Štúdia: čo zmierňuje negatívne dopady slnečného žiarenia na pokožku?

Štúdia: čo zmierňuje negatívne dopady slnečného žiarenia na pokožku?>

K letu neodmysliteľne patrí pobyt na slnku a cielené opaľovanie pokožky. Nie jednu dámu na konci letnej sezóny nemilo prekvapí stav jej pokožky, ktorá je dehydrovaná, má pigmentové škvrny a pribudli jej nové vrásky. Dá sa táto krutá daň, ktorú so sebou nesie opaľovanie pokožky, zmierniť a zároveň si dopriať pobyt na slnku bez obmedzení? Na to sa zamerali štúdie, ktoré boli nedávno vykonané.

 

Prečo je opaľovanie škodlivé?

To, že nadmerné opaľovanie, teda vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu, je škodlivé a spôsobuje nadmerné starnutie pokožky je dnes všeobecne známy fakt. Ako presne však funguje mechanizmus poškodzovania pokožky? 

Odborná definícia škodlivosti slnečného žiarenia znie pre laika veľmi zložito:

Dlhodobé UV žiarenie vyvoláva sériu zmien prostredníctvom bunkových signálnych dráh, čo vedie k degradácii extracelulárnej matrice (ECM) a vzniku reakcie fotostarnutia. Hlavnými histologickými znakmi fotostarnutej kože sú zmeny v zložení ECM, postupné znižovanie syntézy kolagénu a zvyšovanie degradácie kolagénu, čo vedie k zníženiu obsahu kolagénu.

Aktívne zložky kolagénových peptidov môžu stimulovať fibroblasty, indukovať syntézu kyseliny hyaluronovej a viesť k zvýšeniu obsahu kyseliny hyalurónovej v derme. (Kompletné výsledky štúdie nájdete tu.) Hyalurónová kyselina obsahuje veľké množstvo hydrofilných faktorov, ktoré absorbujú a udržujú vysokú vlhkosť, čím zlepšujú obsah vody a elasticitu pokožky.

Pokožka ostáva dehydrovaná, málo elastická, teda vrásky sú výraznejšie a pokožka je ochabnutejšia. 

Melanín ako ochrana pokožky

dosledky nadmerneho opalovaniaFarba ľudskej kože súvisí s obsahom, typom a distribúciou melanínu, čo je látka produkovaná melanocytmi a patrí k stresovému mechanizmu. Melanín je schopný absorbovať UV žiarenie.

Keď sú melanocyty (melanocyty sú jedny z typov buniek v koži) vystavené slnečnému žiareniu, produkujú melanín, ktorý stmavuje pokožku a absorbuje nadmerné UV žiarenie, aby zabránil prenikaniu do ľudského tela, čím hrá ochrannú úlohu. Pod stimuláciou UV lúčov však melanín produkuje reaktívne formy kyslíka (ROS), ktoré môžu spôsobiť mutácie v bunkách, čo má v konečnom dôsledku škodlivý účinok na telo.

Okrem toho, pri nadmernom UV žiarení sa nadprodukuje melanín, čo spôsobí množstvo kožných porúch, ako sú pehy, stmavnutie kože, starecké škvrny a dokonca rakovinu kože.

Melanocyty produkujú dva typy melanínu, tmavo hnedý eumelanín a červený či hrdzavý pheomelanin. Obaja vznikajú v melanocytoch oxidáciou aminokyseliny tyrozínu za aktivity enzýmu tyrozinázy.

 

Ako zmierniť dôsledky opaľovania na pokožke? 

Tyrozináza je kľúčovým enzýmom tvorby melanínu, ktorý dokáže postupne premieňať tyrozín na melanín. Práve pochopenie tohto mechanizmus je dôležité pri hľadaní spôsobu, ako znížiť riziko poškodenia pokožky slnečným žiarením. Na tento mechanizmus a sústredili vedci pri vykonaní štúdie, ktorá hľadala možnosti zmiernenia škodlivosti opaľovaní a to práve v kolagénových peptidoch.

Tyrozínové zvyšky v kolagénových peptidoch sa môžu kombinovať s aktívnou časťou tyrozinázy súčasne so zníženou aktivitou tyrozinázy. Tyrozináza nemôže katalyzovať premenu tyrozínu na melanín a produkcia melanínu je znížená. Kolagénové peptidy teda  vykazujú fotoprotektívny účinok.

  

    Vedci odporúčajú kolagénové peptidy

    V predklinických štúdiách sa preukázalo, že zlepšujú funkciu kožnej bariéry, indukujú syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej a podporujú rast a migráciu fibroblastov.

    Aký záver ukazuje štúdia, ktorá bola vykonaná?

    Vedci tvrdia, že "perorálna suplementácia kolagénovým peptidom (teda dopĺňanie kolagénu v strave) výrazne zvýšila hydratáciu pokožky po 8 týždňoch užívania. Už po 4 týždňoch suplementácie sa výrazne zvýšila hustota kolagénu v derme a výrazne sa znížila fragmentácia dermálnej kolagénovej siete. Oba účinky pretrvávali po 12 týždňoch. Experimenty ex vivo ukázali, že kolagénové peptidy indukujú produkciu kolagénu, ako aj glykozaminoglykánov, čo ponúka mechanické vysvetlenie pozorovaných klinických účinkov."

    Perorálna suplementácia kolagénovými peptidmi je účinná na zlepšenie príznakov starnutia pokožky.

     

    Ako doplniť kolagénové peptidy?

    Na trhu je dnes široký výber kolagénových výživových doplnkov, po ktorých je možné siahnuť a výrazne tak znížiť škodlivé dôsledky slnečného žiarenia na pokožku. Podľa čoho sa orientovať pri výbere a po akom kolagéne siahnuť? Tejto problematike sme sa podrobne venovali už v tomto článku, v každom prípade je pri výbere dobré dbač na tri záasady:

    1. Vždy dbajte na dostatočné množstvo kolagénu v dennej dávke. Ideálna dávka je 5000mg denne, vyššie dávky telo nie je schopné efektívne využiť; naopak, nižšie dávky nedostatočne pokrývajú potrebu tela)
    2. Preverte zdroj kolagénu- siahajte po kolagénových peptidoch, ktorých pôvod je v Európskej únii, a vyhýbajte sa kolagénovým peptidom, ktoré sú bez označenia pôvodu kolagénu.
    3. Siahajte po kolagénových peptidoch, ktoré sú v kombinácii s vitamínom C a inými bioaktívnymi látkami, ktoré násobia účinky kolagénových peptidov na organizmus. Takýchto zmesí na trhu nie je veľa, vyžadujú si znalosť problematiky a vzájomného pôsobenia látok,  každopádne sa vám oplatí vyhľadať ich a siahnuť práve po takýchto komplexoch živín, ktoré Vašej pokožke poskytnú starostlivosť, ochranu a výživu v jednom.