Ako sa zbaviť herpesu a kedy je herpes infekčný?

Ako sa zbaviť herpesu a kedy je herpes infekčný? >

Ako sa zbaviť herpesu a kedy je infekčný? 

Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorý herpes nikdy nemali, alebo, naopak, ste jedným z tých, ktorým sa bolestivé pľuzgieriky vyhodia na perách pri strese či oslabení imunity? Herpes, ľudovo nazývaný opar, je nielen estetický problém. Častokrát je veľmi bolestivý, a hojí sa dlhú dobu. Nie je to život ohrozujúci stav, ale ak existuje spôsob ako sa ho rýchlo zbaviť či dokonca zabrániť jeho prepuknutiu, každý kto sa s ním trápi zbystrí pozornosť.

Vírus, ktorý spôsobuje herpes na pere, môže po celý život driemať v ľudskom tele bez toho, aby sa prejavil. Avšak u mnohých ľudí v období stresu, v dôsledku oslabeného imunitného systému či vplyvom iných faktorov prepukne – spôsobí opar na ústach spojený s príznakmi, ako napríklad začervenanie, bolesť, opuch, svrbenie či pálenie. Zvyčajne trvá 10 – 14 dní, kým sa úplne zahojí. 

Ak mávate opar pravidelne, zrejme hľadáte odpoveď na otázku, ako sa najrýchlejšie zbaviť herpesu. Napriek tomu, že herpetický vírus nie je liečiteľný, existuje niekoľko prostriedkov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa oparu na ústach. 

Avšak skôr, ako vám prezradíme, čo je dobré na herpes, prinášame vám niekoľko praktických i zaujímavých informácií z tejto oblasti. 

 

Ako vzniká herpes na pere?

Za herpes na pere alebo v oblasti genitálií je zodpovedný vírus herpes simplex. Zaraďuje sa do skupiny herpetických vírusov, kde patria, napríklad aj varicella zoster vírus (ovčie kiahne, pásový opar) či cytomegalovírus. Spoločné majú to, že tieto DNA vírusy sa šíria priamym kontaktom s infikovaným alebo kvapôčkovou infekciou. 

Herpes na pere najčastejšie spôsobuje vírus herpes simplex labialis, označovaný aj ako HSV-1. Za herpes v genitálnej oblasti zodpovedá herpes simplex genitalis, známy ako HSV-2. 

Ako je možné, že u jedného infikovaného človeka sa vírus nikdy žiadnym spôsobom neprejaví a u druhého  sa objavuje herpes na pere pravidelne? Vírus herpes simplex po prvotnom nakazení sa v tele prebýva, pretože imunitný systém ho nedokáže z organizmu odstrániť. To znamená, že k jeho aktivácii môže dôjsť prakticky kedykoľvek. Zvyčajne sa vírus herpes simplex reaktivuje v dôsledku oslabenia imunitného systému, nadmerného stresu, horúčavy, UV-žiarenia, menštruácie a podobne. 

Keďže každý z nás je jedinečný, nedá sa jednoznačne určiť, čo spôsobuje prebudenie herpetického vírusu. Niekomu stačí zmena prostredia, inému herpes na pere či pod nosom spôsobí súhra viacerých faktorov. 

 

Symptómy herpesu

Opar na ústach, vo vnútri ústnej dutiny či v okolí nosa, je vlastne pľuzgier, ktorý je naplnený tekutinou. Môže vzniknúť jeden, alebo sa ich vyskytuje viacero. V niektorých prípadoch môžu byť opary bolestivé a po prasknutí z nich vyteká tekutina. 

K ďalším symptómom herpesu patria citlivosť a začervenanie, poprípade opuch. Vo vážnejších prípadoch sa môže objaviť i únava, podráždenosť či mierne zvýšená teplota. 

