Detoxikácia pečene nie je módny trend, ale nevyhnutnosť

Detoxikácia pečene nie je módny trend, ale nevyhnutnosť>

Životné tempo je neuveriteľne rýchle. Beží deň za dňom, a nestihneme sa spamätať a prešiel týždeň, mesiac, rok. V kombinácii s nezdravým životným štýlom, nevyváženou stravou bohatou na vysoko priemyselne spracované potraviny, nedostatkom pohybu, deficitom spánku, nekvalitným pitným režimom, chronickým stresom a negatívnym postojom k životu, sa cítime fyzicky aj psychicky vyčerpane.

Vedeli ste, že stres v kombinácii s nezdravým životným štýlom sú pre Vašu pečeň zabijakom číslo jedna? 

 

 

Prečo je dôležité starať sa o pečeň?kde sa nachadza pecen

Pečeň je filtrom škodlivín v našom tele. Pokiaľ je zanesená, objavujú sa rôzne zdravotné ťažkosti, chronická únava, nafukovanie, vyrážky či vysoký cholesterol. Keď k tomu prirátame environmentálne faktory, ako napríklad znečistené ovzdušie či pesticídy v potravinách, zistíme, že pečeň, jeden z hlavných detoxikačných orgánov, dostáva zabrať aj vtedy, ak upravíme stravu či zvýšime fyzickú aktivitu.  Detox pečene (očistu pečene) v dnešnej dobe teda nie je luxus, ale nevyhnutnosť, ak si chceme zachovať zdravie a vitalitu. 

Dobrou správou je, že funkcie pečene i pečeňových enzýmov môžete nakopnúť prirodzenou cestou – príroda je múdra a k dispozícii vám dáva všetko, čo potrebujete.

Využite silu rastlín, ako napríklad pestrec mariánsky, kurkuma pravá či zázvor a zbavte sa, alebo aspoň zmiernite, svoje zdravotné problémy. Detoxikácie (očista) bylinkami je nielen účinné a efektívne riešenie, ale zároveň je aj ekologické a veľmi príjemné a šetrné k Vášmu zdraviu.

Kým sa však do neho pustíme, povedzme si viac o pečeni, aby sme jej lepšie porozumeli a každý deň mysleli na to, že aj keď ju nevidíme a necítime, ona pracuje 24 hodín denne na tom, aby z nášho tela odstránila všetko, čo by nás mohlo otráviť.

 

Pečeň a jej úlohy v našom tele

Pečeni možno dať hneď niekoľko prívlastkov NAJ. Je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela. Zároveň patrí medzi najťažšie pracujúce orgány v organizme človeka. V poslednej dobe sa kladie veľký dôraz na detoxikáciu pečene a aj laická spoločnosť je viac oboznámená s významom pečene. Mnohé ochorenia, ktoré aktuálne majú v populácii stúpajúci trend, sú dôsledkom práve zanesenej pečene. 

Úlohou pečene je škodliviny rozpoznávať, neutralizovať a premieňať ich na neškodné látky, ktoré sú následne z tela vylučované. 

Pečeň funguje v našom tele ako filter v aute- zachytáva škodliviny, ktorých hromadenie by viedlo k smrti.

Okrem jej primárneho významu v tele- detoxikácie, má aj iné, rovnako dôležité úlohy v tele:

  • pečeň sa podieľa na vyrovnávaní hladiny cholesterolu v krvi
  • vykonáva činnosti súvisiace s reguláciou tukov, sacharidov, vitamínov i minerálov
  • tvorí žlč
  • produkuje enzýmy
  • ovplyvňuje funkcie zraku, kĺbov i obličiek
  • podľa najnovších zistení je pečeň aj dôležitým orgánom imunitného systému

Pečeň je v neustálom spojení s inými orgánmi. Od nich dostáva informácie o živinách, ktoré sú k dispozícii, ale aj o prítomnosti ťažkých kovov a toxických látok.

