Vôňovec citrónový ( Cymbopogon citratus )

mata 287 x 192 logo (1)

 

Charakteristika

 

  • Vôňovec citrónový
  • Cymbopogon citratus
  • Lipnicovité – Poaceae

 

Vôňovec citrónový, alebo citrónová tráva pochádza z Ázie, pravdepodobne zo subtropických a tropických oblastí Indie. Táto exotická tráva dorastá až do 2 metrov, je trsovitá a vždyzelená. Listy sú čiarkovité a po rozpučení v dlani voňajú za citrónom. Kvety sú zelenkavé s červeným nádychom, kvitnú podľa oblasti v ktorej sa pestujú – menej v chladných oblastiach. Vôňovec je trvácna rastlina.

 

Dizajn bez názvu (36)

Zber a výskyt

 

Zbierajú sa listy v mesiaci jún-august. Strihajú sa celé, tesne nad zemou.

Citrónová tráva je pôvodom z Indie. Citrónovník nájdeme aj v tropických oblastiach Starého sveta a Oceánie. Poznáme približne 55 druhov tráv.

 

Obsahové látky

 

Rastlina obsahuje hlavne silicu (1-2%). Hlavné zložky silice sú β-myrcén, 3-undecín, neral (20-45%), geranial (25-53%), karyofylén oxid (1,3-7,2%)nerol, geranyl acetát, ocimén, linalool, cis-karveol, citronelol, furanoid, myrcenol a ďalších asi 30 zlúčenín.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Vôňovca citrónového

 

Dizajn bez názvu (35)Droga má karminatívny, spazmolytický, cholagógny účinok.

Používa sa pri kvasných dyspepsiách s tvorbou plynu. Taktiež pri kŕčoch žalúdka, žlčníka a čriev. Podporuje schopnosť koncentrácie a myslenia, pomáha pri strese a psychickom napätí. Podporuje činnosť srdca a ako podporný prostriedok pri liečbe chrípky. Droga má aj celkový protiplesňový účinok, takže sa používa pri rôznych plesňových ochoreniach. Pri vonkajšom použití sa používa pri všiach, svrabe a trichofýcii.

Medzi liečivé vlastnosti patria:

  • má antimykotické účinky
  • slúži ako repelent
  • má antiseptické a protizápalové účinky
  • uvoľňuje žalúdok a črevá
  • pomáha pri trávení a nadúvaní
  • odstraňuje zápaly

Používa sa v kuchyni ako chuťové a vôňavé korenie a v parfumérii, v mydlách, do repelentov proti hmyzu a v aromaterapii.

 

Dávkovanie

 

Na prípravu záparu sa použije 1 polievková lyžica na 250 ml vriacej vody. Nechá sa vylúhovať. Pije sa vlažný 3-4 x denne.

Pri všiach a svrabe sa pripraví olej. Do 500 ml kvalitného oleja sa pridá 100 ml silice. Premieša sa a aplikuje na postihnuté miesta. Nechá sa pôsobiť ½ hodinu. Potom sa opláchne a umyje mydlom alebo neutrálnym šampónom.

Pár kvapiek rozpustených v alkohole slúži ako dezodorant alebo voda po holení.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.