V PREVENCII PROTI KORONAVÍRUSOM MÁME NAJSILNEJŠIEHO SPOJENCA

V PREVENCII PROTI KORONAVÍRUSOM MÁME NAJSILNEJŠIEHO SPOJENCA>

Na otázky odpovedá spoluautorka esenciálnych olejových zmesí Benedictus a dlhoročná praktická lekárka, MUDr. Renáta Teglássy

 

Prírodné kvapky z esenciálnych olejov pod názvom „C-Virus“ uvádzate na trh ako „účinnú prevenciu proti koronavírusom“. Aký účinok hrajú esenciálne oleje v prevencii proti vírusom?

 

Na začiatok  je potrebné si povedať a pochopiť, čo esenciálne oleje sú. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, prchavé látky, skladajúce sa z množstva vonných prchavých organických zlúčenín, vrátane terpenoidov, flavonoidov, glykozidov, či saponínov. Jednotlivé zložky olejov majú, okrem mnohých iných,  aj antivírusové, antimikrobiálne, protiplesňové, antiseptické a protizápalové účinky, na to je už množstvo štúdií, to nie sú nové tvrdenia. Z týchto faktov vychádzame aj my pri zostavovaní našich zmesí esenciálnych olejov na jednotlivé zdravotné indikácie.

 

To, že v rastlinách sa nachádzajú liečivé látky je známe. V čom je ich užívanie prostredníctvom esenciálnych olejov iné?

 

Esenciálne oleje obsahujú životnú silu (esenciu) rastlín v jednoduchej a ľahko dostupnej forme. Na získanie pár kvapiek oleja sa spotrebuje obrovské množstvo materiálu (napríklad na 1 kvapku mätového oleja je potrebné také množstvo mäty, z ktorého by sa dalo pripraviť 28 šálok mätového čaju). Z toho sa odvíja ich vysoká účinnosť už v minimálnych dávkach ako aj rýchlosť nástupu účinku v porovnaní s klasickým použitím liečivých rastlín napr. vo forme čajového výluhu.

 

Jedná sa o skutočne vysoké koncentrácie. Ako ale pôsobia v tele, v čom spočíva ich praktické využitie?

 

Publikovaná literatúra dokazuje, že éterické oleje majú široké spektrum antibakteriálnej, protiplesňovej a antivírusovej aktivity. Ukázalo sa, že éterické oleje inhibujú rast mikrobiálnych kmeňov rezistentných na liečivá, ktoré je ťažké liečiť bežnými antibiotikami.

Ak by som mal byť odborný, povedal by som, že éterické oleje v plesňových patogénoch vytvárajú membránový potenciál naprieč bunkovou stenou a narušujú tvorbu ATP (zdroj energie pre bunky), čo vedie k poškodeniu bunkovej steny plesne. Esenciálne oleje môžu tiež narušiť integritu mitochondriálnej membrány plesne. V baktériách éterické oleje primárne destabilizujú bunkovú architektúru, výsledkom je narušenie integrity membrány, čo spomaľuje mnoho bunkových aktivít vrátane produkcie energie a membránového transportu. Narušenie membrány vyvolané éterickými olejmi môže viesť k úniku bunkových komponentov a strate iónov bakteriálnej bunky. Baktéria de facto umiera. Je zničená.

 

To hovoríme o baktériách. Je možné dosiahnuť podobný účinok aj u vírusov, tak veľmi potrebný vzhľadom na aktuálnu situáciu?

 

Áno, niektoré éterické oleje disponujú antivírusovou aktivitou proti mnohým vírusom typu RNA ako aj DNA. Ich vhodnou kombináciou možno dosiahnuť oveľa silnejší účinok vďaka tzv. synergickému efektu. Čo sme využili aj my pri tvorení vhodných kombinácií olejov pri zmesi „ C-Virus“.

 

Môžeme hovoriť o akejsi alternatíve k priemyselne vyrábaným antivirotikám? Chápem to správne?

 

V podstate áno. Esenciálne oleje získavajú čoraz viac na popularite, pretože syntetické lieky sa často vyznačujú nepríjemnými nežiaducimi účinkami a tiež narastajúcou rezistenciou niektorých baktérií na ne. Autori štúdie s názvom „Komplexný prehľad antibakteriálneho, protiplesňového a antivírusového potenciálu éterických olejov a ich chemických zložiek proti mikrobiálnym patogénom rezistentným na liečivá“  uvádzajú, že éterické oleje brzdia vírusovú aktivitu počas skorých štádií infekcie a preto by sa mohli použiť ako antivírusové látky u ľudí. A teda majú potenciál byť použité ako alternatívy syntetických antivírusových liekov.

 

Okrem schopnosti pôsobiť antiviroticky uvádzate, že „C-Virus“ posilňuje imunitu. Aký spôsobom? Nestačí na posilnenie imunity len zvýšiť príjem vitamínov?

 

Zdravý človek nepotrebuje posilňovať imunitu. Otázne je, kto je v dnešnej dobe ešte zdravý. O tom, čo všetko nám v dnešnej dobe škodí, by sa dala napísať obsiahla kniha. Vezmime si iba také plesne. Samotná prítomnosť plesní v organizme oslabuje imunitu.

Premnožené plesne potom vytvárajú v organizme ideálne prostredie pre uchytenie ďalších patogénov ako sú vírusy, či baktérie. Jednak produkciou toxínov, ktorými oslabujú imunitný systém, jednak narušením integrity sliznice tenkého čreva, ktorú kolonizujú a vylučovaním ďalších toxínov udržiavajú na nej chronický zápal.

