Horúčka (zvýšená teplota) je prospešný mechanizmus, na ktorý sú naviazané ďaľšie procesy v tele, ktorými imunitný systém bojuje s chorobou. Skôr, ako sa rozhodnete ju zraziť antipyretikami, pochopte jej význam a úlohu v procese uzdravovania sa, obzvlášť pri vírusových infekciách.
- Horúčka je normálnou obrannou reakciou tela proti infekcii. Už pri teplote 38°C dochádza k významnému zvýšeniu aktivity imunitného systému a zrýchleniu detoxikačnej činnosti pečene.
- Vysoká teplota je nutná k likvidácii vírusov a baktérií, ktoré pri teplote nad 38°C hynú.
- Telesná teplota je riadená termoregulačným centrom (TRC) v mozgu a zvyšuje sa vtedy, keď sa do krvi vyplavia látky signalizujúce zápal (tzv. mediátory zápalu).
- Keď imunitný systém porazí infekciu, zápal ustúpi a mediátory zápalu prestanú cirkulovať v krvi, TRC v mozgu zníži telesnú teplotu na normálne hodnoty.
- Lieky proti horúčke, teda aj paracetamol, blokujú tvorbu mediátorov zápalu, čo TRC vyhodnotí tak, že príčina zápalu už pominula a zníži teplotu tela. Takto v tej najlepšej viere bránime vlastnému imunitnému systému bojovať s infekciou.
- Potlačenie horúčky pri akútnej infekcii tak predlžuje infekčnosť pacienta, trvanie choroby a dobu zotavovania po chorobe.
- Pri odburavaní paracetamolu vzniká vysoko toxický medziprodukt (NAPQI), na jeho neutralizáciu organizmus spotrebuje látku, ktorá je mimoriadne dôležitá pre imunitu, ale je tiež hlavnou detoxikačnou molekulou-glutathion. Viac o tomto mechanizme sa dozviete v popise k produktu Viróza tu .
- Pravidelná konzumácia alkoholu zvyšuje toxicitu paracetamolu o 50-70%
- Užívanie paracetamolu na potlačenie horúčky môže mať tiež za následok vznik chronického únavového syndrómu
Team lekárov Benedictus