Zaujímavé je, že väčšina ľudí dopredu vie, že sa im vyhodí herpes na pere – pociťujú brnenie a svrbenie v postihnutej oblasti. Po tejto fáze zvyčajne nasleduje začervenanie, potom vznik pľuzgiera, neskôr chrasty. Po jej odlúpení je na mieste nová koža. Celý tento proces netrvá dlhšie ako dva týždne. 

bolestivy herpes na pere

Je herpes infekčný? 

Máte vy, alebo niekto vo vašom okolí herpes na perách? Potom vás určite zaujíma, kedy je herpes infekčný. Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá. Po úvodných signáloch, ako je brnenie či pálenie na mieste, kde vírus prepukne, sa čoskoro objavia pľuzgiere s tekutinou. Práve tá je zdrojom infekcie. Po uplynutí 4 – 6 dňoch sekrét odchádza a vzniká chrasta. To znamená, že ak sú pľuzgiere bez infekčnej tekutiny a vzniká chrasta, človek už nie je infekčný. 

 

Príčiny a rizikové faktory

Pre herpetické vírusy HSV-1 a HSV-2 je typický prenos priamym kontaktom, teda infekčnou tekutinou v pľuzgieroch. Ak si myslíte, že herpes simplex labialis spôsobuje iba opary na ústach, ste na omyle. 

Podľa štúdie je približne polovica nových genitálnych herpetických infekcií u nežnejšieho pohlavia spôsobená vírusom herpes simplex labialis (HSV-1). Avšak mnoho ľudí netuší o tom, že sú nakazení vírusmi herpes simplex, v dôsledku čoho výskyt HSV-1 a HSV-2 narastá. 

Keďže vírus sa prenáša priamym kontaktom, medzi rizikové faktory patrí bozkávanie s človekom, ktorý má opar na ústach. Samozrejme, rizikovým faktorom je aj nechránený sex. Vírus herpes simplex sa môže preniesť aj rukami, uterákmi, príbormi či pohármi, na ktorých je infekčná tekutina. Nezanedbateľnú rolu aj v tomto smere hrá nezdravý životný štýl. 

 

Herpes a psychosomatika

Herpes na perách môže súvisieť s pocitmi bezmocnosti alebo, naopak, hnevu. Býva dôsledkom kontaktu s osobou, ku ktorej neprechovávate náklonnosť a nedokážete to vyjadriť slovami. Samozrejme, pocity zlosti bývajú namierené aj proti sebe samému. 

Skôr, ako začnete hľadať odpoveď na otázku, čo na herpes na pere, pozrite sa do svojho vnútra. Ak tam nájdete niečo, čo vás trápi alebo hnevá, alebo spôsobuje stres, strach či úzkosť v súvislosti so sebou alebo druhými, môže to byť príčina prebudenia herpetického vírusu. Opar na ústach býva tiež spojený s traumatickými udalosťami v živote, ako napríklad domácim násilím.  

Podľa psychosomatiky herpes na pere signalizuje aj nepriznaný strach. Ak sa vám napríklad opar na ústach vyhodí pred dovolenkou, môže poukazovať na to, že na jednej strane sa na ňu tešíte, na druhej strane máte v sebe strach z niečoho nového, nepoznaného. 

Čo s tým? Naučte sa hovoriť to, čo cítite. Neduste emócie v sebe, ale vyjadrite ich primeraným spôsobom alebo sa s niekým porozprávajte o tom, čo vás trápi. Nepretvarujte sa, buďte sami sebou. Ak pociťujete hnev k sebe, zapracujte na sebaláske. 

 

Tipy, ako sa zbaviť herpesu prírodnou cestou 

Snažíte sa dopátrať k tomu, ako sa zbaviť herpesu za krátky čas? V tom prípade vás potešíme novinkou od lekárov, ktorý navrhli účinný produkt Herpestop. Zároveň máme pre vás aj niekoľko tipov, čo na herpes na perách, ktoré prinášajú úľavu od bolesti, eliminujú začervenanie a podporujú hojenie. Pridáme aj odporúčania, vďaka ktorým výskyt oparu na ústach eliminujete. Čo funguje? 

