Kadidlovník pilovitý ( Boswellia serrata )

mata 287 x 192 logo (3)

 

Charakteristika

 

  • Kadidlovník pilovitý
  • Boswellia serrata
  • Brezulovité-Burseraceae

 

Kadidlovník je strom, prípadne ker svetlohnedej farby. Kadidlovník považujeme za jeden z najvzácnejšíchnajznámejších indických stromov. Strom, alebo ker dorastá do výšky dva až osem metrov. Listy kadidlovníka sú zoskupené na vrcholoch vetiev, okraje listov sú pílovité a ich spodná strana je svetlejšia ako strana vrchná. Kvety kadidlovníka majú desať tyčiniek, sú bielej farby a vyrastajú na krátkych stopkách. Plodom kadidlovníka je tobolka, ktorá je dlhá približne jeden centimeter.

Zaujímavosťou je, že z kadidlovníka za nevyužívajú kvety, listy, ani plody. Najvzácnejšou časťou stromu je mliečna šťava, ktorá po vysušení vytvára priesvitné, alebo svetlo žlté kvapky živice. Živica kadidlovníka chráni strom pred poranením či parazitmi

 

Kadidlo

 

Zber a výskyt

 

Ako sme spomínali, z kadilovníka sa zbiera iba živica (extrakt zo stromu), z ktorej sa pomocou destilácie získava cenný esenciálny olej. Živica sa zbiera v Jari, keď je spevnená do formy malých bielych, alebo žltých kamienkov. Ďalším dôvodom zberu v jarných mesiacoch je množstvo vlahy, ktoré zabezpečujú jarné dažde. Vďaka dostatočnému množstvu vlahy môže živica dozrieť. Živica Kadidlovníka pílovitého sa zbiera veľmi opatrne, narezaním kôry pomocou špeciálneho mangafského noža. Čím je živica svetlejšia a jasnejšia, tým je kvalitnejšia.  Esenciálny olej získaný zo živice kadidlovníka sa skladuje v tme a chlade, ideálne v jantárových fľaštičkách v chladničke. Teplo a svetlo urýchľujú oxidáciu oleja.

Kadidlovník sa zachoval v horských, suchých lesoch v západnej a strednej časti Indie. Pôvodne sa však objavoval v južnej časti Arábie, na pobreží Červeného mora a v priľahlých častiach Afriky.

 

Obsahové látky

 

Z živice kadidlovníka sa vyrába prášok a extrakt s vysokým obsahom účinných látok: monoterpény, diterpény, triterpény, tetracyklické triterpenické kyseliny, pentacyklické triterpenické kyseliny a až 65% boswellových kyselín, ktoré sú známe pre svoje protizápalové a antiartritické vlastnosti.

Boswellové kyseliny majú porovnateľný efekt s kyselinou acetylsalicylovou v aspirínu, ale nedráždia tráviaci trakt a neriedia krv. V zložení Boswellia sa ďalej nachádzajú sacharidy, silice a uronové kyseliny. Zvláštne a špecifickú vôňu živici dodávajú terpény. Podiel jednotlivých účinných látok v živici sa však môže mierne líšiť. Najkvalitnejšie je kadidlo zo stromov, ktoré pomaly rastú na suchých pôdach. Vplyvom nepriaznivých podmienok z nich vyteká síce menej živice, zato v tej najvyššej akosti.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Kadidlovníka pílovitého 

 

Dizajn bez názvu (9)

Živica a z nej získaný esenciálny olej (ktorý obsahuje boswellové kyseliny) z Kadidlovníka pílovitého  má výrazné antihyperlipidemické, antiartriticképrotizápalové účinky. Taktiež má analgetické, protizápalové a anntipyretické vlastnosti.

Medzi ďalšie liečivé vlastnosti patria:

  • pôsobí priaznivo pri problémoch s astmou
  • zmierňuje zápalové procesy
  • zmierňuje prejavy osteoartrózy
  • zlepšuje pohyblivosť kĺbov
  • protinádorové účinky

Boswellové kyseliny sú vlastnosťami porovnateľné s kyselinou acetylosalicylovou (aspirín). Výhodou boswellových kyselín je to, že nepoškodzujú črevážalúdok, nedráždia, neznižujú zvýšenú teplotuneriedia krv.

 

Dávkovanie

 

Klinické štúdie a výskumy preukázali, že Boswellia (Kadidlovník) nemá vedľajšie účinky, napriek tomu je denná odporučená dávka dva gramy prášku, alebo 1-3 kapsuly, alebo 2-5 kvapiek esenciálneho oleja.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.