Eukalyptus guľatoplodý ( Eucalyptus globulus )

mata 287 x 192 logo (2)

 

Charakteristika

 

  • Eukalyptus guľatoplodý
  • Eucalyptus globulus
  • Myrtovité-Myrtaceae

 

Eukalyptus guľatoplodý je vždy zelený, mohutný a rýchlorastúci strom. Eukalyptus patrí medzi najväčšie stromy sveta, dorastá až do výšky sto metrov. Zaujímavosťou sú jeho listy. Eukalyptus má dva druhy listov. Oválne a priľahlé listy striebornej farby, sú typické pre mladé konáre. Úzke, podlhovasté konáre zelenej farby sú typické pre staršie konáre. Listy zelenej farby majú charakteristickú arómu. Listy zo starších konárov sa používajú pre ich liečivé vlastnosti. Niektoré druhy eukalyptov, v období sucha, listy zhadzujú.

Kvety eukalyptu sa skladajú z veľkého počtu tyčiniek a môžu mať červene, ružové, žlté, alebo biele kvety. 

Plodom eukalyptu je drevená štvorhranná tobolka s veľkým množstvom semien. Plody sa však u mnohých druhov otvoria iba pri kontakte s ohňom. Zaujímavosťou je, že semená sa ujmú skôr na holej pôde ako v hustej vegetácií

 

Dizajn bez názvu (7)

 

Zber a výskyt

 

Z eukalyptu sa využívajú najmä listy a silica. Listy sa zbierajú po celý rok a obsahujú aromatické látky. Silica je veľmi cenná a získava sa lisovaním listov.

Eukalyptus pochádza z východnej časti Indonézie a z Austrálie. Eukalyptus rastie v mnohých tropických a subtropických oblastiach sveta, napríklad: Portugalsko, Španielsko, Brazília, India, Chile, Maroko v Južnej Afrike. Eukalyptus môžeme nájsť na močaristých miestach, vo voľnej prírode, ale najmä na komerčných plantážach.

 

Obsahové látky

 

Najvyužívanejšími a najznámejšími obsahovými látkami eukalyptu sú silice. Silice sa získavajú destiláciou pomocou vodnej páry a používajú sa do rôznych prípravkov. Zloženie silice je rôzne, podľa druhu eukalyptu. Silice E. polybractea, E. radiata obsahuje predovšetkým felandren a cineol, silice E. citriodora obsahuje citral a citronellol, hlavnými zložkami silice E. elata je piperiton a felandren. Významnou látkou obsiahnutou v E. macrorhynche je rutín, ktorý posilňuje kapiláry a zvyšuje ich odolnosť proti lámavosti. Kôra obsahuje až 40 % trieslovín, zvláštne výrastky na kôre, nazývané fortunelle, až 73 %.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Eukalyptu guľatoplodého
 
Eukalyptus Guľatoplodý
Liečivé účinky eukalyptu majú na "svedomí" silice. Liečivý účinok silíc má široké uplatnenie v medicíne. Silice eukalyptu pomáhajú pri chrípke - zlepšujú nepríjemné bolesti v krku, tlmia kašeľ a uvoľňujú dýchacie cesty. 

Silice majú antibakteriálne, antivírusové a antiseptické vlastnosti. Používajú sa proti astme, bronchitíde, katare či hypertenzii. Silice eukalyptu nachádzajú uplatnenie aj pri liečbe ochorení kože, očných ochoreniach či šarlachu. Prekrvujú, lokálne sťahujú a zlepšujú priedušnosť pokožky. V neposlednom rade liečia plesne.

Okrem medicíny a liečiteľstva sa eukalyptus využíva:

  • kozmetický priemysel: zubné pasty, prípravky na holenie, prípravky do kúpeľa
  • stavbársky priemysel: drevo
  • papierenský priemysel: výroba papiera
  • veterinárstvo: lieky pre kone a psy (dezinfekcia pri psinke a psej chrípke)

 

 

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.