   

Antivírusové rastliny 

prirodny liek proti herpesu Antivírusové rastliny sú bojovníkmi proti rôznym vírusom a navyše posilňujú imunitný systém. Samozrejme, väčšina z nich prináša aj ďalšie zdravotné benefity. Oplatí sa po nich siahnuť nielen v čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení, ale aj pri častom výskyte herpesu na perách či v oblasti genitálií. Na výber je ich viacero. 

Za zmienku určite stojí echinacea, významné prírodné antivirotikum. Je výborným prostriedkom na zmiernenie bolesti, vrátane tej, ktorá je spojená s herpesom na perách. Takisto pomáha pri kožných problémoch. Podľa štúdie zlepšuje vzhľad pokožky. 

Rastlina je bojovníkom proti najrôznejším infekciám, vrátane oparu na ústach. Vhodná je kombinácia vnútorného užívania s vonkajšou aplikáciou na postihnuté miesto. Avšak pri jej užívaní je dôležité nasadiť si ju okamžite, ako začnete pociťovať prvé štádium vzniku herpesu, teda citlivosť a svrbenie. 

Ďalšou protivírusovou rastlinou, ktorá je odpoveďou na otázku, čo na herpes, je baza čierna. Táto liečivá rastlina je populárna aj u nás. Pridáva sa do doplnkov výživy a stáva sa súčasťou kozmetických produktov. Obsahuje bioflavonoidy, antioxidanty a betakarotén, ktoré sú pokladom pre pleť. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti z nej robia aj pomocníka pri herpese.

Medzi antivírusovými rastlinami nesmie chýbať cesnak. Cesnak, a najmä jeho hlavná zložka alicín, má antimikrobiálne, antivírusové i protiplesňové vlastnosti. Potvrdzuje to aj štúdia, podľa ktorej má cesnak antivírusové vlastnosti proti obom typom herpesu. 

Na kožné infekcie i herpes na pere možno použiť cesnakový olej. V lekárňach zoženiete aj cesnakový extrakt v rôznych koncentráciách určený na lokálne použitie. Samozrejme, na nezaplatenie je aj pravidelná konzumácia čerstvého cesnaku, poprípade výživových doplnkov, ak vám prekáža typická aróma cesnaku. 

  

Cédrová živica v cédrovom oleji 

cédrový olej proti herpesuPíniové oriešky získané zo sibírskeho cédra (Pinus siberica) disponujú vysokým obsahom mastných kyselín, ako napríklad kyseliny pinolénovej (PNLA). Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdili, že má protizápalové účinky a zlepšuje funkciu lymfocytov. Skupina vedcov na základe uskutočnenej štúdie vyzdvihuje antioxidačné vlastnosti cédrového oleja, vďaka čomu je možné využiť ho ako biologicky aktívny doplnok stravy. 

Ak sa za studena lisovaný olej z orieškov borovice sibírskej skombinuje s cédrovou živicou, stáva sa zdrojom prírodných antibiotík, už spomínaných prospešných tukov, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Disponuje antivírusovými, antibakteriálnymi a antioxidačnými účinkami. 

Ako liečiť herpes prírodnou cestou? Riešením môže byť HERPESTOP, ktorý predstavuje ideálne spojenie oleja zo sibírskeho cédra a cédrovej živice. Cédrová živica je zbieraná ručne a to priamo v sibírskych lesoch. Roztok cédrovej živice v cédrovom oleji stačí natrieť na herpes na pere, minimálne 3-krát denne. Dá sa však použiť aj na popraskané kútiky, zápaly v ústach a po zubárskom ošetrení. 

  

Esenciálne oleje

Ako sa zbaviť oparu na perách? Pomocníkov nájdete aj medzi esenciálnymi olejmi. Výbornou voľbou môže byť, napríklad čajovníkový, klinčekový a myrhový olej. Tie disponujú protizápalovými, antivírusovými, antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami. Okrem toho majú široké spektrum použitia. 