 

Pečeň z pohľadu čínskej medicíny trápenie

Očista pečene je neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy a aj tradičnej čínskej medicíny. Je vnímaná ako jeden z hlavných orgánov, ktoré je potrebné liečiť u chorých pacientov. V čínskej medicíne sa traduje, že: "Lekár, ktorý vie zharmonizovať pečeň, vie liečiť sto chorôb.”

Ak sa zaujímate o celostnú medicínu, potom vám je určite známe jedno z desatora českého holistického lekára, Jána Hnízdila. To hovorí, že je potrebné počúvať signály tela. Každá choroba je upozornením na to, že takýmto spôsobom života už ďalej žiť nemôžete. 

Máte preťaženú pečeň? Potom by ste mali vedieť, že z pohľadu tradičnej čínskej medicíny je tento orgán stelesnením slobody a vyjadrenia sa.

Čiže, keď nemáte vymedzené hranice voči ostatným, žijete v nezdravých vzťahoch, pasovali ste sa s traumou či nespravodlivosťou alebo nežijete život, ktorý by ste chceli žiť, neriešenie vášho vnútra prerástlo do ťažkostí fyzického tela, konkrétne do problémov s pečeňou. Chcete sa skutočne vyliečiť? Je nevyhnutné urobiť zmeny vo svojom živote v uvedených oblastiach. Samozrejme, potrebná je aj fyzická očista pečene, tou by ste mali začať.

 

Signály, že potrebujete detoxikáciu pečene 

Už viete, že činnosť pečene ovplyvňuje množstvo vonkajších faktorov, vnútorné nastavenie a do veľkej miery aj celkový životný štýl. Zabrániť toxínom z vonkajšieho prostredia vstupovať do organizmu môžete len do určitej miery, no štýl života máte vo svojich rukách. Sami viete, ako na tom v tomto smere ste. Denne robíte desiatky rozhodnutí, ktoré majú vplyv na vaše zdravie, vrátane zdravia pečene. 

Okrem toho existujú symptómy poukazujúce na preťaženie pečene. Ak vás ich trápi viac, opäť je to signál, že očista pečene je nevyhnutná.

kde je pecenMedzi časté príznaky preťaženej pečene patrí:

  • nadúvanie
  • pálenie záhy
  • zápcha
  • vysoká hladina cholesterolu v krvi
  • úzkosť, depresia, náladovosť
  • tmavý moč
  • ružovka a iné kožné problémy (vyrážky)
  • chronická únava
  • nadmerné potenie
  • ľahká tvorba modrín
  • ťažkosti s chudnutím
  • bolesti hlavy a chrbtice

V súvislosti s pečeňou je potrebné spomenúť aj stukovatenie pečene. Ide o nadmerné hromadenie tuku na pečeni. Už dávno je známe, že nie je spôsobené len neprimeranou konzumáciou alkoholu, ale aj vysokou hladinou cholesterolu v dôsledku nezdravého jedálnička s vysokým zastúpením nasýtených tukov a transtukov. 

 

Ako prečistiť pečeň? 

Dobrou správou je, že aj keď trpíte viacerými symptómami poukazujúcimi na preťaženie pečene, môžete to zmeniť. Účinné zbrane máte vo svojich rukách. Pečeň má úžasnú schopnosť regenerovať sa, a keď ju v tom podporíte, k úplnému obnoveniu jej činnosti dôjde už do niekoľkých týždňov, pri ťažších stavoch do niekoľko mesiacov.

Pýtate sa, ako správne a rýchlo prečistiť pečeň? Možností máte viacero - od zmien v jedálnom lístku, cez pitie čerstvých zeleninových štiav, až po prírodné výživové doplnky. Ideálne je, ak si vyberiete minimálne jeden či dva z nasledovných tipov.

Aké máte možnosti? 

 

1) Eliminujte toxické látky v potravinách 

Jedným z najväčších problémov v stravovaní väčšiny Slovákov je nadmerná spotreba vysoko priemyselne spracovaných potravín. Ide napríklad o potraviny s vysokým obsahom cukru a bielej múky, nasýtených tukov a transmastných kyselín, konzervačných látok, farbív či dochucovadiel. Do tejto kategórie patria jedlá z rýchleho občerstvenia, polotovary, údeniny, komerčné sladkosti a tak ďalej. 

