10 Liečivých rastlín, ktoré vám zmenia život

 Dizajn bez názvu

 

 

Za uplynulé desaťročia si ľudia zvykli siahať a uchyľovať sa k chémii a rozlične upraveným formám liečby svojich ochorení - či sa jedná o liečbu prechladnutia, problémy s trávením alebo dokonca chudnutie. Vždy sa obraciame na svojich lekárov s očakávaním, že po tom, ako nám diagnostikujú určité ochorenie, dostaneme niekoľko predpisov na rôzne lieky a antibiotiká. Avšak množstvo látok a priveľa chémie, z ktorých sú zložené tieto lieky môžu mať často opačný, škodlivý účinok na ľudské telo.

V dnešnej dobe sa čoraz väčšia časť ľudskej populácie siaha po alternatívnych zdrojoch medicíny. Sila prírodných zdrojov odsunula do úzadia farebné pilulky v esteticky lákavých obaloch. V dnešnom článku Vám však prinášame 10 liečivých rastlín, ktorých účinky sú nielen čisto prírodného charakteru, ale vďaka obsahu širokej škály medicinálnych látok majú priaznivý vplyv na viaceré zdravotné problémy a ochorenia.

 

1. Rozmarín lekársky

 

Talianska kuchyňa nie je jediným dôvodom, prečo je táto rastlina natoľko obľúbená. Môžu za to hlavne jeho liečivé účinky. Rozmarín lekársky sa už tisícky rokov využíva v alternatívnej čínskej medicíne, najmä kvôli obsahu vzácnych éterických olejov, ktoré podporujú prekrvenie a zvyšujú funkciu mozgu.

Pre ľudí, ktorí trpia problematickou pleťou, je vhodnou voľbou na čistenie pórov či mastnej pleti. Okrem toho rozmarín zmierňuje tachykardiu (trvalejšie zrýchlenie srdcového rytmu).
Tiež má dezinfekčné účinky, posilňuje imunitný systém, podporuje dobrú náladu a má pozitívne účinky na psychiku.

blogC1

 

2. Ďumbier lekársky

 

Ďumbier lekársky je významnou surovinou pri liečbe prechladnutia, keďže obsahuje antibiotické látky, éterické oleje a vitamíny. Tie redukujú množenie baktérií a vírusov, pomáhajú pri boľavom hrdle, či uvoľňovaniu hlienov z dýchacích ciest.

Ďumbier dokáže tlmiť nauzeu (nevoľnosť), žalúdočné kŕče a je účinným liekom aj pri morských chorobách.

 

3. Mäta prieporná

 

Prenikavá vôňa a chuť tejto bylinky je známa azda úplne každému. Mäta prieporná je skvelou voľbou suroviny do rozličných miešaných nápojov.

Listy tejto rastliny obsahujú mentol, ktorý vyvoláva príjemný pocit chladu, vďaka čomu pôsobí priaznivo a dezinfekčne na zápal ústnych dutín. Mäta prieporná sa využíva aj pri problémoch s trávením, plynatosťou či pri zhoršenom vylučovaní žalúdočných štiav.

 

BLOGC4

 

4. Klinčekovec voňavý

 

Klinčekovec je ďalším v poradí, ktorý má bohaté liečivé účinky vďaka obsahu éterických olejov, silici, vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje látky dôležité pre tvorbu kostí, pomáha vytvoriť odolnosť voči rozličným infekčným činiteľom a zvyšuje výkonnosť metabolizmu.

V ázijskej medicíne sa klinčeky využívajú na podporu toku energie.

 

5. Levanduľa úzkolistá

 

Levanduľa je známa najmä vďaka svojej špecifickej vôni, ktorú veľa ľudí považuje za priveľmi silnú alebo až dráždivú. Vďaka obsahu éterických olejov sa využíva ako upokojujúci prostriedok pri nespavosti, nervovej slabosti či závratoch.

Levanduľa pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach, migréne a reume. Často sa využíva ako odpudzovač niektorých druhov hmyzu.

 

BLOGC2

 

6. Eukalyptovník guľatoplodý

 

Eukalyptová vôňa pôsobí uvoľňujúco a proti stresovo na telo a myseľ. Pre svoje hojivé účinky je veľkou pomocou pri liečbe hnisavých rán, poranení a popálenín. Taktiež disponuje protizápalovými látkami, podporuje imunitný systém, zmierňuje alergické príznaky a dokonca omladzuje.

 

7. Citrónovník pravý

 

Citróny sú známe nielen kvôli svojmu vysokému obsahu vitamínu C, ale taktiež pre ich široké využitie. Sú veľmi obľúbené aj v kozmetike pre svoje blahodarné látky, ktoré regenerujú, osviežujú, spevňujú zuby, nechty a vlasy.

Citrónová šťava zbavuje telo neprospešných škodlivín a látok. Citróny pôsobia antibakteriálne.

 

BLOGC3

 

8. Čajovník austrálsky

 

Výťažky z týchto divoko rastúcich stromov sa už tisícky rokov využívajú na liečbu množstva chorôb. Má výborné antibakteriálne, protizápalové a antimykotické účinky. Priaznivo ovplyvňuje problémovú pleť s prejavom akné, pôsobí proti aftám, bradaviciam či oparom.

Čajovník pomáha pri hojení popálenín alebo iných zranení. Efektívne lieči kašeľ a nachladnutie.

 

9. Škoricovník ceylónsky

 

Kôra škorice je silným dezinfekčným prostriedkom. Pôsobí priaznivo na trávenie - podporuje látkovú premenu, zbavuje plynatosti a zvyšuje chuť do jedla. No používa sa aj pri regenerácií po ťažkých úrazoch alebo chorobách.

Odteraz už škoricovník nemusí byť iba surovinou vo Vašom vianočnom punči, ale aj súčasťou prevencii pri chorobách, alebo pri ich samotnej liečbe.

 

BLOGC5

 

10. Myrhovník pravý

 

Myrhovník ako osožnú, liečivú rastlinu si vážili už v stredoveku. Medzi jeho najvýraznejšie prednosti patria povzbudivé účinky pri únave, alebo počas nachladnutia. Okrem toho pomáhajú telo zbavovať toxínov a parazitov.

Čínski vedci tiež dokázali, že táto rastlina s výraznou vôňou je účinná pri gynekologických, nádorových ochoreniach ako protirakovinový liek.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.