Čajovníkový esenciálny olej (tea tree) by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam dokáže upokojiť podráždenú pokožku a urýchliť hojenie rán. Podľa jednej zo štúdií aplikácia čajovníkového oleja na rany urýchlila ich hojenie. 

Klinčekový olej je zdrojom eugenolu, ktorý poskytuje úľavu od bolesti. Podľa štúdie má tento esenciálny olej znecitlivujúci účinok podobný benzokaínu. Okrem toho posilňuje imunitný systém. Toto je na nezaplatenie aj pri riešení herpesu na pere, najmä vtedy, keď vás trápi nepríjemná bolesť. 

myrhový olejMyrhový esenciálny olej vykazuje vysokú antioxidačnú aktivitu. Podľa štúdie lokálna aplikácia myrhového oleja okolo rany zvýšila počet bielych krviniek v jej okolí, čo, samozrejme, viedlo k rýchlejšiemu hojeniu. Myrhový olej síce nie je odpoveďou na to, ako sa zbaviť herpesu za noc, ale môže značne skrátiť celkový proces hojenia.

Ak sa rozhodnete použiť esenciálne oleje na herpes na pere, vždy je dobré zriediť ich v nosnom oleji, napríklad kokosovom alebo mandľovom a až potom naniesť na opar. 

  

Vitamín C 

Vitamín C, ako jeden z najvýznamnejších antioxidantov, predstavovať netreba. Je na nezaplatenie nielen pri respiračných ochoreniach, únave či zvýšenej hladine stresu, ale aj pri víruse herpes simplex. Podľa vedcov dokáže zrýchliť proces hojenia a tiež predĺžiť intervaly medzi prepuknutím herpetických infekcií. 

Ideálne je prijímať vitamín C z potravín, teda ovocia a zeleniny. Bohato je zastúpený v kyslej kapuste, kivi, červenej paprike, jahodách, citrónoch, pomarančoch, rakytníku a ďalších. V prípade akútneho nedostatku možno siahnuť aj po výživových doplnkoch, ideálne v podobe prírodných extraktov, aby došlo k synergického efektu. 

 

Zinok 

Podľa National Institute of Health závažný nedostatok zinku potláča imunitné funkcie, avšak aj mierny a stredný stupeň nedostatku má vplyv na makrofágy a neutrofily, bunky tvoriace nešpecifickú bunkovú imunitu. 

Zinok je známy aj tým, že podporuje tvorbu kolagénu, nevyhnutného pre pevnosť a pružnosť pokožky. Ďalej pomáha hojiť rany a poškodenia kože a stimuluje imunitný systém. Okrem toho dokáže eliminovať výskyt herpesu na pere a predĺžiť čas medzi prepuknutím infekcie. 

Zinok je zastúpený v pestrej škále potravín. Ide, napríklad o jahňacie a hovädzie mäso, cícer, kešu oriešky, tekvicové semiačka, vajíčka, huby či kvalitné kakao. Aj tu platí, že čím pestrejší jedálny lístok máte, tým lepšie aj z hľadiska prevencie a výskytu oparu na pere. 

Mať s obsahom zinku pomôže s hojením oparu. 

 

Manuka med 

Už je to niekoľko rokov, čo na trh prišiel manuka med a boli ospevované jeho pozitívne účinky. Bez problémov ho zoženiete aj dnes v obchodoch so zdravou výživou. Okrem iného je účinný aj ako prostriedok na herpes na pere. Podľa štúdie lokálna aplikácia manukového medu je v boji proti HSV-1 a aj HSV-2 rovnako účinná ako acyklovir (antivírusový liek používaný na liečbu herpesu, pásového oparu a ovčích kiahní).   

 

Pomôcť môže aj protizápalová strava 

K prebudeniu driemajúceho vírusu vo vašom tele môže prispieť aj nadmerná konzumácia zápalových potravín. Ide predovšetkým o vysoko priemyselne spracované potraviny bohaté na cukor, bielu múku, konzervačné látky, farbivá, dochucovadlá a ďalšie. 

