V PREVENCII PROTI KORONAVÍRUSOM MÁME SILNÚ ZBRAŇ

V PREVENCII PROTI KORONAVÍRUSOM MÁME SILNÚ ZBRAŇ>

Na otázky odpovedá spoluautorka esenciálnych olejových zmesí Benedictus a dlhoročná praktická lekárka, MUDr. Renáta Téglássy (Gorthová).  Okrem jej milovanej práce v ambulancii, sa už tretí mesiac venuje viac ako dvom stovkám klientom denne, ktorí sa prichádzajú testovať na COVID-19 na mobilné odberové miesto v Bratislave.

(upravené k 6.2.2021)

 

Antivírusovú zmes z esenciálnych olejov pod názvom „C-Virus“ ste spolu s MUDr.Gustávom Kalauzom vyvinuli ako „účinnú prevenciu proti koronavírusom". Aký účinok hrajú esenciálne oleje v prevencii proti vírusom?

 

Na začiatok  je potrebné si povedať a pochopiť, čo esenciálne oleje sú. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, prchavé látky liečivých rastlín. Čiže jednoducho- látky, ktoré príroda dala rastlinám na ich ochranu a ich vlastné prežitie.  Skladajú sa z množstva vonných prchavých organických zlúčenín, vrátane terpenoidov, flavonoidov, glykozidov, či saponínov. Jednotlivé zložky olejov majú, okrem mnohých iných,  aj antivírusové, antimikrobiálne, protiplesňové, antiseptické a protizápalové účinky, ktoré fungujú fantasticky a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. O tom je už dnes množstvo štúdií, to nie sú naše nové tvrdenia. A koniec koncov, ukazuju to samotná prax, nielen štúdie, čo je najdôležitejšie.

To, že v rastlinách sa nachádzajú liečivé látky je známe. Užívame ich v podobe čajov či výluhov. V čom je ich užívanie prostredníctvom esenciálnych olejov iné?

 

Esenciálne oleje obsahujú životnú silu (esenciu) rastlín v jednoduchej a ľahko dostupnej forme. Na získanie pár kvapiek oleja sa spotrebuje obrovské množstvo materiálu (napríklad na 1 kvapku mätového oleja je potrebné také množstvo mäty, z ktorého by sa dalo pripraviť 28 šálok mätového čaju). Z toho sa odvíja ich vysoká účinnosť už v minimálnych dávkach, a tiež aj rýchlosť nástupu účinku v porovnaní s klasickým použitím liečivých rastlín napr. vo forme čajového výluhu. 

 

Jedná sa teda o skutočne vysoké koncentrácie liečivých látok. Ako ale pôsobia v tele, v čom spočíva ich praktické využitie?

 

Esenciálne oleje majú široké spektrum antibakteriálnej, protiplesňovej a antivírusovej aktivity. Ukázalo sa, že esenciálne oleje inhibujú (spomaľujú) rast mikrobiálnych kmeňov rezistentných na liečivá, čiže na také, ktoré je dnes ťažké liečiť bežnými antibiotikami. Tie skrátka už nefungujú.

Skôr ma zaujíma mechanizmus- ako fungujú?

Ak by som to chcela povedať zložito, povedala by som, že esenciálne oleje napr. v plesňových patogénoch vytvárajú membránový potenciál naprieč bunkovou stenou a narušujú tvorbu ATP (zdroj energie pre bunky), čo vedie k poškodeniu bunkovej steny plesne. Esenciálne oleje môžu tiež narušiť integritu mitochondriálnej membrány plesne. V baktériách éterické oleje primárne destabilizujú bunkovú architektúru, výsledkom je narušenie integrity membrány, čo spomaľuje mnoho bunkových aktivít vrátane produkcie energie a membránového transportu. Narušenie membrány vyvolané éterickými olejmi môže viesť k úniku bunkových komponentov a strate iónov bakteriálnej bunky. Baktéria de facto umiera. Je zničená. Na tom je postavená celá "mágia" esenciálnych olejov, ktoré sa užívajú vnútorne.

Akási chemická zbraň na baktérie?