Skúste si prečítať etiketu klasickej paštéty. Zistíte, že sa v nej nachádza značné množstvo škodlivých nasýtených tukov a transtukov, konzervačné látky ako dusitan sodný, chlorid draselný ako stabilizátor, glutaman sodný ako zvýrazňovač chuti, cukor či dextróza. Viaceré z týchto zložiek dajú pečeni zabrať. 

zdravé a nezdravé potravinySkúste postupne svoj jedálniček ozdraviť, teda sústrediť sa na konzumáciu základných, minimálne spracovaných potravín, ako ovocia, zeleniny, celých zŕn, orechov, semien, za studena lisovaných olejov a podobne. Po čase zistíte, že takáto detoxikácia pečene funguje, budete ľahší o niekoľko kíl, zdravší i vitálnejší. 

Ak chcete urobiť (nielen) pre svoju pečeň ešte viac, zaraďte do jedálneho lístka čo najviac protizápalových potravín. Určite viete, že chronický zápal v tele je zodpovedný za väčšinu ochorení. Protizápalovými účinkami disponujú potraviny, ako tmavá listová zelenina, kapusta, čierna fazuľa, šošovica, čučoriedky či zelený čaj. Pod jednu z najpopulárnejších protizápalových diét sa podpísal dr. Weil. Určite vás zaujme protizápalová potravinová pyramída

V súvislosti s výberom potravín pre zdravú pečeň treba pripomenúť, že dôležitá je aj ich kvalita. Nájdite si spoľahlivý zdroj v podobe poctivého slovenského farmára či pestovateľa, alebo v obchodoch preferujte organicky pestované potraviny. Tie obsahujú neporovnateľne menšie množstvo pesticídov a herbicídov ako konvenčne pestované. 

 

2) Využite prírodné výživové doplnky a bylinky na pečeň

Ak ste sa rozhodli pomôcť svojej pečeni, ideálna je kombinácia úpravy jedálnička s užívaním výživových doplnkov na prírodnej báze. Na výber máte viacero možností. 

Pestrec mariánsky 

Jednou z najznámejších rastlín na podporu funkcií pečene je pestrec mariánsky. Často je označovaný za kráľa medzi rastlinami na detox pečene. Podľa výskumov dokáže eliminovať hromadenie ťažkých kovov i liekov na lekársky predpis, ale aj látok z vonkajšieho prostredia, pesticídov v potravinách či alkoholu v pečeni. Najväčším pokladom v tejto rastline je látka s názvom silymarin. Ten zabraňuje stratám glutatiónu v pečeni, najsilnejšieho antioxidantu v ľudskom tele, a chráni ju proti poškodeniu a následným ochoreniam. Navyše silymarín sa spája aj s ochranou pred rakovinou, znížením cholesterolu v krvi, prevenciou cukrovky i vzniku žlčníkových kameňov. 

 

Esenciálne oleje na pečeň

Očista pečene esenciálnymi olejmi je výbornou voľbou. Skvelé účinky dosiahnete užívaním citrónového, slamihového, zázvorového a grapefruitového oleja, ideálne spoločne v produkte Pečeň. Stačí, keď do lyžičky vody alebo oleja z pestreca mariánskeho nakvapkáte 3-krát denne 2 až 3 kvapky zmesi týchto silíc a zapijete dostatočným množstvom vody. 

kvapky na pečeňPodľa štúdie na zvieratáchcitrónový olej schopnosť znížiť oxidačný stres i poškodenie pečene a obličiek v dôsledku podania aspirínu. Ďalšia štúdia sa zamerala na sledovanie vplyvu oxidačného stresu na vnútorné orgány. Najvyššie antioxidačné účinky na pečeň u zvierat boli dosiahnuté kombináciou užívania citrónového a zázvorového oleja. 

Zázvorový olej má podľa štúdie na zvieratách preukázateľnú hepatoprotektívnu aktivitu a zdá sa, že je účinný pri liečbe alkoholického stukovatenia pečene. Disponuje vysokou antioxidačnou aktivitou, čiže je schopný znižovať oxidačný stres a poškodenie organizmu v dôsledku jeho pôsobenia. 

