IMUNITA - viete čo ju ovplyvňuje a ako ju môžete posilniť ?

IMUNITA - viete čo ju ovplyvňuje a ako ju môžete posilniť ?>

Imunita je súhrn obranných mechanizmov, ktorými sa organizmus bráni proti vonkajším patogénom (rôzne škodlivé látky a mikroorganizmy) napádajúcim telo. Imunitu poznáme vrodenú a získanú. Každá z nich má svoj význam v boji proti škodlivinám. Oslabená imunita sa môže prejavovať zvýšenou únavou, častými prechladnutiami, opakovanými zápalmi prínosových dutín, močových ciest, opakovanými oparmi, zhoršeným hojením rán, pomalým zotavovaním po prekonaných virózach, prípadne plesňovým ochorením kože a nechtov.

Ako vzniká imunita?

Bunky imunitného systému sa tvoria v kostnej dreni (B-lymfocyty) a v tzv. dojčenskej žľaze (T-lymfocyty). Dôležitou súčasťou imunitného systému je lymfatický systém, do ktorého okrem lymfatických ciev patria lymfatické uzliny, slezina, červovitý prívesok (ľudovo označovaný ako slepé črevo) a Peyerské plaky (lymfatické tkanivo v črevách).

Kde sídli imunita?

Keby sa niekto spýtal: „Kde sídli imunita?“ Odpoveď by mohla znieť: „V črevách!“ Takmer 80% imunitného systému sa totiž nachádza v oblasti čriev. Posledné výskumy ukazujú, že správne zloženie črevnej flóry (mikrobiota) je mimoriadne dôležité pre silnú imunitu. Podobne bolo preukázané spojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou. Intenzívny alebo dlhodobo pôsobiaci stres, či frustrácia dokážu meniť črevnú flóru v neprospech probiotických baktérií. Namiesto nich začnú prevládať patogénne baktérie a kvasinky, výsledkom čoho je potom oslabená imunita a náchylnosť k rôznym infekciám.

Imunita a lieky

Hlavne antibiotiká sú postrachom imunitného systému. Likvidujú totiž aj prospešné baktérie v črevách, v dôsledku čoho nastáva premnoženie kvasiniek, plesní a voči antibiotikám odolných patogénnych baktérií, tzv. dysbióza. Spomínané patogény uvoľňujú do krvného obehu množstvo rôznych toxínov, ktoré zaťažujú a oslabujú imunitný systém a pečeň.  Zdravá výživa je preto dôležitá aj pri oslabenej imunite. Je potrebné konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, obmedziť cukor, múčniky, ale tiež mlieko. Mliečne výrobky vo všeobecnosti zahlieňujú organizmus, čo prospieva rastu plesní.

Ako sa posilňuje imunita?

Na posilnenie imunity je vhodné užívať probiotiká, ale aj prebiotiká. Kým probiotiká sú kultúry probiotických baktérií, prebiotiká sú skôr potravou pre tieto baktérie, napr. inulín obsiahnutý v čakanke. Pitie ovocných alebo zeleninových štiav je tiež výborný prostriedok na posilnenie imunity. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel medzi čerstvou šťavou bohatou na enzýmy a pasterizovanou, aj keď 100% šťavou z tých istých surovín, v ktorej boli zahriatím zničené všetky enzýmy. Tá prvá organizmus alkalizuje, kým tá druhá skôr prekysľuje. A nesmieme zabúdať ani na dostatok kvalitného spánku. Počas spánku dochádza k regenerácii celého organizmu vrátane imunitného systému.

Imunita a vitamíny

Keď chceme zvyšovať svoju imunitu, nesmieme zabudnúť ani na vitamíny. Pre podporu imunity je okrem vitamínu C dôležitý aj vitamín D, konkrétne jeho prírodná forma D3, vitamín K a tiež skupina vitamínov B, zvlášť vitamín B12. Detoxikácia organizmu je ďalší zo spôsobov ako posilniť oslabenú imunitu, rovnako ako pravidelný pohyb, najlepšie niekde v prírode.

Esenciálne oleje

Staronový spôsob ako si posilniť imunitný systém ponúkajú esenciálne oleje. S úspechom ich používali už v starom Egypte a v súčasnosti znovu zažívajú boom. Ich jednotlivé zložky majú preukázané antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky, čím odbremeňujú imunitný systém a umožňujú tak jeho rýchlejšiu regeneráciu. V štúdii z r. 2017 boli potvrdené výrazné protizápalové a imunomodulačné vlastnosti zmesí esenciálnych olejov1.

Z našich odborných znalostí a zároveň z doposiaľ známych štúdií a poznatkov o vplyve esenciálnych olejov na imunitu sme vychádzali aj my v Benedicte, pri vytváraní receptúry na zmes olejov, ktorá posiluje imunitu - IMUNITA. Výsledky našich pacientov a zákazníkov ukazujú, že to bola opäť dobrá voľba.

 

Váš team lekárov BENEDICTUS

 

  1. Han et al., Cogent Biology (2017), 3: 1340112, An essential oil blend significantly modulates immune responses and the cell cycle in human cell cultures.