(smiech) Áno, je to chemická zbraň, ktorá dokonale ničí patogény v tele.  Len tá chémia je na rozdiel od liekov čisto prírodná, vytvorená prírodnými mechanizmami, v čistej prírode a bez vedľajších dopadov na zdravie človeka či na ekológiu.

 

To hovoríme o baktériách. Je možné dosiahnuť podobný účinok aj u vírusov, tak veľmi potrebný vzhľadom na aktuálnu situáciu?

 

Áno, niektoré éterické oleje disponujú antivírusovou aktivitou proti mnohým vírusom typu RNA ako aj DNA. Ich vhodnou kombináciou možno dosiahnuť oveľa silnejší účinok vďaka tzv. synergickému efektu. Čo sme využili aj my pri tvorení vhodných kombinácií olejov pri zmesi „ C-Virus“.

 

Môžeme hovoriť o akejsi alternatíve k priemyselne vyrábaným antivirotikám? Chápem to správne?

 

V podstate áno. Esenciálne oleje získavajú čoraz viac na popularite, pretože syntetické lieky sa často vyznačujú nepríjemnými nežiaducimi účinkami a tiež narastajúcou rezistenciou niektorých baktérií na ne. Autori štúdie s názvom „Komplexný prehľad antibakteriálneho, protiplesňového a antivírusového potenciálu éterických olejov a ich chemických zložiek proti mikrobiálnym patogénom rezistentným na liečivá“  uvádzajú, že éterické oleje brzdia vírusovú aktivitu počas skorých štádií infekcie a preto by sa mohli použiť ako antivírusové látky u ľudí. A teda majú potenciál byť použité ako alternatívy syntetických antivírusových liekov.

 

Okrem schopnosti pôsobiť antiviroticky uvádzate, že „C-Virus“ posilňuje imunitu. Aký spôsobom? Nestačí na posilnenie imunity len zvýšiť príjem vitamínov?

 

Zdravý človek nepotrebuje posilňovať imunitu. Otázne je, kto je v dnešnej dobe ešte zdravý. O tom, čo všetko nám v dnešnej dobe škodí, by sa dala napísať obsiahla kniha. Vezmime si iba také plesne. Samotná prítomnosť plesní v organizme extrémne oslabuje imunitu.

Premnožené plesne potom vytvárajú v organizme ideálne prostredie pre uchytenie ďalších patogénov ako sú vírusy, či baktérie. Jednak produkciou toxínov, ktorými oslabujú imunitný systém, jednak narušením integrity sliznice tenkého čreva, ktorú kolonizujú a vylučovaním ďalších toxínov udržiavajú na nej chronický zápal.

Protiplesňový a zároveň aj protizápalový účinok esenciálnych olejov znižuje predpoklady pre uchytenie a množenie sa vírusov a baktérií. Na druhej strane, priamym antivírovým účinkom pomáhajú organizmu bojovať s eventuálnou vírusovou infekciou. Preto je „C-Virus“ považuje za doplnok výživy, ktorý preventívne chráni pred vírusmi, vrátane teraz najobávanejšou skupinou vírusov-korona vírusov.

 

Proti korone zatiaľ nikto neobjavil liek- prečo by vám ľudia mali dôverovať, že práve „C-Virus“ ich ochráni?

 

Esenciálne oleje sme nevymysleli my v Benedicte, používali ich už v starovekom Egypte, odtiaľ sa poznanie o ich používaní dostalo do Grécka, Rímskej ríše, rovnako ale aj do čínskej, či ajurvédskej medicíny. V Európe boli populárne už v stredoveku a v súčasnosti sú ich účinky potvrdené nespočetnými vedeckými štúdiami. Ľudia nemusia dôverovať nám, je ale dobré, aby dôverovali účinkom esenciálnych olejov, ktoré tu boli a fungovali po celé stáročia a dnes sa s obľubou využívajú nielen pri riešení vírusových, ale aj bakteriálnych, či plesňových ochorení.


Komu je „C-Virus“ určený?  A naopak, ktorá skupiny ľudí by sa mu radšej mala vyhnúť?

