Zvýšená teplota a jej význam v procese liečby

Zvýšená teplota a jej význam v procese liečby>

Horúčka (zvýšená teplota) je prospešný mechanizmus, na ktorý sú naviazané ďaľšie procesy v  tele, ktorými imunitný systém bojuje s chorobou. Skôr, ako sa rozhodnete ju zraziť antipyretikami, pochopte jej význam a úlohu v procese uzdravovania sa, obzvlášť pri vírusových infekciách.

V diskusiách o ochorení COVID 19 často vidieť názory, že ako je možné, že pribúdajú vyliečení, keď na ňu liek neexistuje. Jednoducho. "Liekom" COVID-u je samotný imunitný systém človeka, ktorý je prirodzene nastavený brániť sa infekciám a vírusom v tele a využíva mechanizmy, ktoré vírusy zlikvidujú.
Na to, aby imunitný systém správne pracoval, potrebuje byť jednak v dobrej kondícii ( viac sa dočítate v článku o Imunite tu) a zároveň my sami nesmieme brániť ochranným mechanizmom tela fungovať.
Jedným z dôležitých obranných mechanizmov je práve zvýšená telesná teplota, respektíve horúčka:
  • Horúčka je normálnou obrannou reakciou tela proti infekcii. Už pri teplote 38°C dochádza k významnému zvýšeniu aktivity imunitného systému a zrýchleniu detoxikačnej činnosti pečene.

  • Vysoká teplota je nutná k likvidácii vírusov a baktérií, ktoré pri teplote nad 38°C hynú.

  • Telesná teplota je riadená termoregulačným centrom (TRC) v mozgu a zvyšuje sa vtedy, keď sa do krvi vyplavia látky signalizujúce zápal (tzv. mediátory zápalu).

  • Keď imunitný systém porazí infekciu, zápal ustúpi a mediátory zápalu prestanú cirkulovať v krvi, TRC v mozgu zníži telesnú teplotu na normálne hodnoty.

  • Lieky proti horúčke, teda aj paracetamol, blokujú tvorbu mediátorov zápalu, čo TRC vyhodnotí tak, že príčina zápalu už pominula a zníži teplotu tela. Takto v tej najlepšej viere bránime vlastnému imunitnému systému bojovať s infekciou.

  • Potlačenie horúčky pri akútnej infekcii tak predlžuje infekčnosť pacienta, trvanie choroby a dobu zotavovania po chorobe.

  • Pri odburavaní paracetamolu vzniká vysoko toxický medziprodukt (NAPQI), na jeho neutralizáciu organizmus spotrebuje látku, ktorá je mimoriadne dôležitá pre imunitu, ale je tiež hlavnou detoxikačnou molekulou-glutathion. Viac o tomto mechanizme sa dozviete v popise k produktu Viróza tu .

KEĎ TO ZHRNIEME:
Paracetamol znížením teploty spomalí fungovanie imunitného systému a umožní tak ďalšie množenie vírusov v tele, a navyše na svoje odbúranie spotrebuje glutathion - látku extrémne dôležitú pre fungovanie imunitného systému, čím ho ešte viac oslabí.
Dôsledne vždy zvážte prínosy voľne dostupných farmakotík, v porovnaní s vedľajšími efektami a možnými nežiadúcimi účinkami, ktoré so sebou prinášajú. 
Je tiež dôležité vedieť, že:
  • Pravidelná konzumácia alkoholu zvyšuje toxicitu paracetamolu o 50-70%
  • Užívanie paracetamolu na potlačenie horúčky môže mať tiež za následok vznik chronického únavového syndrómu
U nás v Benedicte uprednostňujeme prírodné produkty, ktoré fungujú v súlade s mechanizmami v ľudskom tele, nie proti nim. A musíme povedať, že ešte nikdy nás nesklamali, práve naopak.

Team lekárov Benedictus