5 overených spôsobov ako predísť nachladnutiu

B2-male

 


Chladné počasie, nedostatok slnečného svetla, alebo oslabená imunita môžu byť spúšťačmi nepríjemného nachladnutia, či mnohých ďalších chorôb, ktoré na nás číhajú počas zimného obdobia takmer na každom rohu. Predísť týmto zdravotným nepríjemnostiam však môžete prevenciou vo forme zvýšenej starostlivosti o
svoje zdravie.

Prinášame Vám 5 jednoduchých rád, ktoré Vám pomôžu predísť nachladnutiu. A vôbec sa nemusíte obávať, že by ste museli vybieliť najbližšiu lekáreň. Väčšinu týchto ingrediencií totiž nájdete v babičkinej špajze, alebo dokonca aj vo svojej vlastnej!

 

Rada 1: Prijímajte potrebné vitamíny

 

Niet sa čomu čudovať, prečo sa kladie taký veľký dôraz na správne stravovanie. Vhodne zvolené potraviny sú totiž prvotným zdrojom vitamínov a dôležitých látok, ktoré prijímame do nášho tela. K tomu, aby si človek vybudoval silný imunitný systém, a tým sa obrnil voči chorobám by mal denne prijať 2000 až 15000 mg vitamínu C.

 

blue-1326154_640

 

Okrem dobre známej kyslej kapusty či citrónu, vitamín C nájdete v bobuľovom ovocí (ríbezle, šípky, rakytník). To obsahuje antioxidačné látky priaznivo vplývajúce  na ľudský organizmus. K potravinám s vysokým obsahom vitamínov tiež patrí špenát, asparágus, paprika, tekvica, cesnak či zázvor.

 

Rada 2: Liečivé účinky esenciálnych olejov

 

O výhodách a širokej škále využitia esenciálnych olejov vie pomerne málo ľudí. Ich liečivé účinky sa využívajú v alternatívnej medicíne nielen na zlepšenie zdravia. Už samotný názov napovedá, že oleje v sebe obsahujú esenciu rastliny, teda aj jej všetky liečivé vlastnosti. Na výrobu malého množstva oleja je potrebné značné množstvo rastlín a preto je už v pár kvapkách oleja skoncentrovaná vysoká liečiva sila. Tento fakt robí z esenciálnych olejov prírodnú alternatívu medicíny pre tretie tisícročie.

 

Imunita4

 

Esenciálne oleje sa môžu využívať viacerými spôsobmi. Vmasírovaním do pokožky, inhalovaním, čo má veľmi pozitívne účinky na dýchacie cesty, alebo najefektívnejším vnútorným použitím. Obrovskou výhodou vnútorného použitia je, že sa ich účinok dostaví za veľmi krátky čas.

Okrem prevencie pred nachladnutím a posilnením imunitného systému, majú esenciálne oleje antibakteriálne a protizápalové účinky a sú vhodnou náhradou antibiotík. Podporujú hojenie tkanív a pri ich užívaní nedochádza k vzniku rezistencie, ako je to bežné pri užívaní antibiotik.

 

Rada 3: Dostatok tekutín

 

Veľmi silnými liečivými účinkami oplývajú rôzne druhy rastlín a bylín. Môžete si z nich pripraviť liečivé čaje, ktoré Vás ochránia pred hrozbou nachladnutia. 

 

teacup-2325722_640

 

Napríklad koreň sladkého drievka a bazové kvety pôsobia protizápalovo, zatiaľ čo kvety nechtíka majú antiseptické účinky a prečisťujú krv. Recepty na prípravu čajov a nápojov nájdete na internete a v literatúre veľké množstvo.

 

Rada 4: Starostlivosť o duševné zdravie

 

Človek má tendenciu strachovať sa kvôli fyzickému zdraviu a usiluje sa o to, aby si svoje telo ochránil pred potencionálnymi nebezpečenstvami, avšak nie raz zabúdame na starostlivosť o svoje vnútorné, duševné zdravie a pohodu.

 

stones-1372677_640

 

Preto by ste sa mali vyhýbať, alebo aspoň zredukovať množstvo stresu, s ktorým sa denne stretávate. A dopriať si dostatok spánku, aby Vaše telo a myseľ mali dosť času a priestoru na oddych a regeneráciu.

 

Rada 5: Dôležitosť pohybu

 

Nepodceňujte účinky fyzického pohybu. Pokúste sa nájsť si denne chvíľu čas, ktorý môžete stráviť na čerstvom vzduchu alebo krátkym cvičením. Vôbec sa nemusí jednať o ťažkú sériu krkolomných cvikov. Kľudne si môžete zaskákať na mini trampolíne, skúsiť jogu, pilates alebo si zacvičiť na stacionárnom bicykli.

 

swimmer-1678307_640

 

Koniec koncov, ani dlhšia prechádzka, či výlet do prírody nebude nikomu na škodu.

Aby sme Vám v budúcnosti lepšie vedeli odporučiť produkty, ktoré by ste mohli potrebovať, si potrebujeme uložiť do Vášho prehliadača údaje (cookies). Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami. Súhlasíte s ich uložením.