Slamihový olej podporuje trávenie. Grapefruitový olej je takisto nápomocný pri detoxikácii, nakoľko prekrvuje vnútorné orgány, vrátane pečene. Nehovoriac o jeho pozitívnych účinkoch na náladu či zníženie miery stresu.

 

Koreň púpavy 

kvet púpavyAk sa rozhodnete pre detox pečene, vyskúšajte koreň púpavy. Zoženiete ho v každej dobrej lekárni. Liečenie púpavou má dlhú históriu aj v tradičnej čínskej medicíne. O púpave ako prírodnom lieku existujú zmienky pochádzajúce zo starovekej Číny už z roku 659 pred Kristom. Už vtedy ju využívali na podporu trávenia aj ako najlepší liek na pečeň

Dnes je k dispozícii mnoho vedeckých výskumov potvrdzujúcich protizápalové vlastnosti púpavy a jej schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu. Jedna zaujímavá štúdia bola uskutočnená v Kórei na zvieratách. Vedci zistili, že extrakt z púpavy zabránil poškodeniu pečene toxicitou alkoholu. Za zmienku stojí aj to, že púpava je prírodné diuretikum, čiže prospieva i obličkám. 

 

Kurkuma 

Možností, ako prečistiť pečeň, je neúrekom. V zozname prírodných prostriedkov na očistu pečene nesmie chýbať kurkuma. Kurkuma a jej aktívna zlúčenina kurkumín má schopnosť podporiť činnosť pečene, pretože má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti. 

kurkuma na pečeňO tom, že táto bylinka a korenina by nemala chýbať vo vašom jedálničku, svedčí aj skutočnosť, že jej pravidelná konzumácia sa spája s množstvom benefitov. Za všetky sa oplatí spomenúť schopnosť znižovať riziko vzniku krvných zrazenín, depresie i rakoviny. Pomocnou barličkou môže byť aj pri cukrovke a obezite. Okrem toho reguluje hladinu cholesterolu a zmierňuje bolesť. 

Ak chcete zaradiť kurkumu do jedálnička, pripravte si každé ráno známe “zlaté mlieko”. Na jeho prípravu budete potrebovať: 2 šálky mandľového mlieka, ½ lyžičky kurkumy, 1 polievkovú lyžica kokosového oleja alebo prepusteného masla, ½ čajovej lyžičky ashwagandhy, ¼ čajovej lyžičky cejlónskej škorice, štipku čierneho korenia a zázvoru a podľa chuti vanilkový extrakt. Na osladenie je vhodný javorový sirup, poprípade med. Ako na to? V hrnci zmiešajte mandľové mlieko, kurkumu a kokosový olej. Keď je zmes teplá, ingrediencie sa pekne spoja. Dajte ju do mixéra a pridajte ostatné suroviny. Na záver dochuťte vanilkovým extraktom a javorovým sirupom. 

 

Doplňte do tela draslík 

Pýtate sa, čo má detoxikácia pečene spoločné s draslíkom? Viac ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Okrem toho, že draslík znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu a podporuje zdravie srdca, je pomocníkom aj pri očisťovaní pečene. Vysvetlenie je jednoduché – draslík potrebuje každá pečeňová bunka. Hoci sa vstrebáva cez tenké črevo a nadbytok je vylúčený prostredníctvom moču, závažný nedostatok môže narušiť funkcie pečene. 

Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je dopĺňať draslík prostredníctvom zdravej, pestrej a vyváženej stravy. Je bohato zastúpený, napríklad v avokáde, fazuli, mangolde, špenáte, sladkých zemiakoch, lososovi, sušených marhuliach, banánoch, sardinkách, hrachu a červenej repe. 

