambrózia a roztoče

Alergia v jeseni? Môžu za ňu plesne, ambrózia a roztoče>

jesenna alergiaZa typické obdobie, ktoré je pre alergikov kritické, sa považuje jar a leto, kedy alergiu vyvoláva všade prítomný peľ z kvitnúci rastlín.

S príchodom jesene sú typicky "letní alergici" konečne kľudní a zdá sa, že sezónnym alergiám na tento rok už odzvonilo. Opak je však pravdou. 

Jeseň má svoju vlastnú, rozsiahlu paletu spúšťačov alergie. Počas vlhkých jesenných dní ovzdušie doslova zaplavia mikroskopické spóry plesní a miliardy častíc peľu jesenných burín.  Naviac, zhoršujú sa aj ostatné celoročné alergie na roztoče a na domáce zvieratá, pretože sa zapína ústredné kúrenie, zatvárajú sa okná a s ochladením počasia menej času trávime vonku.

 

1) Plesne

Spóry plesní sa nachádzajú všade, počas každého ročného obdobia, ale svoj vrchol dosahujú práve vo vlhkom jesennom počasí - keď padá lístie. Sú to mikroskopické častice, ktoré sa z plesní uvoľňujú do vzduchu, spôsobujú alergické symptómy, vrátane nádchy, svrbenia očí a nosa, astmy a ekzémov.

popadane listyJesenná prechádzka lesom po vlhkom rozkladajúcom sa lístí je pravdepodobne jednou z najhorších vecí pre človeka, ktorý má alergiu na plesne. Plesniam sa darí vo vlhkých podmienkach - na miestach, ako sú kompostové haldy, kôlne a stodoly, kde je kombinácia vlhkosti a nedostatku svetla, ale aj v modernom centrálne vykurovanom dome s dvojitým sklom s kobercami. Je veľmi ťažké sa im úplne vyhnúť.

Alergikom na plesne je často diagnostikovaná astma, pričom si neuvedomujú, že spúšťačom sú spóry plesní. Mnohí ľudia ani nevedia, že majú alergiu na plesne.  

Existujú štyri hlavné druhy plesní, ktoré spôsobujú alergické príznaky:

  • Penicillium Notatum- nachádza sa v pôdach a rozkladajúcich sa listoch a zelenine (najmä v kompostoch), nachádza sa tiež na zatuchnutom chlebe, ovocí a orechoch, používa sa tiež na výrobu plesnivých syrov. Považuje sa hlavne za indoorovú alergiu.

  • Cladosporium Herbarum- jej hladiny spór v ovzduší vrcholia koncom leta/ začiatkom jesene. Je najčastejšou príčinou alergie na plesne, pretože sa ľahko prenáša vzduchom. Kolonizuje mŕtve rastliny a pôdu, ale nachádza sa aj v nevyčistených chladničkách, potravinách, vo vnútri okenných rámov a v domoch so zlým vetraním.

  • Aspergillus Fumigatus- tento druh je menej častý a vyskytuje sa v pôde, v odpadkoch z listov a rastlín, z rozkladajúcej sa zeleniny, koreňov a trusu vtákov. Môže sa podieľať na príznakoch astmy a bronchitídy.

  • Alternaria Alternata- darí sa jej v pôdach, potravinách, textíliách, v zhnitom dreve, v komposte, vo vtáčích hniezdach a v lesných rastlinách

Ako sa plesniam vyhnúť?

Ak chcete na jeseň vonku obmedziť expozíciu plesniam, vyhnite sa miestam s pokosenou trávou, popadaným lístím, hromadám kompostu a prechádzkam lesom.  V interiéri sa zamerajte na zlepšenie vetrania vo svojom dome, obzvlášť vo vlhkých miestnostiach a tam, kde sa vytvára para, ako je kúpeľňa a kuchyňa. Čistite pravidelne chladničku, aby ste predišli tvorbe plesní. Nesušte vlhké prádlo v interiéri na radiátoroch, zvážte použitie ventilátorov a pravidelne vetrajte. Uvedomte si tiež, že izbové rastliny môžu na vrchnej vrstve hliny vytvárať plesne - preto ju pravidelne meňte.

Medzi ďalšie opatrenia proti plesniam patrí ponechanie pootvorených dverí šatníka na vetranie oblečenia, čistenie plesní z vnútornej strany okenných rámov, používanie čistiacich prostriedkov proti plesniam v problémových miestnostiach, ako sú kúpeľne, pivnice a podobne.

