Slamiha piesočná ( Helichrysum arenarium )

mata 287 x 192 logo (1)

 

Charakteristika

 

  • Slamiha piesočná
  • Helichrysum arenarium
  • Astrovité-Asteraceae

 

Slamiha piesočná je trváca bylina, ktorá patrí do čeľade astrovité. Slamiha má drevnatý viachlavý podzemok a dorastá do veľkosti 15 – 30 centimetrov.

Stonka byliny je sivo plstnatá a v trsoch. Zo stonky vyrastajú drobné,sediace, úzko kopijovité, podlhovasté listy, tvaru elipsy, ktoré sa smerom nahor zužujú.

Listy sú bielo plstnaté, zelenej farby. Slamiha piesočná má chocholíkovú metlinu úborov jasnožltýchoranžových, rúrkovitých kvetov so sucho blanitými zákrovmi. Kvitne v letných mesiacoch.

Plody Slamihy piesočnej sú nažky hnedej farby s drsným páperím.

Slamiha piesočná má korenistú chuťvôňu. Rastlina je suchomilná a nepotrebuje veľké množstvo vody.

 

Dizajn bez názvu (4) 

 

Zber a výskyt

 

Predmetom zbierania Slamihy piesočnej je kvet, zbiera sa celé chochlíkové súkvetie. Slamiha sa zberá pred rozkvitnutím, odrezaním celého zväzku úborov, vrátane stonky. Po usušení stonky z rastlín odtrhneme. Ideálne sušenie je prirodzeným teplom, ale je možné sušiť bylinu aj umelým sušením a to pri teplote do 35 stupňov Celzia. Správne usušené kvety majú citrónovožlté sfarbenie. Uschovávame na suchom a tmavom mieste, pri úschove kvety nestláčame.

Slamiha piesočná obľubuje kamenisté stránesuchú, piesočnatú, vápnitú pôdu. Najčastejšie v borinách. Slamihu si môžete vypestovať aj doma. Rastlina pochádza z východnej Európy, odkiaľ sa dostala až do Ázie. Rastie prevažne v Škandinávii, Pobaltí a Nemecku.

 

Obsahové látky

 

Slamiha piesočná obsahuje horčinu, triesloviny a trocha silice, flavónové deriváty, najmä izosalipurpozid, chalkonový glykozid a ďalšie: naringenín, kempferol, apigenín a iné látky. 

 
Použitie a liečivé vlastnosti Slamihy piesočnej

 

Dizajn bez názvu (5)Slamiha piesočná sa hojne využíva vo farmaceutickom priemysle a taktiež v ľudovom liečiteľstve. Ľudoví liečitelia využívajú Slamihu na liečenie močových ciest a problémoch so žlčníkom. Zaujímavosťou je, že sa odporúča užívanie slamihy proti cudzopasným červom. Farmaceutický priemysel používa Slamihu na výrobu a prípravu liečivých čajov.

Medzi liečivé vlastnosti patria:

  • močopudné a žlčopudné účinky
  • napomáha látkovej premene
  • pôsobí proti alergiám a proti zápalom
  • znižuje hladinu cholesterol v krvi
  • tlmí nadúvanie
  • uvoľňuje črevné plyny
  • pomáha pri ochoreniach obličiek

 

Dávkovanie

 

Fytoterapia predpisuje drogu na vnútorné použitie vo forme záparu. Lyžicu drogy zalejeme 2 - 3 dcl. Vody a necháme vylúhovať 5 – 10 minút.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.