 

Naučte sa odpúšťať akt odpustenia

Keď sa na pečeň pozriete z pohľadu celostnej medicíny a psychosomatiky, zistíte, že pečeň zaťažujú nielen xenobiotiká, ale aj hnev. Skúste sa zamyslieť nad tým, koľkokrát denne sa hneváte. Ráno vás vytočí daždivé počasie, cestou do práce neohľaduplný šofér, v práci kolega či klient, po príchode domov manžel či deti. Okrem týchto situácií zrejme pociťujete často hnev aj voči sebe – napríklad pre niečo, čo ste v minulosti nezvládli tak, ako by ste si želali. Možno sa to stalo už dávno, no vám sa z času na čas daná situácia pripomenie a hneváte sa na seba kvôli zlyhaniu. 

Pravda je však taká, že hnevom voči sebe a ani ostatným nič nevyriešite. Odpustite si! Ste len človek. Pozrite sa na seba očami svojho najlepšieho priateľa a skúste porozmýšľať, čo by vám na to povedal. Zrejme zistíte, že by na vás určite nebol taký tvrdý, ako ste na seba vy. 

Odpustenie je neodmysliteľnou súčasťou šťastného života i jedným z kľúčov vedúcich k zdravej pečeni. Ak v sebe dlhodobo nosíte negatívne emócie, ovplyvňuje to váš endokrinný, reprodukčný, tráviaci i imunitný systém. Podľa vedcov zmeny na úrovni hypotalamu, hypofýzy a nadobličiek spôsobené stresom podporujú zápalové reakcie a zhoršujú poškodenie pečene. Navyše sú zodpovedné za vznik ochorení tohto orgánu. Detox pečene by mal teda zahŕňať aj odpustenie sebe i ostatným a oslobodenie sa od zaužívaných pravidiel a vzorcov správania, pokiaľ s nimi nesúzniete.  

 

Hýbte sa 

O tom, že pohyb je dôležitý, nepochybuje nikto. Úplným minimom, ktoré je nevyhnutné urobiť pre zdravie, je 150 minút miernej aeróbnej aktivity alebo 75 minút intenzívnej aeróbnej aktivity za týždeň. Mierne kardio predstavuje rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie, ale aj práce v záhrade. Intenzívne kardio je beh či tanec. Dôležitý je aj silový tréning s váhou vlastného tela alebo s činkami a to aspoň dvakrát týždenne. 

zeleninová šťavaPravidelný pohyb prospieva telu i psychike. Dokonca má pozitívny vplyv na sebavedomie. Vedci upozorňujú na to, že cvičenie znižuje zápal a oxidačný stres pri ochoreniach pečene súvisiacich s obezitou. 

 

Pite čerstvé zeleninové šťavy 

Očista pečene sa dá uskutočniť aj prostredníctvom zeleninových štiav. Podľa odporúčaní by ste mali denne zjesť minimálne 5 porcií zeleniny a ovocia. Väčšina Slovákov ho ani zďaleka nedodržiava. 

Ak ani vy neholdujete zelenine, skúste prísť na chuť zeleninovým šťavám. Sú nabité vitamínmi, minerálmi a antioxidantmi. V tejto forme je zelenina ľahšie stráviteľná a živiny jednoduchšie vstrebateľné. S detoxikáciou pečene vám pomôže napríklad kapusta, ružičkový kel a karfiol. Snažte sa zeleninu skombinovať tak, aby vám chutila. Čím pestrejšiu škálu zvolíte, tým lepšie. 

V súvislosti s pitím štiav je potrebné pripomenúť, že dôležitú rolu pri detoxikácii pečene, a vôbec organizmu ako takého, hrá pitný režim. Preferujte čistú alebo filtrovanú vodu. Pite tak, aby ste nepociťovali smäd, nakoľko je príznakom dehydratácie organizmu. Takisto ako tmavý a zapáchajúci moč. 

 

Ktorá forma detoxu pečene je najlepšia? 

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, pretože každý z nás je jedinečný. Avšak platí, že čokoľvek urobíte pre svoje zdravie, počíta sa to. Nečakajte na zajtra, na pondelok či nový mesiac, ale začnite hneď. Prírodná očista pečene vám prinesie viac energie a zlepšenie celkového zdravotného stavu. Držíme Vám v tom palce.

Team lekárov BENEDICTUS