Levanduľa úzkolistá ( Lavandula angustifolia )

mata 287 x 192 logo (2)

 

Charakteristika

 

  • Levanduľa úzkolistá
  • Lavandula angustifolia
  • Hluchavkovité – Lamiaceae

 

Trsovitý, priamo rozkonárený poloker, vysoký 20-60 cm, pokrytý krátkymi sivými chĺpkami. Listy sediace, čiarkovité, na spodnej strane husto plstnaté. Drobné kvety sedia v chudobných, dolu oddialených, hore hustých papraslenoch, usporiadaných do koncových klasov. Zvyčajne kvitne v júli až v auguste. Plodom sú 4 drobné oriešky. Rastie v teplých oblastiach Európy. Zvyčajne sa pestuje v záhradkách alebo na poliach. Rastlina je medonosná.

 

Dizajn bez názvu (39)

 

Zber a výskyt

 

Levanduľa úzkolistá voľne rastie v Stredozemí, pestuje sa aj v Južnej Európe. Rastlina obľubuje slnečné polohy, suché a teplé svahy. Levanduľu pestuje mnoho ľudí doma v záhradkách. Najcharakteristickejšou oblasťou výskytu a pestovanie Levandule je južné Francúzsko, konkrétne oblasť Provance.

Kvety levandule sa zbierajú v čase kvitnutia (júl-august). Sušia sa v tieni alebo sušiarni do 38 °C. Vysušená droga je modrá alebo modrofialová, príjemne voniamá horkú chuť.

 

Obsahové látky

 

Čerstvé aj vysušené kvety obsahujú 0,5-1% silice. Najvyšší obsah silice majú kvety počas plného kvitnutia. Silica obsahuje linalylacetát (30-60%) a iné linalylestery, bornylacetát, alfa terpineol, 25-45% linalolu, geraniolu, cineolu a gáfru. Okrem toho obsahuje cca 12% trieslovín, antokyány a horčiny. Vňať má rovnaké zloženie ale menšie množstvo silice (1%).

 

Použitie a liečivé vlastnosti Levandule úzkolistej

 

Dizajn bez názvu (38)Kvety majú ukľudňujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu, má spazmolytický účinok, karminatívny, antiseptický a cholagógny účinok, analgetický a derivačný účinok. Vňať je predovšetkým nervínumsedatívum.

Kvety levandule majú utišujúce a sedatívne účinky pri závratoch, migréne, nespavosti, neurasténii s polytropnými funkčnými ťažkosťami, nervovom preťažení a hystérii. Používa sa ako spazmolytikum pri žalúdočných, črevných a obličkových kolikách. Droga účinkuje tiež cholagogicky pri žlčovej dyskinéze, zlepšuje odtok žlče do dvanástnika. Keďže droga má bakteriostatický účinok a povzbudzuje tvorbu tráviacich enzýmov, používa sa pri dyspepsiách a spomalenej peristaltike, pôsobí vetropudne pri meteorizme a má aj diuretický účinok. Éterický olej rozpustený v alkohole pri vonkajšom použití sa používa vo forme masáží pri reumatických bolestiachneuralgiách.

Medzi liečivé vlastnosti patria:

  • utišujúce a sedatívne vlastnosti
  • zlepšuje odtok žlče
  • čaj z levandule pomáha pri nespavosti
  • pomáha pri nervovej slabosti a reume

 

Dávkovanie

 

Na prípravu záparu použijeme 2 polievkové lyžice drogy, ktoré sa zalejú 400 ml vriacej vody. Nechá sa vylúhovať 20 minút. Pije sa teplý 4-6 x denne 1 dcl 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.

Levanduľový olej sa používa v dávke 2-5 kvapiek 1- max. 2 x denne. Na prípravu masážneho prostriedku sa používajú 2 čajové lyžice silice rozpustené v 1,5 dcl 30-40% liehu. Masáž sa vykonáva 2-4 x denne alebo podľa potreby.

 

 

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.