Replikáciu herpes vírusu môže mierne stimulovať konzumácia potravín bohatých na aminokyselinu arginín. Verte, či nie, tá je zastúpená najmä v rafinovaných potravinách a čokoláde. 

Naopak, prospešná je v tomto smere protizápalová strava bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie, celé zrná, strukoviny, orechy, semená, za studena lisované oleje. 

 

Všeobecné rady, čo na herpes 

Herpes na pere je infekčný dovtedy, kým sa na postihnutom mieste vytvorí chrasta. Snažte sa počas tohto obdobia vyhýbať blízkemu kontaktu s ostatnými, napríklad bozkávaniu, pitiu zo spoločných pohárov, používaniu rovnakého uteráka a podobne. Obzvlášť nebezpečný je herpes pre deti do jedného roka, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. 

Herpes na pere si nevytláčajte a ani sa ho zbytočne nedotýkajte. Vyhnite sa aj používaniu rôznych neoverených krémov a mastí, ktoré môžu zhoršiť opuch. Bolesť môže zvýšiť aj konzumácia kyslých potravín, ako napríklad pomarančov či paradajok. 

herpestopV prípade potreby siahnite po hypoalergénnom balzame na pery. Herpes na pere ošetrujte niektorým z vyššie uvedených prírodných prostriedkov, napríklad esenciálnymi olejmi alebo produktom HERPESTOP

V neposlednom rade sa snažte urobiť úpravy aj v životnom štýle, napríklad naučte sa lepšie zvládať stres prostredníctvom meditácie, všímavosti či venovania sa koníčkom, doprajte si dostatočne dlhý a kvalitný spánok, veľa pohybu a podobne. 

Po zahojení oparu sa tiež odporúča vymeniť zubnú kefku podobne ako po odznení respiračných ochorení. 

 

Aký je rozdiel medzi oparom a pásovým oparom (Herpes zoster)?

Okrem bežného oparu, vyvolaného vírusmi Herpes simplex typ 1 a 2, poznáme aj tzv. pásový opar (herpes zoster), ktorého pôvodcom je Varicella Zoster vírus. Tento v detskom veku vyvoláva ovčie kiahne a po odoznení príznakov, rovnako ako Herpes simplex, ostáva v organizme. Podobne ako on sa aktivuje pri výraznejšom oslabení imunity a najčastejšie sa prejavuje bolestivým výsevom herpetických pľuzgierikov na trupe pozdĺž nervu vo forme pásu – odtiaľ názov pásový opar.

Výsevu väčšinou predchádzajú chrípkové príznaky ako únava, malátnosť, horúčka s následným pocitom pálenia, bolestivého svrbenia, prípadne iných nepríjemných pocitov v postihnutej oblasti kože. Menej typické prejavy sú len neusporiadané zhluky herpetických pľuzgierikov na koži trupu, končatín, ale aj tváre, prípadne takých problémových miest ako sú uši alebo oči. Pásový opar má aj svoje zvláštnosti. Postihnutá býva buď pravá alebo ľavá polovica tela a v priebehu času sa môžu objavovať nové, čerstvé vyrážky, pričom zároveň sú prítomné aj už zaschnuté chrasty.  

Vyskytujú sa však aj prípady, kedy nedôjde k výsevu pľuzgierikov, pričom pacient môže pociťovať všetky bolestivé pocity typické pre pásový opar. Dĺžka trvania od objavenia výsevu po odpadnutie chrást býva 2 až 4 týždne. Ojedinele sa môže u takéhoto pacienta vyvinúť tzv. postherpetická neuralgia, špatne reagujúca na bežnú analgetickú liečbu.

 

Ako postupovať pri liečbe pásového oparu?

Terapia pri pásovom opare je obdobná ako pri bežnom opare, odporúča sa tiež aplikovať vysoké dávky vitamínu C, najlepšie vo forme infúzie. Lekár môže predpísať aj antivirotiká, či imunomodulancia. Na rozdiel od ústneho oparu, má postihnutý človek ostať doma na PN pre riziko nákazy ľudí, ktorí v detstve neprekonali ovčie kiahne. 

