Klinčekovec voňavý ( Syzygium aromaticum )

Klinčekovec logo

 

Charakteristika

 

  • Klinčekovec voňavý
  • Syzygium aromaticum
  • Myrtovité-Myrtaceae

 

Klinčekovec voňavý je divo rastúci, tropický, vždy zelený strom, ktorý dorastá do výšky až dvadsiatich metrov. Pri komerčnom pestovaní, na plantážach, dorastá do veľkosti ôsmichdvanástich metrov. Klinčekovec má hustú symetrickú korunu, ktorá má ihlicovitý tvar, hladkú kôru sivej farby. Strom je charakteristický množstvom bočných konárov a kmeňom s vidlicovým rozkonárením.

Listy klinčekovca sú kožovité, podlhovastého, elipsovitého tvaru. Na vrchnej strane sú listy lesklétmavozelené, na strane spodnej sú listy bledšie a sú na nich silicové, bodkovité žliazky.

Kvety rastú v hustých súkvetiach, ktoré sú v mladosti zelenkasté a neskôr menia sfarbenie na purpurovo červené.

Plody klinčekovca – bobule, majú podobne ako listy, purpurovú farbu a podlhovastý tvar.

 

Klinčekovec

 

Zber a výskyt

 

Predmetom zberu Klinčekovca voňavého sú vysušené púčiky kvetov – kvetná čiaška, pred tým ako začne kvitnúť. Zber púčikov prebieha ručne, najprv sa zbavuje stopky a následne sa kvetné čiašky sušia na slnku. Počas sušenia sa púčiky charakteristicky sfarbujú dohneda. Dôležitým faktom je, že v zbere sa nesmú nachádzať dozreté plody, alebo kvetné stopky. Počas procesu sušenia púčiky tvrdnú a ich silná aróma ostáva zachovaná. Klinček má okrem silnej arómy ostro horkú chuť v ústach.

V minulosti sa Klinčekovec pestoval pravdepodobne v Číne. Prvá písomná zmienka o klinčekovci pochádza práve z Číny z roku 300 pred našim letopočtom. V stredoveku bol klinčekovec obchodným artiklom arabských obchodníkov. V roku 1700 založili francúzski obchodníci plantáže na pestovanie klinčekovca na území Zanzibaru a Reunionu. V súčasnosti sa Klinčekovej Voňavý pestuje na území Indonézie, Indie, Madagaskaru, Zanzibaru, Tanzánie a Srí Lanky.

 

Obsahové látky

 

Hlavnou účinnou zložkou je silica, ktorej klinčeky obsahujú 14 až 25 %. Skladá sa najmä z eugenoluktorý patrí medzi fenylpropánové silice a je prítomný až v 77,81 % zastúpení (70 až 90 %). Vo vysokom zastúpení až 21,3 % je v klinčekovci prítomný eugenylacetát. Jeho chemickou analýzou sa ďalej zistilo, že obsahuje 8,44 % β- karyofylénu, 1,04 % α - humulénu, 0,8 % metyleugenolu, 0,37 % karyofylén oxidu, 0,24 % izoeugenolu, chavikolu, metylsalicylátu Obsah tuku, trieslovín, slizu a živicových látok je zanedbateľný. Zloženie silice závisí od kultivaru, klímy a od kvality drogy.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Klinčekovca voňavého
 

Dizajn bez názvu (14)Klinčekovec voňavý má uplatnenie vo farmaceutickom priemysle, v kulinárstve a tiež je veľmi obľúbený v ľudovom liečiteľstve. V kulinárstve sa používa pri dochucovaní jedál, alebo nápojov. Používa sa v celku, alebo mletý.

Vo farmaceutickom priemysle sa klinčekovec používa ako zložka dentálnych prípravkov, zložka v tinktúrach, aromatických liehoch, dezinfekciách, stomatologických prípravkov, kloktadiel a mydiel. Klinčekovec je predmet skúmania antimikrobiálnej aktivity. Silica klinčekovca ma antipyretické vlastnosti (podobne ako paracetamol). V ľudovom liečiteľstve sa používa na výplach úst, ako ústna voda, alebo pri bolesti zubov. Klinčekovec má antiseptickéanestetické účinky.

Medzi ďalšie liečivé vlastnosti patria:

  • posilňuje srdce, pečeň a žalúdok
  • tlmí bolesť zubov
  • zabraňuje šíreniu bakteriálnej infekcií pri zápale ďasien
  • uvoľňuje kŕče, podporuje trávenie
  • tíši bolesť
  • dezinfikuje dýchacie cesty
Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.