Zederach indický ( Azadirachta indica )

mata 287 x 192 logo

 

Charakteristika

 

  • Zederach indický
  • Azadirachta indica
  • Meliovité-Meliaceae

 

Zederach indický je  15 až 20 metrov tropický listnatý strom, ktorý dorastá do výšky 25-35 metrov. Zederach indický je veľmi nápadný svojou šedou kôrou, ktorá je na povrchu vráskavá. Drevo je tvrdé a bledo červené. Tmavo zelené listy nie sú príliš veľké, najviac dosahujú 7 centimetrov na dĺžku. Majú vajcovitý tvar so zúbkovaným zakončením.

Kvety majú bielu farbu s plodom pripomínajúcim guľatú kôstku. Aj keď listy zriedka prekročia 7 centimetrov, koruna je veľmi hustá a široká. Kvet je biely s veľmi príjemnou vôňou. Strom je teda v tropických a subtropických oblastiach vysádzaný v parkoch a pozdĺž chodníkov, kde chodcom ponúka vytúžený tieň a ochranu pred slnkom.

Zederlach je posvätný strom Hindov.

 

Dizajn bez názvu (24)

 

Zber a výskyt

 

Zederlach indický pochádza z oblasti "východu". Konkrétne rastie v Indii, Srí-lanke, Bangladéši a Pakistane. Obyvatelia krajín, v ktorých Zederlach rastie, ho nazývajú Neem a považujú ho za najprínosnejší strom.

Zbiera sa kôra, drevo, listykvety. Vzhľadom na jedovatosť plodu, sa kôstka plodu nezbiera. Z uvedených sa pripravuje extrakt alebo z listov sa lisuje olej.

 

Obsahové látky

 

Kôra a kmeň obsahujú nimbín,  nimbinín a nimbidín. Všetky časti Zederachu indického obsahujú beta-sitosterol.

Listy obsahujú nimbín, nimbinén, 6-deacetylnimbinén, nimbandiol a nimbolid.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Zederlachu indického

 

Dizajn bez názvu (23)Zederach indický má antibiotický, imunostimulačný, protiparazitárnycytostatický účinok.

Používa sa pri rôznych parazitárnych ochoreniach tráviaceho traktu a pečene. Zvyšuje tvorbu žalúdočných a tráviacich štiav, zlepšuje trávenie. Používa sa pri zlom trávení a nechutenstve. Ochraňuje žalúdočnú sliznicu a používa sa pri liečbe žalúdočných vredovgastritídy. Jeho antibiotický účinok sa využíva aj pri zápaloch mandlí-angíne a to formou kloktadla. Zederach má silný detoxikačný účinok nie len na pečeň, ale aj na celý organizmus. Čistí krv a udržiava normálnu hladinu cukru v krvi. Preto je vhodný aj pre diabetikov. Používa sa tiež pri horúčke rôzneho pôvodu a tlmí bolesť. Znižuje krvný tlak a upravuje nepravidelnú činnosť srdca.

Veľmi široké použitie má pri vonkajšom použití. Používa sa pri lupinách na hlave, pri psoriáze, pri lišajoch a herpes simplex, pri ekzémoch a vypadávaní vlasov. Je súčasťou rôznych mydiel, šampónov a vôd na vonkajšie použitie.

Medzi liečivé vlastnosti patria:

  • má antibakteriálne a antibiotické účinky
  • má protiplesňové a upokojujúce účinky
  • vhodný na liečbu kožných ochorení
  • detoxikuje pečeň a celý organizmus

 

Dávkovanie

 

Dávkovanie extraktu je individuálne. Zvyčajná denná dávka je 250 mg extraktu 2x denne.

Listy sa používajú formou odvaru. Na prípravu odvaru sa použijú 2 čajové lyžičky drogy na 3 dcl vody. Povarí sa 2-3 minúty. Pije sa teplý 3-4x denne.

 

Upozornenie

 

Zederach indický nesmú užívať tehotné ženy z dôvodu možného navodenia samovoľného potratu, kojace ženy a deti do 6 rokov.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.