Post-COVID syndróm a možnosti jeho terapie

Post-COVID syndróm a možnosti jeho terapie>

Prekonali ste COVID už dávnejšie a stále nie ste vo forme? Váš prípad určite nie je ojedinelý. Denne máme v ambulancii niekoľko prípadov s post-covidovým syndrómom, s ktorým sa na nás naši pacienti obracajú.

AKO ZISTÍM ČI MÁM POST-COVIDOVÝ SYNDRÓM? 

Prax ukazuje, že samotné prekonanie ochorenia COVID je u mnohých pacientov len začiatkom, nie koncom ťažkostí, ktoré vírus SARS-Cov-2 u ľudí spôsobuje.  U mnohých pacientov dlhodobo pretrváva bolesť svalov a veľká únava, strata chuti a čuchu, prípadne dýchavica, a to aj niekoľko mesiacov od nákazy.

unavená žena po covide U niektorých pacientov sa dokonca objavujú až neurologické problémy. Problémom ale nie sú len somatické (telesné) ťažkosti, mnohí pacienti hlásia aj zmeny nálad, emočné problémy, nočné mory, dokonca sa objavuje aj tzv. posttraumatická stresová porucha.

Akékoľvek príznaky, ktoré pretrvávajú alebo sa vyvíjajú po 3 mesiacoch od vzniku ochorenia a nemajú inú zjavnú príčinu, spadajú pod súhrnný názov Post-COVID syndróm.

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY?

Príznaky sú veľmi rôznorodé, môže byť zasiahnutá akákoľvek časť tela či orgán. 

 • Extrémna únava
 • Dlhotrvajúci kašeľ (suchý alebo produktívny)
 • Svalová slabosť
 • Zvýšená teplota (subfebrílie)
 • Zvýšené potenie
 • Poruchy pozornosti
 • Kognitívne poruchy
 • Výpadky pamäte
 • Zmeny nálady, niekedy sprevádzané depresiou a ďalšími duševnými problémami
 • Problémy so spánkom
 • Bolesti hlavy
 • Bolesť kĺbov
 • Bolesť svalov
 • Bolesti uší, hrdla
 • Závraty a tinnitus (hučanie, pískanie v ušiach)
 • Bodavá bolesť v rukách a nohách
 • Parestézie
 • Zažívacie ťažkosti - hnačka, zápcha, nevoľnosť, vracanie
 • Strata chuti a čuchu
 • Bolesť v krku a ťažkosti s prehĺtaním
 • Nový vzniknutý diabetes mellitus a arteriálna hypertenzia
 • Kožné vyrážky rôzneho typu
 • Dýchavičnosť a znížená tolerancia fyzickej záťaže
 • Bolesti na hrudi a diskomfort na hrudníku
 • Búšenie srdca
 • Vypadávanie vlasov
 • Strata zubov 
 • Závraty

zoznam ochoreníViac ako 50% pacientov sa po prekonaní ochorenia sťažuje na extrémnu únavu a takmer polovica udáva pretrvávajúce bolesti hlavy.

U 80% pacientov sa vyskytuje aspoň 1 z uvedených príznakov. Za príčinu spomínaných ťažkostí sa okrem priameho pôsobenia vírusu považujú aj lieky použité pri liečbe COVID-19.

Niektoré príznaky časom odznejú, iné majú tendenciu pretrvávať. Je to najmä celková slabosť a tzv. ponámahová malátnosť (PEM-Post-Exertional Malaise). Medzi príznaky, ktoré pretrvávajú aj po 6 mesiacoch od vzniku ochorenia s viac ako 70%-nou prevalenciou patrí predovšetkým chronická únava a ponámahová malátnosť.

Vyše 30% pacientov má po pol roku problémy s koncentráciou („brain fog“), neuropatie (poškodenie nervov), bolesti hlavy, poruchy pamäti, nespavosť, bolesti svalov, búšenie srdca, tlaky na hrudníku, krátky dych, závraty, poruchy reči a bolesti kĺbov.

Dôležité je tiež vedieť, že až 62% pacientov, ktorý nemajú žiadne subjektívne dýchacie ťažkosti, vykazuje v akútnom štádiu ochorenia pri CT vyšetrení patologické zmeny na pľúcach. U 2/3 pacientov tieto v priebehu mesiaca vymiznú.

 

AKO SI MôŽETE POMôCT SAMI? 

Od samotného pacienta sa očakáva dodržiavanie správnej životosprávy. Na rýchlejšiu rekonvalescenciu sa odporúča užívanie vitamínov C, D, E, B1, B6, ďalej zinku a selénu.

