Citrónovník pravý ( Citrus limon )

Citronovnik 287x192

 

Charakteristika

 

  • Citrónovník pravý
  • Citrus limon
  • Rutovité-Rutaceae

 

Citrónovník je vždyzelený, subtropický strom, ktorý dorastá do výšky 3 – 6 metrov, má nepravidelnú korunu a silné, tŕnité konáre. Listy citrónovníka majú elipsovitý tvar s krátkou, bezkrídlou stopkou. Plody citrónovníka (citróny) sú oválne bobule, ktoré sú na povrchu svetlozelenej až žltej farby. Plody majú typickú vôňu a ťažko sa lúpu. Dužina plodu citrónovníka obsahuje osemdesať segmentov, ktorých vrecká sú vyplnené ostro-kyslou, aromatickou šťavou.

Kvety citrónovníka sú veľké (4 - 5 centimetra) a rastú v riedkych metlinách, alebo jednotlivo. Púčiky kvetov majú ružové sfarbenie, ktoré sa po rozkvitnutí mení na biele.


Citr%C3%B3n

 

Zber a výskyt

 

Citrónovník pravý (citrón) pochádza z východnej oblasti podhimaláji. Do Európy sa dostal vďaka arabom v 11. storočí. V súčasnosti sa najviac pestuje v subtropickom podnebí. V Európe: Španielsko a Sicília. Vo svete: Čína, Argentína, Brazília, Mexiko a India.

Plody citrónovníka sa zbierajú akonáhle dozrú. Prezreté plody strácajú kyslosť. Zaujímavosťou je, že citróny a citrusové plody už po zbere nedozrievajú. Pri izbovej teplote môžeme citróny uskladňovať približne 8 dní, v chladničke môžeme citróny uskladňovať až 14 dní.

 

Obsahové látky

 

Citrónovník pravý, konkrétne jeho plod - citrón, obsahuje najmä vodu, ktorá tvorí až 90 percent jeho obsahu. Veľmi dôležitými zložkami citrónu sú kyseliny: askorbová (vitamín C) a citrónová. Citrónová šťava  je v podstate päť až šesť percentná kyselina citrónová.

Ďalšími zložkami citrónovníka sú: flavonoidy, pektín, vonné silice, vitamíny, sacharidy, vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor a zinok. Silice, ktoré sa nachádzajú v kôre citrónu sa skladajú z limonenu, citrálu a citronelalu. Tiež obsahuje glykozid hesperidín, ktorý blahodarne ovplyvňuje krehkosť krvných vlásočníc. 

Biela vrstva citrónovej kôry (albedo) obsahuje flavony, glzkozidy a deriváty kumarínu.

 

Použitie a liečivé vlastnosti Citrónovníka pravého
 
Citronovnik pravy

Citróny majú antiseptické, detoxikačné a antibakteriálne účinky, pomáhajú tiež s prekysleným organizmom. Podporujú metabolizmus a správne fungovanie čriev. Citróny zlepšujú odolnosť a obranyschopnosť ľudského organizmu.

Ďalšie účinky:

  • zlepšuje pružnost ciev a posilňuje tepny
  • znižuje riziko trombózy, kŕčových žíl a ľadvinových kameňov
  • vyživuje kosti, zuby a nervový systém
  • pomáha pri zažívaní
Zaujímavosťou je, že citróny znižujú hladinu alkoholu v krvi.
 
Dávkovanie

 

Citrón obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Jeden plod citrónovníka obsahuje približne 2555 miligramov vitamínu C. Denná doporučená dávka vitamínu C je 60 miligramov. V prípade, že do tela dostanete vitamín C aj z iných jedál alebo výživových doplnkov, je jeden citrón denne akurát dosť.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.