 

Je určený všetkým, ktorí sú vystavení riziku nákazy a chcú v rámci prevencie niečo pre seba urobiť. Čiže pre širokú verejnosť. „C-Virus“ by nemali užívať deti do 12 rokov a ľudia precitlivení na niektorú zo zložiek zmesi. Ľudia, ktorí sú alergickí na rastliny, z ktorých sú esenciálne oleje získané, by túto zmes esenciálnych olejov, samozrejme, nemali užívať.

Ako dlho by sa mal „C-Virus“ užívať?

 

Ako prevencia dvakrát denne 2 kvapky, ráno a večer. Vždy odporúčam užívať ich na lyžičke vody, možno ešte lepšie tekvicového leja (ten má sám o sebe priaznivé účinky na imunitu) a zapíjať ich vodou alebo teplým čajom. Jedno balenie pri takomto dávkovaní vydrží zhruba mesiac. Citlivejší pacienti ich môžu užívať aj aplikáciou cez pokožku, ideálne cez chodidlo, kedy sa dve kvapky oleja zmiešajú s nosným olejom (kokosovým, olivovým, prípadne bežným telovým mliekom) a ihneď sa votrú do chodidiel. Po takomto užívaní je dobrá týždňová pauza, a môže sa užívať znovu. Pokiaľ sa bavíme o liečbe, vtedy 3-5 kvapiek 3x denne, pokiaľ neustúpia všetky príznaky. Liečbu je tiež vhodné doplniť o zmes KAŠEĽ, a tiež dodržiavať liečebný režim. 

 

Existujú nežiaduce účinky?


U ľudí precitlivených na jednotlivé zložky je možná už spomínaná alergická reakcia. A pochopiteľne, bavili sme sa o vysokých koncentráciách- pri nesprávnom dávkovaní alebo spôsobe užívania existujú aj pri esenciálnych olejoch možné nežiadúce účinky.

 

Téma korona vírusov je teraz veľmi aktuálna, spoločnosť sa ocitá v situácii, akú nepoznáme a nie sme na ňu zvyknutí. Prevencia a disciplína sú pochopiteľne nevyhnutné.  Na čo by sme si mali dávať pozor, aby sme sa nevystavili riziku nákazy?

 

Väčšina inštrukcií zaznieva každý deň v médiách a spoločnosť si ich už osvojuje, čo je veľmi dôležité. Treba si uvedomiť, že bezpečná vzdialenosť od kýchajúceho človeka nie je 1 m, a dokonca nie ani 5 m. Navyše, podľa čínskych lekárov sa vírus môže udržať vo vzduchu aj 30 minút. Veľkosť koronavírusu je cca 60-140 nm. Bežné rúška zachytávajú častice od 500 nm, takže by ich mali nosiť skôr tí, ktorí kašlú a kýchajú, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy na väčšie vzdialenosti.

Je dôležité si tiež uvedomiť, že kvapôčková nákaza nemusí znamenať len klasický prenos vzduchom, ale napr. aj prostredníctvom peňazí. Stačí, aby vám predavač vydal drobné alebo aj bankovky, ktorými mu pred vami zaplatil infikovaný človek a ten si predtým pri kašli alebo kýchaní zakryl rukou ústa. A vy ste si zrovna kúpili pečivo, ktoré ihneď hladný konzumujete a kto by už pri tom používal príbor? A to isté platí aj pre mobil. Infikovaný človek chytil kľučku, vy ju chytíte po ňom, ale v tú chvíľu vám niekto volá, tak chytíte svoj mobil. Potom si umyjete ruky, začnete jesť, ale znovu vám niekto zavolá. Vybavíte hovor a pokračujete v jedení vášho pečiva. Idete si znovu predtým umyť ruky? A to sa netýka len jedla, stačí si pošúchať rukou nos alebo oči a prenos infekcie je dokonaný.

Je dobré si aj tieto súvislosti uvedomiť a určite mať pri sebe prípravok na dezinfekciu rúk a v podobných situáciách ho aj používať. A pochopiteľne, chrániť sa zvnútra a mať svoju vlastnú imunitu v čo najlepšom stave, aby nás podobné virusové epidémie či pandémie zasiahli pripravených.

 

Ďakujeme za rozhovor

Zaujala Vás zmes esenciálnych olejov, vyvinutá slovenskými lekármi ako prevencia proti Corona vírusom? Zakúpiť ju môžete priamo TU.