V rámci našej praxe sa osvedčujú a pacienti veľmi pozitívne reagujú na nasledovné produkty prírodnej medicíny, ktoré majú komplexne priaznivý vplyv na organizmus a jeho regeneráciu:

elixir zivota1) ELIXÍR ŽIVOTA- prípravok z cédrovej živice a nutrične bohatého cédrového oleja, ktorý disponuje silným protivírusovým, antibakteriálnym, protizápalovým a detoxikačným účinkom.  Pôsobí komplexne na celé telo, je ideálny prípravok pri post-covidovej terapii, kde sú zasiahnuté početné orgány a telo potrebuje akoby "znovu naštartovať". 

2) kolagénové komplexy na regeneráciu tkanív-  premix biologicky aktívnych kolagénových peptidov, vitamínov, minerálov a iných bioaktívnych látok, ktoré slúžia jednak ako zdroj aminokyselín pre regenerujúci sa organizmus, jednak priamo stimulujú bunky k tvorbe kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Pomáha pacientom s ponámahovou malátnosťou, tráviacimi ťažkosťami, vypadávaním zubov, či vlasov.

3) cbd z ruk lekarovCanabidiol (CBD), ktorý je od mája vyradený zo zoznamu psychotropných látok, môže svojím priamym účinkom na endokanabinoidný systém človeka pomôcť pacientom trpiacim nespavosťou, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov a psychickými ťažkosťami, ako sú úzkostné stavy, depresie, panická porucha či zvládanie stresu.

4) Výborne fungujú aj esenciálne oleje na vnútorne použitie, tie možno v post covidovej terapii využiť využiť pri pretrvávajúcom kašli, na posilnenie imunity, na regeneráciu a detoxikáciu pečene po užívaných liekoch alebo na zlepšenie trávenia.  

Všetky vyššie uvedené možnosti sú na čisto prírodnej báze a priaznivo pôsobia na celkový zdravotný stav. Svojimi účinkami prispievajú k celkovej regenerácii organizmu a vracajú mu stratenú rovnováhu.

Z pohľadu čínskej medicíny u väčšiny postcovidových pacientov možno pozorovať vnútornú horúčavu, preto je v strave dôležité obmedziť jedlá, ktoré ju ešte viac zvyšujú- sladkosti, alkohol, káva a múčne jedlá obsahujúce lepok. U ľudí s dýchacími problémami môže robiť problém aj mlieko a mliečne výrobky, prípadne banán. Naopak, ochladzujúce účinky majú citrusové plody.

Fyzická záťaž má byť primeraná zdravotnému stavu, počas prvých 2 mesiacov s nízkou alebo strednou intenzitou, a je nevyhnutné dopriať si dostatok odpočinku. Pre fajčiarov by dýchacie ťažkosti mohli byť motiváciou k skoncovaniu s týmto škodlivým zlozvykom.

AKO VÁM MôŽE POMôCT VÁŠ LEKÁR A ŠTÁT?

Vzhľadom k tomu, že sa v súčasnosti nepoznajú presné príčiny postcovidového syndrómu, je liečba daných ťažkostí len symptomatická. Dôležitý je aj manažment post-covidového syndrómu, ktorý je plne v rukách praktického lekára. Tento, pokiaľ je to potrebné, môže na základe klinických nálezov poslať pacienta na odborné vyšetrenie ku pneumológovi, neurológovi, internistovi, kardiológovi, či inému špecialistovi podľa prevažujúcich symptómov.

Pomerne vysoký výskyt pretrvávajúcich zdravotných ťažkostí po prekonaní COVID-u si bude vyžadovať zriadenie špecializovaných centier, ktoré sa budú venovať výlučne tejto problematike.

Dôležitú úlohu v manažmente postcovidového syndrómu zohráva aj samotná rehabilitácia zameraná na konkrétne zdravotné ťažkosti. K návratu do pracovného prostredia môže významnou mierou prispieť i kúpeľná liečba.

Nezastupiteľná a neopomenuteľná je aj psychická podpora pacienta zo strany rodiny a zamestnávateľa, najmä ak sú v popredí psychické problémy. Covid aj post-covidová terapia sa stali súčasťou našich životov, našej spoločnosti a viac alebo menej sa týka každého z nás. Buďme si vzájomne oporou a pomocou, spolu to zvládneme.

Prajeme vám pevné zdravie. 

 

za team lekárov BENEDICTUS

MUDr.Gustáv Kalauz

 post covid terapia