 

2) Peľ jesenných burín

ambroziaAk ste si mysleli, že senná nádcha je problémom iba na jar a v lete - zabúdate na peľ produkovaný burinou. Medzi buriny, kvitnúce na jeseň, patrí ambrózia, palina, žihľava, šťaveľ a skorocel.

Ambrózia produkuje obzvlášť vysoké hladiny peľu a jej sezóna prebieha od konca augusta do novembra (alebo do prvého mrazu). Odborníci dokázali, že každá rastlina ambrózie produkuje počas jednej sezóny asi miliardu peľových zŕn a tieto sa môžu prenášať vzduchom desiatky až stovky kilometrov. Alergické prejavy zahŕňajú klasické príznaky sennej nádchy, ako je svrbenie očí, nádcha a sipotu.

 

3) Roztoče v domácom prachu

Alergia na roztoče z domáceho prachu je bežný celoročný problém, ktorý ale vrcholí na jeseň a v zime, keď všetci začínajú tráviť viac času v uzavretých priestoroch, zatvárajú okná a zapínajú kúrenie.

roztočeRoztoče z domáceho prachu sú drobné mikroorganizmy, ktoré sa živia z odumretých šupiniek ľudskej pokožky nachádzajúcich sa v posteľnej bielizni, kobercoch a pod. V skutočnosti to, čo u ľudí vyvoláva alergie, je bielkovina z ich exkrementov. Darí sa im najmä vo vlhkom vnútornom prostredí - najmä v posteľnej bielizni, kobercoch a mäkkých častiach nábytku, ako sú kreslá, sedačky a pod. Expozícia môže spôsobiť sipot, kašeľ, kýchanie, svrbenie očí a ďalšie alergické príznaky.

Pri boji proti roztočom je dôležité meniť posteľnú bielizeň každý týždeň a prať na 60 stupňoch - praním pri nižších teplotách sa ich nezbavíte. Miestnosti musia byť dobre vetrané a všetky povrchy by mali byť viac krát za týždeň utierané vlhkou utierkou. Pomôcť môžu aj vysávače s vysokým filtračným účinkom. Pre alergikov je tiež dobré odstrániť koberce, pretože môžu zachytávať vlhkosť a spóry plesní. Dobré sú aj antialergické poťahy na matrace, vankúše a periny.

Ak majú vaše deti na posteli zbierku plyšových hračiek, nezabudnite, že tieto môžu obsahovať aj roztoče a mali by sa prať rovnako často ako posteľná bielizeň. Ak hračky nie je možné prať na vysokej teplote, skúste ich uzavrieť v plastovom vrecku a uložiť ich do mrazničky najmenej na 12 hodín a potom prať na odporúčanej nižšej teplote.

Alergie na domáce zvieratá sa v zime tiež zhoršujú - používajte rovnaké opatrenia ako je uvedené vyššie a buďte zásadoví – domáce zvieratá nemajú čo robiť v spálni. Vystavujete sa tak alergénom počas spánku, a problém sa len zhoršuje. 

Naučte sa alergiu ovládať

prirodne kvapky na alergiuHlavná zásada pri boji s alergiou je znížiť kontakt s alergénmi na minimum. Práve v jesennom a zimnom období je to problém. Pred peľom sa dá zavrieť, ale pred plesňami a domácimi roztočmi je to nemožné. Nájdu si vás všade. Tu musíte siahnuť po protriedkoch, ktoré utlmujú alergické prejavy.

Pomoc pri alergických prejavoch poskytujú viaceré antihistaminiká, ktoré predpisujú špecializovaní lekár na základe vyšetrení. Existujú aj určité akupunktúrne praktiky, ktoré zmierňujú alergické prejavy. 

Rýchlu pomoc a okamžité utlmenie všetkých alergických príznakov ako je  svrbenie očí, opuchnuté sliznice, kýchanie či kašeľ zmierňujú už do 10 minút  100% prírodné kvapky na alergiu.

Táto zmes extraktov z vybraných bylín namiešaná lekármi je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí  si chcú život uľahčiť a nebyť otrokom alergie a hromady liekov z lekární. 2-3 kvapky kvapnuté pod jazyk do pár minút utlmia alergickú reakcie na alergény a umožnia opäť slobodne dýchať a nebyť otrokom mikroskopických alergénov. Navyše, 100% prírodné zloženie a ručná výroba pod dohľadom lekárov je zárukou tej najvyššej kvality. 

 

 MUDr.Gustáv Kalauz,

výskum a vývoj produktov BENEDICTUS

  

prirodne kvapky  na alergiu