Myrhovník pravý ( Commiphora myrrha )

mata 287 x 192 logo (2)

 

Charakteristika

 

 • Myrhovník pravý
 • Commiphora myrrha
 • Brezulovité-Burseraceae

 

Myrhovník pravý je menší opadavý strom, prípadne ker, ktorý je charakteristický hrúbkou svojho kmeňa. Ďalším charakteristickým znakom Myrhovníka sú krátke tŕnité vetvičky, ktoré pripomínajú našu Trnku obyčajnú. Myrhovník dorastá do veľkosti až troch metrov. Kôra Myrhovníka môže byť tŕnitá, alebo hladká.

Listy Myrhovníka sú drobné, stopkaté a trojpočetné. Postranné lístky sú drobné a zdanlivo jednoduché. Prostredný lístok je vrúbkovaný, pílovitý a má vajcovitý tvar.

Kvety Myrhovníka sú obojpohlavné, bielej farbyvyrastajú vo zväzkoch. Plodom Myrhovníka je kôstka.

Myrhovník pravý produkuje hnedastú aromatickú živicu - myrhu, ktorá ma široké využitie v kozmetike, medicíne či parfumérií. Jeden ker vyprodukuje približne kilogram živice ročne.

 Dizajn bez názvu (7)

 

Zber a výskyt

 

Predmetom zbierania Myrhovníka pravého je živica, ktorá sa zbiera narezaním kôry. Hĺbka rezu je približne sedem milimetrov (cca do polovice hrúbky kmeňa). Živica má tendenciu rýchlo vytekať. Živica je žltej, alebo sivej farby, má sklovitý lom a nie je rozpustná vo vode. Vytekanie živice sa dá považovať sa obranný mechanizmus stromu, ktorý sa týmto spôsobom chráni pred škodcami. Živica má tekutý charakter, na vzduchu tuhne.

V súčasnosti poznáme približne dvesto druhov, myrhovníkov. Myrhovník pravý rastie najmä na Blízkom východe, vo východnej Afrike, Madagaskare a Indii. Tiež ho môžeme nájsť v Somálsku, Jemene a Sudáne. Myrhovník obľubuje suchšiu pôdu, v blízkosti púšte. Niektoré druhy obľubujú tropické prostredie.

 

Obsahové látky

 

Myrhovník pravý obsahuje živicu, gumusilice. Silica obsahuje zlúčeniny pinen, limonen a elemen. V rastline sa nachádzajú tiež horčiny, sulfáty, benzonany a acetáty. Zaujímavosťou je, že živica obsahuje až sedem percent olejovej časti.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Myrhovníka pravého

 

Dizajn bez názvu (6)Myrhovník pravý bol v stredoveku jednou z najvzácnejších surovín. Z Myrhovníka pravého sa získava najkvalitnejšia myrha, Herabol.

Myrha sa používa vo viacerých odvetviach. Zmiešaná s kadidlom bola, a je, dôležitou zložkou náboženských obradov. Tiež sa používala pri balzamovaní múmií. Extrahované oleje z Myrhovníka pravého sa hojne využívajú v parfumérií a kozmetike. Napríklad pri výrobe zubných pást a ústnych vôd. Horkastá chuť myrhovníka sa využíva pri výrobe sladkosti, žuvačiek a nápojov v potravinárskom priemysle.

Veľmi dôležitým priemyslom, v ktorom sa Myrhovník pravý využíva je farmaceuticky priemysel pri výrobe liečivých mastíprípravkov.

Medzi liečivé vlastnosti patria: 

 • tinktúra z Myrhovníka pomáha pri bolestiach zubov
 • pomáha pri aftách a oparoch
 • podporuje správnu funkciu imunitného systému
 • podporuje správnu funkciu nervového a kardiovaskulárneho systému
 • pozitívne ovplyvňuje metabolizmus glukózy
 • má antioxidačné účinky
 • čistí a omladzuje pokožku
 • pôsobí antidepresívne a proti únave
Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.