Protiplesňový a zároveň aj protizápalový účinok esenciálnych olejov znižuje predpoklady pre uchytenie a množenie sa vírusov a baktérií. Na druhej strane, priamym antivírovým účinkom pomáhajú organizmu bojovať s eventuálnou vírusovou infekciou. Preto je „C-Virus“ považuje za doplnok výživy, ktorý preventívne chráni pred vírusmi, vrátane teraz najobávanejšou skupinou vírusov-korona vírusov.

 

Vraví sa, že proti korone zatiaľ nikto neobjavil liek- prečo by vám ľudia mali dôverovať, že práve „C-Virus“ ich ochráni?

 

Esenciálne oleje sme nevymysleli my v Benedicte, používali ich už v starovekom Egypte, odtiaľ sa poznanie o ich používaní dostalo do Grécka, Rímskej ríše, rovnako ale aj do čínskej, či ajurvédskej medicíny. V Európe boli populárne už v stredoveku a v súčasnosti sú ich účinky potvrdené nespočetnými vedeckými štúdiami. Ľudia nemusia dôverovať nám, je ale dobré, aby dôverovali účinkom esenciálnych olejov, ktoré tu boli a fungovali po celé stáročia a dnes sa s obľubou využívajú nielen pri riešení vírusových, ale aj bakteriálnych, či plesňových ochorení.


Komu je „C-Virus“ určený?   Môžu ho užívať aj deti či tehotné ženy? A naopak, ktorá skupiny ľudí by sa mu radšej mala vyhnúť?

 

Je určený všetkým, ktorí sú vystavení riziku nákazy a chcú v rámci prevencie niečo pre seba urobiť. „C-Virus“ by nemali užívať deti do 3 rokov a ľudia precitlivení na niektorú zo zložiek zmesi. Žiadna zo zložiek nie je kontraindikovaná v gravidite a pri kojení. Ľudia, ktorí sú alergickí na rastliny, z ktorých sú esenciálne oleje získané, by túto zmes esenciálnych olejov samozrejme nemali užívať.

Ako dlho by sa mal „C-Virus“ užívať?

 

2-3 týždne, dvakrát denne 2 kvapky, ráno a večer. Vždy odporúčam užívať ich na lyžičke vody a zapíjať ich tekutinou, najlepšie teplým čajom. Jedno balenie pri takomto dávkovaní vydrží zhruba mesiac.Citlivejší pacienti ich môžu užívať aj aplikáciou cez pokožku, ideálne cez chodidlo, kedy sa dve kvapky oleja zmiešajú s nosným olejom (kokosovým, olivovým, prípadne bežným telovým mliekom) a ihneď sa votrú do chodidiel.

 

Existujú nežiaduce účinky?


U ľudí precitlivených na jednotlivé zložky je možná už spomínaná alergická reakcia. A pochopiteľne, bavili sme sa o vysokých koncentráciách- pri nesprávnom dávkovaní alebo spôsobe užívania existujú aj pri esenciálnych olejoch možné nežiadúce účinky.

 

Téma korona vírusov je teraz veľmi aktuálna, spoločnosť sa ocitá v situácii, akú nepoznáme a nie sme na ňu zvyknutí. Prevencia a disciplína sú pochopiteľne nevyhnutné.  Na čo by sme si mali dávať pozor, aby sme sa nevystavili riziku nákazy?

 

Väčšina inštrukcií zaznieva každý deň v médiách a spoločnosť si ich už osvojuje, čo je veľmi dôležité. Treba si uvedomiť, že bezpečná vzdialenosť od kýchajúceho človeka nie je 1 m, a dokonca nie ani 5 m. Navyše, podľa čínskych lekárov sa vírus môže udržať vo vzduchu aj 30 minút. Veľkosť koronavírusu je cca 60-140 nm. Bežné rúška zachytávajú častice od 500 nm, takže by ich mali nosiť skôr tí, ktorí kašlú a kýchajú, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy na väčšie vzdialenosti.

Je dôležité si tiež uvedomiť, že kvapôčková nákaza nemusí znamenať len klasický prenos vzduchom, ale napr. aj prostredníctvom peňazí. Stačí, aby vám predavač vydal drobné alebo aj bankovky, ktorými mu pred vami zaplatil infikovaný človek a ten si predtým pri kašli alebo kýchaní zakryl rukou ústa. A vy ste si zrovna kúpili pečivo, ktoré ihneď hladný konzumujete a kto by už pri tom používal príbor? A to isté platí aj pre mobil. Infikovaný človek chytil kľučku, vy ju chytíte po ňom, ale v tú chvíľu vám niekto volá, tak chytíte svoj mobil. Potom si umyjete ruky, začnete jesť, ale znovu vám niekto zavolá. Vybavíte hovor a pokračujete v jedení vášho pečiva. Idete si znovu predtým umyť ruky? A to sa netýka len jedla, stačí si pošúchať rukou nos alebo oči a prenos infekcie je dokonaný.

Je dobré si aj tieto súvislosti uvedomiť a určite mať pri sebe prípravok na dezinfekciu rúk a v podobných situáciách ho aj používať. A pochopiteľne, chrániť sa zvnútra a mať svoju vlastnú imunitu v čo najlepšom stave, aby nás podobné virusové epidémie či pandémie zasiahli pripravených.

 

Ďakujeme za rozhovor