O nás

Svojich pacientov chcem vyliečiť, nie liečiť“, hovorí úspešná lekárka a spoluzakladateľka značky BENEDICTUS, MUDr. Renata Teglássy. 

        Život nám často zmení naše plány, a aj keď sa to na začiatku môže zdať ako nezmyselné či neférové, často je to v konečnom dôsledku pre nás to najlepšie čo sa nám mohlo stať. Tak to bolo aj v prípade doktorky Renáty Teglássy, ktorá spolu s MUDr. Gustávom Kalauzom stojí za zrodom slovenskej značky výživových doplnkov na prírodnej báze- BENEDICTUS.

       

„Ako čerstvá absolventka lekárskej fakulty som si na svoje prvé pracovisko- pľúcnu ambulanciu vedenú erudovanou primárkou- priniesla ideály o výsledkoch mojej lekárskej praxe.  Verila som, že je len otázka času, kedy budú vyvinuté vysoko účinné lieky na každú chorobu, s ktorou k nám prichádzali pacienti, a za samozrejmosť som považovala aj to, že budú bez nežiaducich účinkov. Každý deň som sa tešila do práce, za pacientmi, s jediným cieľom- pomôcť im v ich chorobe a uzdraviť ich“, začína svoj príbeh a zároveň jedným dychom dodáva, že to v skutočnosti nebolo tak, ako si to na začiatku vysnívala.  Z práce sa vracala unavená a vyčerpaná. Každodenná konfrontácia s ľudským utrpením a limitovanými možnosťami pomoci zo strany lekára v nej vyvolávala pocity frustrácie, ktoré sa časom zhmotnili do závažného systémového ochorenia u nej samej. „Keď mi moji kolegovia - lekári oznámili fatálnu diagnózu a jediné čo mi ponúkli bola síce život predlžujúca, no ťažko devastujúca liečba, oznámila som im, že navrhovanú liečbu skrátka odmietam a keď už mám umrieť, tak chcem umrieť pekná“, opisuje moment, ktorý zmenil jej život.  

        Až s odstupom času pochopila, že sa vtedy riadila biblickým princípom, že čo nedokážeme zmeniť, musíme jednoducho prijať. Našťastie, veľmi rýchlo po rozhodnutí odmietnuť lekármi navrhovanú liečbu ju s ponukou alternatívnej liečby kontaktoval dávny priateľ, tiež lekár. Nebol dôvod nesúhlasiť a po absolvovaní alternatívnej liečby boli pri kontrolných odberoch všetky výsledky v norme. Z pacientky, ktorú už západná medicína pochovávala sa stala žena v plnej sile a zdraví. „To bol prvý zlomový bod, kedy som začala na mnou milovanú medicínu pozerať aj z iného uhla“, dodáva.

        „Plné zdravie mi dovolilo opäť sa vrátiť do práce, no na potenciálne infekčnom pľúcnom oddelení som musela skončiť a rozhodla som sa pre diametrálnu zmenu – začala som pracovať vo farmaceutickej firme.“ Tu mala možnosť spoznať farmakoterapiu z druhej strany – z pohľadu výrobcu a obchodníka. A mnohé veci, ktoré jej predtým neboli celkom jasné, zrazu začali dávať zmysel. Napriek tomu, že sa z nej stala úspešná manažérka, stále ju to ťahalo späť ku pacientom a tak sa rozhodla po absolvovaní ďalšej atestácie otvoriť si ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých. Práca ju bavila a každodenný kontakt s pacientmi ju spočiatku napĺňal, no znovu bola konfrontovaná s limitovanými možnosťami medicíny západného typu. „V čase, keď som ešte len študovala medicínu, sa za polypragmáziu považovalo, keď pacient denne užíval viac ako 3-4 lieky. S pribúdajúcimi špecializáciami a novými odbormi v medicíne však pribúdal aj počet liekov predpísaných jednému pacientovi. Zrazu bolo úplne bežné, že mal od rôznych odborníkov predpísaných dohromady aj 10-15 liekov. To je veľmi veľa. Mnohí pacienti za mnou prichádzali s  ťažkosťami, ktorých príčinu som vtedy nedokázala zistiť a pacient po absolvovaní celej škály odborných vyšetrení sa nakoniec dozvedel, že je vlastne zdravý, keďže všetky výsledky boli v norme, hoci on sám sa cítil skutočne zle“. Čoraz viac si uvedomovala, že konvenčná medicína spolu s farmakoterapiou sa nikdy nezbaví svojich limitov, skôr naopak, čoraz viac sa dostáva do slepej uličky. Jediné východisko videla v celostnom pohľade na pacienta, uvedomujúc si, že všetky choroby majú psychosomatický charakter a nestačí liečiť len hmotné telo pacienta, ale je dôležité venovať sa aj jeho duši. To koniec koncov opäť pocítila na vlastnej koži: „ Zrejme opäť vplyv stresu a frustrácie sa podpísali na zhoršení môjho zdravotného stavu. V tom čase som už však poznala MUDr. Gustáva Kalauza, ktorý sa už vtedy venoval biorezonancii, a spoločne sme nielen našli príčinu mojich ťažkostí, ale sme ich aj úspešne odstránili“.

        Potom už udalosti nabrali veľmi rýchly a logický spád.  „Uvažujúc, že to, čo pomohlo mne, predsa musí pomôcť aj mojím pacientom, som sa začala podrobnejšie zaoberať možnosťami využitia esenciálnych olejov pri liečbe bežných ochorení, s ktorými som sa stretávala vo svojej ambulancii.“  Vždy po otestovaní ich komplexných účinkov najskôr na sebe a na okruhu blízkych ľudí, prišli na rad aj pacienti, ktorí chceli vyskúšať inú ako chemickú liečbu, ktorú im ako ich všeobecná lekárka navrhla.

        „Výsledky našej práce nás utvrdzujú v tom, že prepojenie medicíny západného typu s prírodnou a celostnou medicínou je tou najkomplexnejšou cestou ku zdraviu, akú aktuálne vieme ponúknuť. Na tomto princípe tvoríme aj receptúry pre všetky výživové doplnky našej značky. Parafrázujúc Hippokrata a jeho výrok -Medicína lieči, príroda uzdravuje, môžeme povedať, že BENEDICTUS v sebe skrýva benefity oboch prístupov. Tak, aby sme nielen liečili, ale skutočne aj vyliečili“, uzatvára  MUDr. Renáta Teglássy.