 

Herpes očami lekára MUDr.Gustáv Kalauza:

MUDr. Gustav KalauzPojem herpes je vo všeobecnosti zaužívaný pre označenie oparu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje na perách, resp. v ústach a celej oblasti okolo úst a nosných dierok. Je spôsobený vírusom Herpes simplex (typ 1) a odborne sa označuje ako herpes simplex labialis. Vírus Herpes simplex typ 2 spôsobuje podobné prejavy v oblasti genitálií (herpes simplex genitalis).

Väčšina ľudí sa infikuje už v rannom detstve, pričom primoinfekcia môže byť asymptomatická, alebo pod obrazom zápalu ďasien, prípadne bolestivých vriedkov v ústnej dutine. Súčasne môžu byť zväčšené regionálne lymfatické uzliny a tiež bývajú prítomné rôzne nešpecifické príznaky ako zvýšená únavnosť, bolestivosť svalov, hlavy, prípadne obraz virózy, či ľahkej chrípky so zvýšenou teplotou – v závislosti od funkčnosti imunitného systému pacienta. K primoinfekcii však môže dôjsť v ktoromkoľvek veku.

Organizmus reaguje na herpetický vírus vytvorením protilátok, no vírus už ostáva definitívne v organizme a k jeho aktivácii dochádza pri oslabení organizmu vplyvom rôznych vyvolávajúcich faktorov. Častokrát je to stres existenčný, emočný, časový alebo vplyvom extrémnych záťaží – nadmerné slnenie, podchladenie, nedostatok spánku, vyčerpanie bez adekvátneho odpočinku a pod. U ľudí s oslabenou imunitou dochádza k opakovaným výsevom aj pri miernejšej záťaži. U žien môže byť vyvolávajúcim faktorom aj menštruácia.  

Samotná reaktivácia vírusu začína svrbením, pálením, pnutím kože až bolestivosťou v mieste budúceho výsevu herpetických pľuzgierikov. Následne sa v tomto mieste objavuje začervenanie a mierny opuch. V ďalšej fáze vzniknú drobné pľuzgieriky, ktoré sa postupne rozširujú, zväčšujú, praskajú a menia sa na chrasty. Dĺžka trvania do ich vymiznutia je rôzna, bežne 7-10 dní, môžu však pretrvávať aj niekoľko týždňov. Typickou lokalitou je horná alebo dolná pera s priľahlou časťou kože, menej časté je postihnutá koža sliznica v oblasti nosných dierok, či iná časť tváre. Genitálny herpes patrí medzi pohlavne prenosné ochorenia, prejavuje sa bolestivými pľuzgierikmi na vonkajších genitáliach, ale môžu sa vyskytovať aj na krčku maternice. Často bývajú zväčšené aj lymfatické uzliny v slabinách, prípadne sa pridruží aj zápal močovej trubice.

Čo sa týka liečby, je potrebné vedieť, že vírus ostáva v organizme natrvalo. Podľa všetkého dokáže reagovať na stresové hormóny cirkulujúce v krvi, čo je pre neho signál k akcii. V prvom rade je potrebné eliminovať spúšťacie faktory, pokiaľ je to možné. Nakoľko každé vzplanutie oparu je známkou zníženej protivírusovej imunity, je potrebné urobiť opatrenia na jej posilnenie. Z prírodných prostriedkov môžeme na tento účel použiť omega-3 mastné kyseliny (DHA/EPA), ktoré sa nachádzajú v rybách, ale tiež v ľanových semiačkach alebo oleji. Protivírusovú imunitu tiež podporujú vitamíny C, A, E, cesnak, pšeno, palina pravá. Dôležité sú tiež stopové prvky zinok a selén. 

 

Trápi aj Vás herpes? Vyskúšajte teraz novinku v prírodnej medicíne: HERPESTOP.